Windows 10: jak odinstalować aktualizacje?

Aktualizacje Windows 10 rozsyłane są do użytkowników często. Niestety - zwykle ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli zatem po wprowadzeniu aktualizacji obserwujesz dziwne działanie Windowsa, spróbuj cofnąć aktualizację. Pokazujemy, jak tego dokonać.


Aktualizacje Windows 10 to temat-rzeka. Równie często trafiają się udane, jak i takie, które potrafią zepsuć wiele elementów systemu. O ile Windows 7 dawał lepszą kontrolę nad tym procesem, o tyle w przypadku Windows 10 niektóre są niezbędne i wymuszane przez producenta. W przypadku tych "gorszych" aktualizacji mogą wystąpić problemy - na przykład komputer nagle utraci połączenie z drukarką, znikną sterowniki, etc. W takiej sytuacji najlepiej wrócić do ostatniej stabilnej i w pełni funkcjonującej wersji, czyli sprzed wprowadzenia aktualizacji. W niniejszym poradniku opiszemy ten proces krok po kroku.

Jak wrócić do poprzedniej wersji Windows 10?

Aktualizacje dla Windows 10 są podzielone na dwie kategorie: patche oraz buildy. Patche - czyli łatki - to mniejsze pakiety, które są aplikowane szybko i mają niewielkie rozmiary. Zazwyczaj naprawiają wadliwe elementy systemu oraz przynoszą poprawki związane z bezpieczeństwem. Buildy to duże pakiety danych, które wprowadzają nowe funkcje do systemu oraz zmieniają działanie już istniejących. Największe, czyli zmieniające wersję systemu na najnowszą, dostarczane są dwa razy do roku - zazwyczaj na wiosnę i jesień.

Co istotne - przy aktualizowaniu systemu pozostawiane są pliki umożliwiające cofnięcie się do poprzedniej wersji. Jest jednak duże "ale" - są one przechowywane na komputerze przez dziesięć dni, a potem ulegają automatycznemu skasowaniu.

Jeśli od aktualizacji, którą chcesz cofnąć, nie minęło jeszcze dziesięć dni, wykonaj następujące czynności:

  • wejdź do systemowych Ustawień
  • wejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia
  • wejdź do działu Odzyskiwanie
  • kliknij na Rozpocznij pod opcją Wróć do poprzedniej wersji systemu Windows 10
  • postępuj według wyświetlanych instrukcji

Windows 10: jak odinstalować aktualizacje?

Jeśli przycisk Rozpocznij jest szary (jak na powyższym zrzucie ekranu), oznacza to, że minęło 10 dni od ostatniej aktualizacji i pliki umożliwiające powrót do poprzedniej edycji systemu, zostały skasowane. W takiej sytuacji jedyne, co możesz zrobić, to ponowna instalacja wybranej wersji systemu.

Jak odinstalować wybraną aktualizację?

Jeśli chcesz odinstalować wybraną, mniejszą aktualizację, nie będzie to trudne zadanie.

  • wejdź do systemowych Ustawień
  • wejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia
  • wejdź do działu Windows Update
  • kliknij na przycisku Wyświetl historię aktualizacji

Windows 10: jak odinstalować aktualizacje?

Wybierz opcję Odinstaluj aktualizacje. A skąd wiedzieć, która jest która? Na ekranie widzisz pełen ich spis - związane z systemem zgromadzone są w dziale Microsoft Windows. Możesz posegregować je wg daty instalacji (o ile nie masz ich tak pokazanych domyślnie). Przypomnij sobie, kiedy zaczęły się problemy z systemem, a następnie odinstaluj poprzedzającą je aktualizację. Jak? To proste - kliknij na wybranej prawym przyciskiem myszki i wybierz opcję Odinstaluj.

Windows 10: jak odinstalować aktualizacje?

Jeśli po tej czynności problem nadal występuje, przyczyną musi być coś innego w systemie. Wówczas odsyłam do naszego działu Porady#, gdzie przygotowaliśmy szereg pomocnych artykułów na różne sytuacje.