„Wiedźmin 3” na PC - wymagania sprzętowe

19 maja nastąpi premiera długo wyczekiwanej, trzeciej części gry komputerowej o przygodach wiedźmina Geralta. Oficjalne wymagania sprzętowe tej produkcji nie należą, delikatnie mówiąc, do niskich, a wielu fanów-posiadaczy starszych maszyn, zachodzi w głowę, jak tu zoptymalizować swoje komputery, żeby móc cieszyć się rozgrywką na przyzwoitym poziomie. Jeżeli i ty zaliczasz się do tej grupy, przeczytaj nasz poradnik.


Wiedźmin 3 - 8 powodów, dlaczego się nim zachwycamy i wy też powinniście

Już wkrótce po raz trzeci pokierujemy losami Geralta z Rivii. „Wiedźmin 3 Dziki Gon” to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku. Poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko i każdy oczekuje od tego tytułu doskonałej fabuły i oprawy audiowizualnej na najwyższym poziomie. Opublikowane przez producenta i wydawcę gry, CD Projekt, screeny i filmy wideo obrazujące przebieg rozgrywki pozwalają sądzić, że te oczekiwania nie zostaną zawiedzione.

Zobacz również:

Wiedźmin 3 - jak zaimportować save z Wiedźmina 2

Wiedźmin 3 Dziki Gon… po pieniądze

Otrzymujemy sporo pytań od osób, które planują zakup procesora, karty graficznej czy komputera, ale nie są pewne, czy „Wiedźmin 3” „pójdzie” na ich sprzęcie. Postanowiliśmy im pomóc w doborze odpowiednich podzespołów. Przeanalizowaliśmy podane przez wydawcę minimalne i zalecane wymagania sprzętowe, które umożliwią uruchomienie „Wiedźmina 3”. Sprawdziliśmy czy w ogóle jest sens kupować tego typu podzespoły i obliczyliśmy koszt inwestycji w poszczególne zestawy. Na podstawie naszego doświadczenia oraz przeprowadzonych testów opracowaliśmy też dwie autorskie konfiguracje sprzętu dla „Wiedźmina 3” na PC, zalecaną i optymalną.

Niestety nie mamy dobrych wieści. Chcąc kierować poczynaniami Geralta w wysokich lub maksymalnych ustawieniach graficznych musicie liczyć się z dużymi, a nawet bardzo dużymi wydatkami. Z drugiej strony, jeżeli do tej pory wstrzymywaliście się z modernizacją sprzętu, to nie będziecie mieć lepszego pretekstu, aby przeprowadzić ją teraz.

Aby rzetelnie podejść do tematu podzieliliśmy tekst na dwie części. W pierwszej analizujemy wyszczególnione przez CD Projekt zalecane i rekomendowane specyfikacje komputerów. W drugiej części pokażemy, które podzespoły warto kupić składając komputer dla „Wiedźmina 3”.

Komputer do „Wiedźmina 3” - Minimalne wymagania sprzętowe CD Projektu

CD Projekt podał minimalne i zalecane wymagania PC dla gry „Wiedźmin 3” na początku roku. Wyszczególnił dwa najważniejsze podzespoły, czyli kartę graficzną (Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7870) i procesor (Intel Core i5 2500K 3,3 GHz lub AMD Phenom II X4 940). Podał też objętość pamięci RAM (6 GB) i minimalną wolną przestrzeń na dysku (40 GB).

Obecnie większość nowych komputerów sprzedawanych z systemem Windows 8 jest wyposażonych w 8 gigabajtów pamięci operacyjnej. Z wolną przestrzenią na dysku też nie powinno być problemów. Gorzej jest z procesorem, bo CD Projekt wymienił dwa diametralnie różniące się układy. Intel Core i5 2500K to CPU starszej generacji z odblokowanym mnożnikiem – jeszcze kilka lat temu był liderem rankingów pod względem stosunku ceny do wydajności wśród droższych procesorów. Teraz jego zakup jest mało opłacalny, bo jednostka wykorzystuje starszą podstawkę LGA 1155, która została zastąpiona przez nowszą LGA 1150.

AMD Phenom II X4 940 to jeszcze starsza konstrukcja, którą pod względem wydajności trudno porównywać z Core i5 2500K. Główni konkurenci Phenoma to procesory z rodziny Core i3. Intel Core i5 2500K jakiś czas temu dostępny był za około 1000 zł, podczas gdy jednostka AMD była zawsze tańsza (kosztowała ok. 600 zł). To doskonale oddaje różnice w wydajności, które wynoszą średnio 30 % na korzyść procesora Intela.

Cechą wspólną tych procesorów jest z kolei liczba rdzeni – w obu układach jest ich po cztery – oraz stosunkowo wysoka częstotliwość taktowania zegara: od 3,3 do 3,7 GHz w układzie Intela oraz 3 GHz w procesorze AMD. Tak czy owak, trzeba szukać nowszych alternatyw.

Jeżeli chodzi o karty graficzne, to Nvidia GeForce GTX 660 i AMD Radeon HD 7870 pod względem wydajności nie są aż tak od siebie oddalone, jak procesory. Radeon jest nieco szybszy, ale za to głośniejszy i bardziej prądożerny. Problem w tym, że karty oparte na procesorach Radeon HD 7870 nie są już dostępne w oficjalnej sprzedaży (ostatnie ceny oscylowały w granicach 900 zł). Następcą Radeona HD 7870 jest układ R9 R270 (ok 830 zł), który charakteryzuje się nieco wyższym taktowaniem, ale w testach wypada bardzo podobnie.

Karty graficzne z układem GeForce GTX 660 kosztują średnio 700 zł. Zamiast niego można zdecydować się na wersje z rdzeniem GeForce GTX 960. W każdym z wypadków nie powinno być żadnych problemów z wybraniem alternatywnych, nowszych układów.

Sprawdziliśmy ile kosztują oba komputery, gdyby ktoś miał zamiar wykorzystać podzespoły podobne do zalecanych przed CD Projekt – lub identyczne.

W komputerze z AMD procesor Phenom II X4 940 zastąpiliśmy jednostką X8 FX-8320, charakteryzującą się zbliżonym taktowaniem (3,5 GHz). Można ją kupić za około 650 zł. Pamięć to wydatek około 250 zł, płyta główna ok 350 zł, obudowa i zasilacz – 260 zł, a dysk HDD o pojemności 1 TB – 250 zł. Razem z kartą graficzną, a bez monitora i systemu, wychodzi ok. 2500 zł. To sporo jak na możliwość uruchomienia „Wiedźmina 3” w rozdzielczości 1080p z małą liczbą detali i bez najbardziej „widowiskowych” efektów. Alternatywna konfiguracja PC z procesorem Intela Core i5 3330 jest o około 250 zł droższa.

Laptop do gier zamiast komputera

Jeśli szukacie laptopa do Wiedźmina 3 to polecamy „gamingowe” konstrukcje wyposażone w procesor Core i7, układ graficzny GeForce GTX 980M i dysk SSD.

ASUS G751JY (7499 zł) i MSI GT72 2QE - 833XPL (7400 zł) to jedne z najlepszych tego typu laptopów. Oba mają duże 17,3 calowe ekrany pracujące w rozdzielczości 1080p (matowe matryce), 256 GB dysk SSD i dodatkowy terabajtowy dysk HDD. MSI GT72 2QE wyposażony jest w specjalnie zaprojektowaną pod kątem gier klawiaturę Steelseries, a Asus G751JY ma jedną z najlepszych obudów z dużymi otworami wentylacyjnymi i wydajnym układem chłodzącym.

Niestety nawet tak drogie laptopy, mogą mieć problemy z zapewnieniem komfortowej rozgrywki w Wiedźmina 3 w trybie „High”. Oba laptopy w teście 3DMark Fire Strike uzyskują nieco ponad 8000 pkt. To o 15 % mniej niż stacjonarny komputer z procesorem Core i5 4590 i kartą graficzną z układem GeForce GTX 970 (9408 pkt).

Wydajniejszą alternatywą są laptopy, które wykorzystują „stacjonarne” podzespoły jak XNOTE P75.

To 15-calowy laptop (rozdzielczość 1080p), który może być wyposażony w szeroką gamę desktopowych procesorów od Core i5 4690K po Core i7 4790. Do wyboru są też dwie karty graficzne: GeForce GTX 970M lub 980M. W obudowie laptopa można też zamontować dwa dyski, np. SSD i HDD. Cena XNOTE P75 zależy od jego konfiguracji, a podstawowa z procesorem Intel Core i5-4460 ( 4 x 3.2 - 3.4 GHz), układem graficznym GeForce GTX 970M, 8 GB pamięci RAM, 1TB dyskiem HDD kosztuje 6650 zł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: