Windows 10/Windows 11 sztuczki, dzięki którym zaoszczędzisz czas
-
- Henryk Tur,
- 04.08.2022, godz. 12:49
-
UdostępnijTweet
Cenne minuty, które poświęcasz szukając interesujących Cię opcji, to zmarnowany czas. Pokazujemy sztuczki, które pozwolą Ci na szybszą pracę z systemami Windows 10 i Windows 11.
Czas, który spędzasz w poszukiwaniu interesujących Cię ustawień/opcji w systemie Windows 10 lub Windows 11 jest czasem straconym. Każdą sekundę poświęconą na przekopywanie się przez menu kontekstowe oraz poruszanie się po ustawieniach systemu możesz spożytkować na coś, co lubisz robić. Wszyscy spędzamy coraz więcej czasu przy pracy na komputerze, więc łatwo można wyobrazić sobie, ile czasu tracimy na poszukiwania.
Oto proste wskazówki i sztuczki dla systemów Windows 10 i Windows 11, które pozwolą znacząco przyśpieszyć Twoją pracę na komputerze. Część z nich z pewnością znasz, ale dopiero po przeczytaniu artykułu będziesz mógł sprawdzić, czy znałeś wszystkie przedstawione przez nas ułatwienia?
Zobacz również:
- Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
- Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]
- Czy można zainstalować macOS na komputerze PC? [PORADNIK]
Jak zaoszczędzić czas na Windows?
Jak zaoszczędzić czas na Windows? ()
Rozruch systemu
Zaczynamy od samego początku, czyli uruchomienia komputera. Z czasem na Twoim urządzeniu instalujesz coraz więcej programów. O niektórych z nich szybko zapominasz i przestajesz korzystać, ale zapewne ich nie odinstalowałeś, dlatego rozruch Twojego komputera może zajmować sporo czasu. Proces ten w przypadku komputerów wyposażonych w szybkie dyski półprzewodnikowe (SSD) trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund nawet na starszych, kilkuletnich komputera. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy korzystasz z komputera wyposażonego w tradycyjny dysk talerzowy HDD. Taki komputer może potrzebować nawet kilku minut, aby przeprowadzić cały rozruch systemu.
Niektóre aplikacje zainstalowane w systemie uruchamiają się automatyczne podczas tego procesu. To świetna funkcja, która pozwala, abyś nie musiał ręczenie uruchamiać aplikacji, z których będziesz korzystał, ale bardzo często w autostarcie znajdują się aplikacje, które są dla Ciebie zupełnie zbędne. Na szczęście w łatwy sposób możesz przejąć kontrolę nad tym, które programy uruchamiają się razem z systemem Windows. Naciśnij klawisze Ctrl + Shift + Esc lub kliknij prawym przyciskiem myszki na Paksu Zadań i wybierz Menedżer zadań. Przejdź do zakładki Uruchamianie, gdzie ukażą Ci się wszystkie programy uruchamiające się razem z systemem. Zobaczysz, które z nich mają duży wpływ na szybkość rozruchu.
Jeżeli chcesz wyłączyć automatyczne uruchamianie któregoś z programów, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz wyłącz. Oznacza to, że od tej pory po uruchomieniu systemu będziesz musiał ręcznie uruchomić wybraną aplikację.
Dostosuj Pasek Zadań
Gdy zapanowaliśmy już nad procesem uruchamiania systemu, możemy przejść do wprowadzenia lepszej organizacji pracy z Twoim komputerem. Zaczynamy od Paska Zadań, który jest integralną częścią systemu. Windows 10 oraz Windows 11 pozwalają na przypinanie aplikacji do paska zadań, dzięki czemu będziesz w stanie szybciej uruchomić wybraną przez Ciebie aplikację. Po przypięciu aplikacji nie będziesz już jej musiał szukać w menu Start za każdym razem, kiedy będziesz chciał z niej skorzystać.
Aby przypiąć wybraną przez Ciebie aplikację, wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na wybraną aplikację i po prostu wybierzesz opcję Przypnij do paska zadań. W przypadku, gdy chcesz przypiąć program z menu Start, wybierz Więcej > Przypnij do paska zadań.
Skróty wprost z paska zadań
Gdy aplikacje są przypięte, możesz skorzystać z listy skrótów, która pozwoli Ci na jeszcze większą oszczędność czasu. Część aplikacji umożliwia korzystanie ze skrótów i po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonę przypiętej do paska zadań aplikacji powinieneś zobaczyć skróty, które możliwą Ci wywołanie pewnych akcji, np. otworzysz kalkulator naukowy, okno incognito w przeglądarce Chrome itp. Dodatkowo jeżeli wiesz już, że z któregoś ze skrótów będziesz korzystać regularnie, możesz go przypiąć na górze listy, aby zawsze znajdował się w tym samym miejscu.
Przechodzenie pomiędzy aplikacjami z paska zadań
We wcześniejszych wersjach systemu operacyjnego Windows zaszyta była opcja, która znacząco pozwalała przyśpieszyć pracę z komputerem - możliwość otwierania określonych programów przypiętych do paska zadań za pomocą naciśnięcia klawisza Windows + liczby, która oznaczała położenie programu (licząc od lewej strony) na pasku zadań. Funkcja ta nie działa już w systemach Windows 10 i Windows 11, ale możesz wypróbować skrót klawiszowy, naciskając jednocześnie Windows + T. Spowoduje to pokazanie wszystkich okien pierwszego z przypiętych programów. A naciskając literę T będziesz w stanie przechodzić do kolejnych aplikacji, które przypiąłeś do paska zadań. Aby otworzyć wybraną aplikację wystarczy, że naciśniesz Enter.
Skróty klawiszowe
Skróty klawiszowe to świetny sposób na skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie czynności. Prawdopodobnie znasz wszystkie podstawowe skróty odpowiedzialne za kopiowanie, wycinanie i wklejanie, ale powinieneś być świadomy, że lista skrótów, z których możesz skorzystać jest znacznie bardziej rozbudowana, niż Ci się wydaje.
Oto przykładowe skróty klawiszowe w systemach Windows 10 i Windows 11:
- Crtl + C: Kopiowanie
- Ctrl + X: Wycinanie
- Crtl + V: Wklejenie
- Crtl + Z: Cofnij ostatnią czynność
- Alt + Tab: Przechodzenie pomiędzy otwartymi programami
- Windows + Tab: Zobacz wszystkie otwarte programy, wywołaj Widok zadania (można go uruchomić również z paska zadań)
- Windows: Otwiera menu Start, umożliwia wyszukiwanie plików/aplikacji
- Windows + E: Otwórz Eksplorator plików
- Windows + Print Screen: Wykonuje zrzut ekranu i zapisuje go w folderze Obrazki.
- Windows + I: Otwórz ustawienia systemu Windows
Jeśli chcesz zobaczyć pełną listę wszystkich skrótów klawiszowych systemów Windows 10 i Windows 11, zajrzyj tutaj.
Własne skróty klawiszowe
Nie musisz korzystać jedynie ze skrótów klawiszowych stworzonych przez Microsoft. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś utworzył własne skróty w celu szybszego uruchomienia wybranych aplikacji. W celu utworzenia nowego skrótu klawiszowego:
- kliknij prawym przyciskiem myszy na wybraną aplikację lub folder. Wybierz z menu kontekstowego opcję Utwórz skrót
- kliknij prawym przyciskiem myszy na nowo utworzony skrót, a następnie wybierz właściwości
- przejdź do sekcji Skrót, która umożliwi Ci wywołanie aplikacji lub folderu za pomocą wybranej przez Ciebie kombinacji klawiszy
Opcja ta może być przydatna w stosunku do programów, z których korzystasz często, ale nie na tyle, aby przypinać je na stałe do paska zadań.
Pracuj jedynie z niezbędnymi programami/plikami
Praca jedynie z niezbędnymi programami oraz plikami pozytywnie wpływa na kulturę oraz prędkość pracy. Jeśli otwierasz wiele programów oraz plików możesz utonąć w gąszczu otwartych okien. Korzystanie jedynie z niezbędnych w danej chwili programów i plików ma dwa pozytywne aspekty. Z jednej strony pracujesz z mniejszą ilością rzeczy, dlatego łatwiej jest Ci zapanować nad tym, co się dzieje na ekranie, a z drugiej strony wykorzystujesz mniej zasobów Twojego komputera, co pozytywnie przekłada się na prędkość działania.
Jeżeli pracujesz z wieloma aplikacjami na raz i chcesz szybko wprowadzić porządek, masz kilka opcji do wyboru. Możesz nacisnąć i przytrzymać pasek okna aplikacji, z którą aktualnie pracujesz i potrząsnąć ją, co spowoduje zminimalizowanie wszystkich innych otwartych okien do paska zadań. Naciśnięcie Windows + Home spowoduje dokładnie to samo. Alternatywnie - jeżeli chcesz zminimalizować wszystkie otwarte okna, aby szybko znaleźć się na pulpicie naciśnij Windows + D lub kliknij pasek zadań w prawym dolnym rogu ekranu.
Dostosowanie menu Wyślij do...
Możesz użyć opcji Wyślij do umieszczonej w menu kontekstowym, aby przenieść plik w inne miejsce. W tym celu musisz utworzyć skróty do najczęściej używanych folderów. Gdy to zrobisz, otwórz Eksplorator plików i wpisz shell:sendto do paska lokalizacji na górze okna. Eksplorator plików wyświetli listę opcji, które pojawiają się w menu Wyślij do. Wystarczy, że przeciągniesz tam skróty do miejsc, z których korzystasz, a za pomocą Wyślij do... będziesz mógł szybko przenieść wybrane pliki.
Ten komputer czy szybki dostęp?
Z pewnością często pracujesz z Eksploratorem plików. Możesz zmienić domyślną lokalizację, w której się otwiera. Windows 10 zmienił domyślne ustawienia Eksploratora plików, który otwiera się teraz na Szybkim dostępie - widoku ostatnio używanych plików i często używanych folderów. Całość wydaje się wygodna, ale w praktyce przyzwyczajenia robią swoje.
Na szczęście możesz zmienić ustawienia Eksploratora plików tak, aby otwierał on domyślnie okno Ten komputer, które jest znane użytkownikom Windowsa od wielu lat. Aby to zrobić:
- otwórz Eksplorator plików;
- wybierz kartę Widok > Opcje > Otwórz Eksploratora plików w:;
- wybierz Ten komputer.
Dodaj skróty eksploratora plików do menu Start
W menu Start systemu Windows 10 i Windows 11 pomiędzy przyciskami zasilania, ustawień oraz profilu można umieszczać skróty do wybranych folderów Eksploratora plików. Możesz w tym miejscu przypiąć skrót np. do pobranych, co pozwoli oszczędzić Ci czas podczas poszukiwań ostatnio pobranych plików.
Aby dodać skróty do menu Start, uruchom Ustawienia > Personalizacja > Start > Wybierz foldery wyświetlane w menu Start. Możesz wybrać skróty do Eksploratora plików, Ustawień, Dokumentów, Pobranych, Muzyki, Obrazów, Filmów, Sieci oraz Folderu osobistego.
Autorzy

Henryk Tur
PCWorld
Redaktor dzialu Hardware
W styczności z komputerami od 1986 roku, w IDG od 2011. Zajmuje się poradami, programami oraz artykułami związanymi z ogólnie pojętą branżą IT.
Więcej: Henryk Tur