Wiedźmin 3: Dziki Gon - 13 porad na dobry start


Wiedźmin 3: Dziki Gon - nie spiesz się

Eksplorując świat Wiedźmina można znaleźć wiele skarbów

Eksplorując świat Wiedźmina można znaleźć wiele skarbów

Wiedźmin 3: Dziki Gon to gra na długie godziny. Twórcy obiecują od kilkudziesięciu do nawet kilkuset godzin rozgrywki, w zależności od tempa gracza i tego, które z zadań pobocznych zdecyduje się wykonać. Nie warto się jednak spieszyć. Gra wygląda świetnie i aż prosi się o to, by podziwiać widoki i odkryć ukryte easter-eggi, które można bardzo łatwo przegapić nie rozglądając się po otoczeniu.

W grze jest dużą dowolność w podróżowaniu po lokacjach i to gracz decyduje, czy woli biegać na oślep tam, gdzie rzuci do fabuła, czy metodycznie odwiedzać najbliższe lokacje oznaczone znakiem zapytania na mapie. Warto jednak po przejściu prologu wykonać kilka zadań w Velen, Novigradzie i na wyspach Skellige, a potem zacząć samodzielnie zwiedzać mapę w poszukiwaniu skarbów i zadań.

Świat Wiedźmina 3 czeka na gracza

W Wiedźminie 3 zamiast biegać od zadania do zadania warto czasem popodziwiać widoki

W Wiedźminie 3 zamiast biegać od zadania do zadania warto czasem popodziwiać widoki

Chociaż fabuła gry sugeruje, że Geralt nie ma zbyt wiele czasu na uratowanie Ciri i powinien się zająć tym w pierwszej kolejności, to porzucenie głównego wątku i zajęcie się aktywnościami pobocznymi nie ma wpływu na historię. Wręcz przeciwnie, najważniejsze z zadań głównych blokują dostęp do niektórych zadań pobocznych. Niekiedy jednak opuszczenie danej lokacji powoduje, że aktualnie wykonywane zadanie kończy się niepowodzeniem.

Wiedźmin może swobodnie podróżować od lokacji do lokacji, ale trzeba pamiętać o tym, że gra bardzo rzadko zapisuje stan gry podczas zwiedzania kolejnych ruin, wsi i jaskiń. Podróżując po świecie Wiedźmina, zwłaszcza na samym początku gry, bardzo łatwo trafić na niemożliwego do pokonania potwora, który pokona Geralta w kilku ciosach. Warto wyrobić sobie nawyk samodzielnego zapisywania gry, aby nie stracić kilkudziesięciu minut rozgrywki wpadając na silną bestię lub np. spadając z klifu.

Zagraj jeszcze raz w Wiedźmina 3

Podejmując inne wybory można spotkać na swojej drodze inne postaci

Podejmując inne wybory można spotkać na swojej drodze inne postaci

Po zakończeniu głównego wątku można powrócić do świata gry Wiedźmin 3: Dziki Gon i kontynuować rozwiązywanie zadań pobocznych i dalej zbierać schematy ekwipunku wiedźmińskiego. Warto jednak przemyśleć, czy nie rozpocząć gry od nowa. Gra od CD Projekt RED ma kilkadziesiąt różnych zakończeń - nazywanych przez twórców stanami świata - i to od decyzji gracza podejmowanych przez całą trylogię zależy, które zakończenie otrzyma.

Bardzo ciekawym doświadczeniem jest ponowne zagranie w Wiedźmina 3. Po przejściu prologu, przed którego ukończeniem warto odwiedzić wszystkie lokacje na mapie, można wygenerować zupełnie inne wybory podjęte w poprzedniej części zamiast importować do Wiedźmina 3 save z Wiedźmina 2. Podczas rozgrywki można też zupełnie inaczej podejść do wykonania zadań i uzyskać zupełnie inne zakończenie. Dobrym pomysłem jest zapisanie stanu zapisu na chwilę przed rozmową z Vesemirem, po której opuszcza się Biały Sad.