Większa wydajność bez wydatków i bez ryzyka

Komputer nigdy nie jest wystarczająco wydajny. Zmuś swój system do osiągnięcia maksymalnej mocy. Mając w zanadrzu nasze porady i odpowiednie narzędzia podkręcisz procesor, kartę graficzną i inne podzespoły - prawie bez ryzyka i dodatkowych kosztów.


Komputer nigdy nie jest wystarczająco wydajny. Zmuś swój system do osiągnięcia maksymalnej mocy. Mając w zanadrzu nasze porady i odpowiednie narzędzia podkręcisz procesor, kartę graficzną i inne podzespoły - prawie bez ryzyka i dodatkowych kosztów.

Czego życzyłby sobie każdy użytkownik? Karta graficzna ma działać szybciej, aby nowa gra 3D chodziła płynnie. Oprócz tego przydałaby się większa prędkość procesora i twardego dysku, chociażby po to, aby konwertowanie muzyki i sekwencji wideo nie zajmowało aż tyle czasu.

Zrealizujemy twoje marzenia! Zanim zaczniesz oszczędzać na nowy sprzęt, spróbuj doprowadzić do porządku sprzęt, który masz. W każdym urządzeniu drzemią rezerwy wydajności, które możesz wydobyć za pomocą naszych porad. Pokażemy ci, jak utworzyć BIOS-em i sterownikami solidną podstawę do swoich eksperymentów. Dowiesz się, jakie sztuczki naprawdę przyspieszają procesor, kartę graficzną, pamięć RAM i twardy dysk. Podpowiemy ci, jak uzyskać większą wydajność, nie ponosząc prawie żadnego ryzyka.

Podstawy podkręcania

Większa wydajność bez wydatków i bez ryzyka

Podnosząc nieco napięcie procesora i mostka północnego, zmniejszysz ryzyko zawieszeń.

Zanim przyszykujesz swój pecet do osiągnięcia 120-procentowej wydajności, powinieneś sprawdzić, czy w obecnej chwili uzyskuje 100 procent. Przede wszystkim powinieneś zaktualizować BIOS, sterowniki i system operacyjny. Ponadto musisz sprawdzić, czy elementy chłodzące mają wystarczające parametry wydajności.

BIOS - aktualizowanie i optymalizowanie

Zanim rozpoczniesz aktualizowanie BIOS-u, powinieneś sprawdzić, jakie korzyści daje nowa wersja. Informacje na ten temat znajdziesz w pliku Readme dołączonym do pliku aktualizacyjnego lub w internetowej witrynie producenta płyty głównej. Jeśli usprawnienia dotyczą procesora lub pamięci RAM, warto dokonać aktualizacji.

Ustawienia BIOS-u przywołasz, naciskając klawisz [F2], [F12] lub [Del] tuż po włączeniu komputera. Wzmianka, który klawisz jest właściwy w twoim komputerze, widnieje w dolnej części ekranu powitalnego. Powinna znajdować się również w instrukcji obsługi peceta lub płyty głównej. Szczegółowy opis wszystkich czynności zamieściliśmy w artykule "Aktualizacja BIOS-u" (PCW 12/2008, str. 150).

Procesor i pamięć. Dysponując aktualną wersją BIOS-u, możesz wyjść z założenia, że samodzielnie wykryje i ustawi prawidłowe parametry procesora i pamięci RAM. Dlatego powinieneś ustawić opcję Auto w polach FSB Frequency i Hypertransport. To samo dotyczy parametrrów pamięci takich jak DRAM Frequency czy DRAM Timing.

Tryb Dual Channel. Jeśli w twojej płycie tkwi więcej niż jeden moduł pamięci, możesz osiągnąć większą wydajność, włączając tryb dwukanałowy. Aby móc korzystać z tego trybu, trzeba włożyć układy pamięci do gniazd na płycie, które tworzą wspólny kanał. Ustalisz je za pomocą instrukcji płyty głównej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradach "Większa wydajność w trybie Dual Channel" (PCW 02/2009, str. 133 ihttp://go.pcworld.pl/e241f ) i "Technologia Dual Channel a tryb Flex" (PCW 02/2009, str. 134 ihttp://go.pcworld.pl/02b37 ).

W trybie AHCI. Twarde dyski SATA i SATA II obsługują AHCI (Advanced Host Controller Interface). Tryb ten zapewnia funkcje, które w praktyce mogą zwiększyć wydajność. Należy do nich m.in. NCQ (Native Command Queuing). Pozwala dyskowi zamieniać kolejność operacji zapisu/odczytu, aby przetwarzał je szybciej. Jeśli w ustawieniach BIOS-u parametr konfiguracji SATA jest ustawiony na &Enhanced&, dysk korzysta z AHCI. Jeżeli jednak widnieje tu opcja &Disabled&, &Legacy& lub &Compatibility Mode&, napęd działa jako leciwy dysk IDE.

Aby włączyć AHCI w konwencjonalny sposób, należy ponownie zainstalować system Windows. Możesz jednak uniknąć tego i przestawić zainstalowany Windows na AHCI niezbyt dużym nakładem pracy. Sposób wykonania tego opisaliśmy w artykule "SATA-lne zauroczenie" (PCW 02/2009, str. 129 ihttp://go.pcworld.pl/3dbcb ).

Sterowniki - większa wydajność i stabilność

Większa wydajność bez wydatków i bez ryzyka

CPU-Z sprawdza osiągi przetaktowanego procesora w praktyce.

Karta graficzna. Przede wszystkim właśnie ten podzespół komputera uzyska większą wydajność po odświeżeniu sterowników. Nowy sterownik usuwa nie tylko błędy w grafice gier, lecz na dodatek sprawia, że działają płynniej. Wzrost wydajności sięga średnio kilku procent, choć w niektórych grach osiąga wręcz poziom 20 procent.

Chipset. Wydajność twardych dysków, urządzeń USB i kart rozszerzających zależy w istotnym stopniu od chipsetu na płycie głównej. Dlatego przed eksperymentowaniem z podkręcaniem sprzętu powinieneś zaktualizować sterownik chipsetu.

Aktualizowanie Windows. W większości wypadków łaty do Windows usuwają tylko błędy w działaniu lub luki w zabezpieczeniach systemu. Jednak niektóre uaktualnienia zwiększają wydajność. Zatem w uzupełnieniu do bieżącego dodatku Service Pack powinieneś wgrywać regularnie nowe łaty Windows.

Wentylatory i zasilacz

Procesor, karta graficzna i pozostałe podzespoły komputera muszą mieć zapewnione odpowiednie chłodzenie. Gdy procesor się przegrzeje, automatycznie zmniejszy taktowanie, a wówczas nie odniesiesz żadnych korzyści z podkręcenia.

Wentylatory. Temperaturę we wnętrzu peceta i pracę wentylatorów możesz nadzorować za pomocą bezpłatnego programu SpeedFan (http://go.pcworld.pl/cde5a ).

Zasilacz. Zasilacz powinien zapewniać stabilne napięcie nawet przy dużym obciążeniu - przede wszystkim na linii 12-woltowej. Poziom napięcia możesz kontrolować za pomocą BIOS-u (menu Hardware Monitoring) lub programu diagnostycznego Everest Ultimate Edition (wersja demonstracyjna dostępna pod adresemhttp://go.pcworld.pl/e6cd6 ).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: