Windows 10: 10 sposobów na zwolnienie miejsca na dysku
-
- Henryk Tur,
- 02.01.2023, godz. 09:46
-
UdostępnijTweet
Na Twoim dysku brakuje miejsca? Spokojnie - Windows 10 posiada kilka wbudowanych funkcji, które pomogą je odzyskać. Przedstawiamy 10 sposobów, aby zyskać wolną przestrzeń.
Choć dyski twarde mają sporą pojemność, jakiejkolwiek wielkości nie byłby używany przez Ciebie, w pewnym momencie przychodzi ten przykry moment, kiedy stwierdzasz, że zaczyna brakować wolnego miejsca. Obojętnie, czy jest to dysk SSD czy HDD, ten brak sprawia, że nie można wykonać aktualizacji gier i aplikacji, a także samego systemu, a wydajność i prędkość pracy mogą odczuwalnie spaść. Na szczęście zawsze znajdzie się sposób na wygospodarowanie wolnej przestrzeni i powrót do optymalnej kondycji.
Fot.: benjamin lehman/Unsplash
Windows 10: 10 sposobów na zwolnienie miejsca na dysku
Windows 10: 10 sposobów na zwolnienie miejsca na dysku ()
Opróżnij systemowy Kosz
Jeśli kasujesz pliki na dysku, nie są one usuwanie z niego fizycznie, a trafiają do Kosza. To fakt powszechnie znany i... równie często zapominany. Jeśli regularnie nie opróżnia się kosza, liczba zgromadzonych w nim "śmieci" może zająć ładnych parę gigabajtów. Dlatego dobrze wyrobić sobie nawyk oczyszczania go raz na jakiś czas, np. w określonych dniach tygodnia. A jak opróżnić Kosz? Po prostu najedź na niego kursorem, naciśnij prawy przycisk myszki i wybierz opcję Opróżnij kosz.
Usuń zbędne pliki z Pamięci, cz.I
System Windows 10 ma praktyczną funkcję, która w polskim interfejsie nosi prostą nazwę Pamięć. Jednak w oryginale jest to Storage Sense i lepiej oddaje jej sens - a jest nim monitorowanie zajętej na podpiętych dyskach przestrzeni. Aby ją znaleźć, wejdź do Ustawień (skrót klawiszowy: Windows + I) i przejdź do sekcji System. Tam wybierz Pamięć.
Włączenie tej funkcji - co możesz zrobić za pomocą suwaka u góry - umożliwi Ci szybkie usuwanie zbędnych plików, jak pozostałości po wcześniejszych instalacjach systemu czy pliki tymczasowe. Pod suwakiem znajdziesz opcję konfiguracji Pamięci. Gdy klikniesz na nią, przejdziesz na kolejny ekran, gdzie możesz wybrać częstotliwość, z jaką system ma samoczynnie usuwać zbędne pliki. Może odbywać się to codziennie, co tydzień lub co miesiąc, albo po prostu wtedy, gdy na dysku jest mało wolnego miejsca.
Usuń zbędne pliki z Pamięci, cz.II
Warto zaznaczyć także usuwanie nieużywanych plików tymczasowych aplikacji oraz wybrać częstotliwość automatycznego usuwania śmieci z kosza. A jeśli już cierpisz na brak miejsca - wybierz znajdującą się na dole opcję Oczyść teraz. Jeśli korzystasz z OneDrive, pod opcją będzie związana z nim funkcja - możesz wybrać, aby pliki były dostępne w trybie online, jeśli nie są otwierane przez określoną ilość dni. Dzięki temu nie musisz ich trzymać na twardym dysku, a w chmurze masz najbardziej aktualną wersję.
Wróćmy do głównego okienka. Są tu statystyki, pokazujące, ile miejsca zajmują aplikacje, dokumenty, "inne" (czyli wszystko, co nie kwalifikuje się do dwóch pierwszych) oraz pliki tymczasowe. Po wyborze dowolnej zobaczysz szczegółowe statystyki - możesz w nich zaznaczyć konkretną kategorię plików do usunięcia, a następnie kliknąć na przycisk Usuń pliki.
Na ekranie głównym możesz wybrać opcję Pokaż więcej kategorii, dzięki czemu zyskasz dostęp do znacznie większej ich ilości - jak Obrazy, Mapy czy Muzyka. Możesz je sprawdzać tak samo, jak pozostałe.
Skorzystaj z Oczyszczania Dysku
Aby przywołać systemowe narzędzie Oczyszczanie Dysku, użyj wyszukiwarki - czyli niewielkiej lupy koło przycisku Start. Wpisz "oczyszczanie" i wybierz aplikację, która pojawi się w wynikach. Następnie wskaż na dysk, który ma zostać oczyszczony. Ważne jest, aby zaznaczyć w okienku Oczyść pliki systemowe. Musisz wówczas ponownie wskazać na dysk, a następnie wybrać kategorię plików do skasowania.
Po wybraniu plików kliknij OK, a następnie potwierdź dokonany wybór.
Gdy wybierzesz w okienku Więcej opcji, wówczas możesz usunąć również starsze punkty przywracania systemu - poza ostatnim - oraz jego kopie zapasowe.
Pliki na żądanie w OneDrive
Możesz zwolnić miejsce na dysku, przenosząc niektóre pliki na OneDrive i korzystając z nich tylko na żądanie. Aby tak zrobić, zaloguj się do OneDrive i wejdź do działu Pomoc i ustawienia, a następnie wybierz Ustawienia. W zakładce o tej samej nazwie zaznacz funkcję Oszczędź miejsce i pobieraj pliki podczas ich używania.
Aby zmienić pliki na Twoim dysku w pliki dostępne tylko online, wejdź do folderu OneDrive na dysku lokalnym, a następnie zaznacz wybrane i kliknij na którymkolwiek z nich prawym przyciskiem myszki. Następnie wybierz opcję Zwolnij miejsce. I gotowe, pliki te będą dostępne tylko online. Możesz tak samo zrobić z całymi folderami, pamiętaj jednak o tym, że działa to wówczas, gdy masz połączenie z internetem.
Usuń niepotrzebne aplikacje
Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem komputera, z pewnością masz zainstalowane aplikacje, których nie używasz lub korzystasz z nich przysłowiowe "raz do roku". Jak sprawdzić wszystkie zainstalowane? To proste - wejdź do Ustawień systemu, a następnie do działu Aplikacje. Tu wyświetlają się wszystkie znajdujące w systemie, a możesz je posortować według nazwy, rozmiaru lub daty instalacji. Kliknij na aplikację do odinstalowania i wybierz opcję jej usunięcia. Zrób tak kolejno ze wszystkimi niepotrzebnymi. Jeśli masz gry powiązane z platformami jak Steam czy Epic, podczas deinstalacji będzie konieczne uruchomienie ich klienta.
W podobny sposób możesz usunąć niepotrzebne pakiety językowe. W tym celu wejdź w ustawieniach do działu Czas i język, wybierz Język, a następnie kliknij na zainstalowany, który chcesz usunąć i wybierz opcję odinstalowania.
Na tym nie koniec - możesz jeszcze usunąć Mapy. Znajdziesz je w dziale Aplikacje, podobnie jak Aplikacje i funkcje domyślne. Po kliknięciu na te drugie możesz wybrać Funkcje opcjonalne, a następnie odinstalować niepotrzebne. Na przykład użytkownik domowy raczej nie będzie korzystać z usługi faksowania - można się je spokojnie pozbyć.
Zewnętrzny dysk twardy cz.I
Jeśli na swoim dysku twardym w komputerze lub laptopie nie masz miejsca, a nie chcesz kasować plików, pomyśl po prostu o nabyciu dysku zewnętrznego. Pomoże Ci w tym nasz ranking: Najlepsze przenośne dyski twarde i SSD. Gdy masz już dysk, podepnij go do maszyny, następnie uruchom ją i otworzy eksplorator plików. Kliknij prawym przyciskiem myszki na pliku lub folderze, który chcesz przenieść na twardy dysk i wybierz opcję (z górnego menu) "Przenieś do". Następnie wskaż zewnętrzny dysk twardy i potwierdź przeniesienie wybranych treści.
Możesz także skonfigurować system tak, aby zewnętrzny dysk twardy był domyślną lokalizacją dla pobierania plików. W tym celu wejdź do opisanego wcześniej działu Pamięć i wybierz opcję Zmień lokalizację zapisywania nowej zawartości. Tu wybierz rodzaj plików, które mają być zapisywane na wewnętrznym dysku. Po kliknięciu na kategorię możesz wybrać go z rozwijanej listy.
Zewnętrzny dysk twardy cz.II
Dobry pomysł to przeniesienie aplikacji systemowych i z Microsoft Store na dysk zewnętrzny. W tym celu wejdź w Ustawieniach do działu Aplikacje. Gdy klikniesz na znajdującą się na liście aplikację ze sklepu Microsoftu, wyświetli się przy niej opcja Przenieś. Możesz wówczas przerzucić ją do wybranej lokalizacji, czyli - w tym przypadku - na zewnętrzny dysk twardy. Jeśli opcja przeniesienia jest wyblakła lub nie ma jej w ogóle, oznacza to brak możliwości przeniesienia. Potwierdź przeniesienie i gotowe.
Użyj kompresji plików NTFS
Wbudowane w system Windows 10 narzędzie pomoże zmniejszyć zajmowane przez pliki NTFS miejsce - dzięki kompresji. Można kompresować pliki, foldery, a nawet całe partycje. W takiej sytuacji pakowane są one w zajmujące mniej miejsca archiwa, ale coś za coś - szybkość pracy może spaść, ponieważ każdorazowo system musi rozpakować potrzebne mu pliki, a następnie spakować je z powrotem. Dlatego zalecamy to rozwiązanie tylko osobom mającym problemy z miejscem, a nie mającym innego wyjścia.
Aby włączyć kompresję plików, musisz otworzyć eksplorator plików, wybrać plik lub folder do kompresji, a następnie kliknąć na nim prawym przyciskiem myszki. Wybierz Właściwości, a następnie Zaawansowane. Zaznacz opcję Kompresuj zawartość, aby zaoszczędzić miejsce na dysku. Zatwierdź zmiany. W przypadku partycji lub całego dysku musisz kliknąć prawym przyciskiem myszki na wybrany nośnik, a tam zaznaczyć opcję Kompresuj ten dysk, aby zaoszczędzić miejsce.
Zatwierdź zmiany, a jeśli na dysku są pliki i foldery, wybierz wprowadzenie zmian również do nich.
Wyłącz funkcję hibernacji systemu
Funkcja hibernacji systemu pozwala na szybki powrót maszyny do działania, jednak tworzony wówczas plik hiberfil.sys potrafi zająć sporo miejsca. Aby uniknąć jego tworzenia - a co za tym idzie, zajmowania miejsca - można wyłączyć tę funkcję. Aby to zrobić, uruchom Wiersz polecenia - znajdziesz go poprzez systemową wyszukiwarkę. Wpisz we wierszu komendę powercfg /hibernate off i zatwierdź, wciskając Enter. Od tego momentu hibernacja nie będzie dostępna, choć w każdej chwili możesz ją przywrócić, wpisując w linii komend powercfg /hibernate on.
Compact OS
W system Windows 10 wbudowano narzędzie Compact OS. Ma ono na celu kompresować pliki zainstalowanych aplikacji oraz samego systemu. Jest domyślnie wyłączone. Aby je uruchomić, należy przywołać wiersz poleceń i wpisać komendę compact.exe /compactOS:always, a następnie zatwierdzić ją Enterem. Można dzięki temu uzyskać nawet 2 GB miejsca na dysku, ale uwaga - używanie narzędzia odbywa się na własne ryzyko. Dlatego warto wykonać kopię zapasową ważnych plików przed użyciem komendy.
Usuń użytkowników, którzy nie korzystają z maszyny
Jeśli z komputera korzystało kilka osób, a niektóre już tego nie robią (np. jest to komputer w pracy, a osoby te odeszły do innej), wówczas nie ma sensu trzymać ich kont, które mogą zajmować sporo miejsca. Jak skasować takie konta? Mając uprawnienia administratora, wejdź do działu Konta w systemowych Ustawieniach. Tam przejdź do Rodzina i inni użytkownicy. Wybierz nieaktywne konto, a następnie jego usunięcie. Jeśli są na nim pliki zajmujące miejsce - wybierz również usunięcie wszystkich danych wraz z kontem.
Zobacz również:
Autorzy

Henryk Tur
PCWorld
Redaktor dzialu Hardware
W styczności z komputerami od 1986 roku, w IDG od 2011. Zajmuje się poradami, programami oraz artykułami związanymi z ogólnie pojętą branżą IT.
Więcej: Henryk Tur