Windows 10 – porady, ustawienia, sztuczki

Przedstawiamy pokaźny zbiór porad do Windows 10. Podpowiadamy, jak skonfigurować system, jak zarządzać pulpitami wirtualnymi, jak korzystać z udoskonalonego Centrum akcji i powłoki PowerShell. Zamieszczamy też obszerny zestaw porad drobnych, które ułatwiają korzystanie z systemu lub pomagają zwiększyć jego funkcjonalność.


29 lipca Microsoft rozpoczął oficjalne udostępnianie najnowszej wersji swojego systemu operacyjnego – Windows 10. Przyjrzeliśmy się nowym i sprawdzonym rozwiązaniom w oprogramowaniu. Radzimy, jak z niego korzystać.

Lokalizacje ustawień

W Windows 10 są dostępne oba moduły konfiguracyjne z Windows 8 – tradycyjny Panel sterowania i kafelkowa aplikacja ustawień. Aby przywołać tę ostatnią, przeskocz na pulpit i naciśnij klawisze [Windows I]. Panel sterowania otworzysz, klikając prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wskazując polecenie Panel sterowania. Warto nadmienić, że oba moduły nie zawierają takiego samego zestawu ustawień. Pokrywają się tylko niektóre z nich. Panel sterowania zniknie prawdopodobnie dopiero w ostatecznej wersji Windows 10.

Poszczególne elementy w module ustawień Windows 10 są pogrupowane na kategorie.

Poszczególne elementy w module ustawień Windows 10 są pogrupowane na kategorie.

Dostrajanie podstawowych ustawień

Zajrzyj do aplikacji konfiguracyjnej przywoływanej klawiszami [Windows I]. Poszczególne opcje są tu podzielone na kategorie. W rubryce Personalizacja zmienisz m.in. tło pulpitu, a w rubryce Czas i język dostroisz w razie potrzeby bieżący czas i datę systemową. W rubryce System znajdziesz informacje o sprzęcie i zainstalowanym oprogramowaniu, ustawienia planów zasilania oraz m.in. skonfigurujesz funkcję map offline. Wybierzesz tu ponadto elementy wyświetlane w obszarze powiadomień. Windows 10 podaje w sekcji Aplikacje i funkcje ilość miejsca zajmowanego przez poszczególne aplikacje, zaś w sekcji Pamięć użycie przestrzeni dyskowej przez treści określonych typów.

Nowe szaty Windows – płaskie elementy pulpitu
Projektanci Windows 10 postawili na proste wzornictwo, pozbywając interfejs zdobień i upraszając wygląd ikon.

Projektanci Windows 10 postawili na proste wzornictwo, pozbywając interfejs zdobień i upraszając wygląd ikon.

Jedną z nowinek Windows 10, która rzuca się w oczy, jest odświeżona szata graficzna pulpitu. Przyciski, ikony i menu zostały uproszczone w myśl zasady: „mniej znaczy więcej”- Nowy wygląd jest zauważalny przede wszystkim w oknach Eksploratora. Microsoft konsekwentnie rezygnuje ze zdobień, gradientów, cieni, efektów trójwymiaru, stawiając na minimalistyczną stylistykę. Jednak spartański wygląd pulpitu niekoniecznie przypadnie do gustu każdemu użytkownikowi. Zdaniem niektórych testerów, nowa szata graficzna, a przede wszystkim ikony Eksploratora wyglądają zbyt prymitywnie, niezgrabnie i infantylnie. Tymczasem wprowadzając płaskie elementy w Windows Phone, Microsoft położył kamień węgielny wzornictwa, które podchwyciło Apple, projektując szatę graficzną systemów iOS 7/8 i OS X Yosemite. Później dołączyło do nich Google, upodabniając interfejs Androida.

Minimalistyczny interfejs ma zapewnić dużą rozpoznawalność wszystkich elementów nawigacyjnych niezależnie od rozdzielczości i rozmiaru ekranu. Ikony mają być równie czytelne w komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach – trzymanych w pozycji poziomej lub pionowej. To samo dotyczy łatwości obsługi gestami palców lub za pomocą myszy.

Modyfikowanie ustawień domyślnych

Ważne ustawienia znajdziesz w sekcji urządzeń wprowadzania danych (znajduje się w obrębie sekcji Urządzenia). Oprócz ustawień domyślnych dotyczących języka i pisowni znajduje się tu moduł konfigurowania klawiatury ekranowej w urządzeniach przenośnych i komputerach stacjonarnych. Oprócz tego możesz skonfigurować przeskakiwanie między aplikacjami za pomocą gestów.

Funkcje przywracania systemu Microsoft umieścił w kategorii Aktualizacja i zabezpieczenia, na karcie Odzyskiwanie (funkcja Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego). W menu tym można też m.in. skonfigurować kopię zapasową i działanie programu antywirusowego Windows Defender.

W Windows 10 możesz szybko zmienić swój awatar, wskazując dowolny plik graficzny lub robiąc sobie zdjęcie kamerą internetową.

W Windows 10 możesz szybko zmienić swój awatar, wskazując dowolny plik graficzny lub robiąc sobie zdjęcie kamerą internetową.

Ustawienia kont użytkowników

W sekcji Konta można m.in. definiować nowych użytkowników dysponujących kontem lokalnym lub online (w portalu Microsoftu) i sprawdzać właściwości konta. Domyślny obraz konta (awatar) możesz zamienić na fotkę z dysku lokalnego lub zrobić nowe zdjęcie kamerą internetową. Na karcie Opcje logowania możesz zdefiniować czterocyfrowy kod PIN (nie zalecamy, bo zapewnia niższy poziom bezpieczeństwa) lub kod obrazkowy (logowanie za pomocą gestów) zamiast tradycyjnego hasła.

Nie zmieniaj domyślnego ustawienia wytycznych hasła, chyba że nikt oprócz ciebie nie ma dostępu do twojego urządzenia/komputera. Windows 10 żąda domyślnie wpisania hasła przy próbie wybudzania ze stanu uśpienia. Zmieniając wspomniane ustawienie, umożliwisz wszystkim dostanie się do systemu i danych, gdy pozostawisz uśpiony sprzęt bez nadzoru.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie usunięto Panelu sterowania.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie usunięto Panelu sterowania.

Ustawienia w Panelu sterowania

Panel sterowania gromadzi podstawowe funkcje do konfigurowania i personalizowania systemu operacyjnego. Domyślnie wszystkie ustawienia są pogrupowane w kategoriach, lecz w razie potrzeby można przywołać klasyczny widok ikon znany jeszcze z Windows XP.

Przypinanie apletów do paska zadań

Mimo że Microsoft stara się upraszczać moduły konfiguracyjne systemu, dostanie się do niektórych elementów Panelu sterowania może okazać się zbyt uciążliwe – szczególnie, gdy przywołujesz je często. Zaleca się więc przypiąć najczęściej używane aplety do paska zadań. Wystarczy przeciągnąć żądane polecenie lub ikonę na pasek zadań, a system automatycznie utworzy skrót i umieści go na liście szybkiego dostępu. Alternatywnie zakładaj skróty do apletów Panelu sterowania na pulpicie.

Jeśli elementy nawigacyjne wydają ci się zbyt małe, możesz dostosować ich rozmiar w tym oknie.

Jeśli elementy nawigacyjne wydają ci się zbyt małe, możesz dostosować ich rozmiar w tym oknie.