Windows 10 - przewodnik po Ustawieniach

Nowy system Microsoftu to także nowy panel Ustawień. W przeciwieństwie do Windows 7, 8 i 8.1 zebrano wszystkie możliwe funkcje w jednym miejscu, co znacznie ułatwia obsługę.


Microsoft wyciągnął właściwe wnioski z porażki Windows 8, który odstraszał wielu użytkowników całkowicie odmiennym interfejsem, niż ten, do którego przyzwyczaili się podczas używania Windows 7. Jak zresztą pokazały to ostanie statystyki, Windows 7 jest rekordowo popularny, mając 61% rynku, podczas gdy Windows 8 tylko... 2,9%, a jego ulepszona wersja - czyli 8.1 - 13,2%. Łącznie nie mają nawet 1/3 tego, co "siódemka". W związku z tym interfejs Windows 10 to powrót do klasyki, a panel Ustawień gromadzi w końcu wszystko pod ręką i umożliwia łatwy dostęp do każdej funkcji nawet największemu laikowi.

Panel Ustawień w Windows 10

Panel Ustawień w Windows 10

Żegnamy Charm bar

Charm Bar, czyli boczny pasek z narzędziami i widżetami, został z systemu Windows całkowicie usunięty. Teraz wystarczy kliknąć na menu Start, aby w Menu wybrać ikonkę reprezentującą ustawienia - czyli małe kółko zębate. W Windows 8.1 znajdowało się sześc kategorii - Komputer i urządzenia / Konta / One Drive / Wyszukiwanie / Prywatność / Sieć. W Windows 10 mamy dziesięć: System / Urządzenia / Sieć i Internet / Personalizacja / Konta / Czas i język / Ułatwienia dostępu / Prywatność / Aktualizacja i zabezpieczenia. Jeśli użytkownik nie jest pewien, w której grupie znajduje się poszukiwana przez niego funkcja, może skorzystać z wyszukiwarki - znajduje się ona w prawym, górnym rogu głównego ekranu ustawień.

System

Pierwsza sekcja to System, gdzie znajduje się dziesięć podkategorii. Warto wymienić te, które z pewnością będą najczęściej używane. W ostatniej - Informacje - użytkownik znajdzie dane na temat głównych podzespołów komputera (jak procesor czy RAM) oraz systemu operacyjnego wraz z możliwością podpięcia go do usługi Azure Active Directory i możliwością przyłączenia do domeny. Poniżej znajduje się przejście do Menadżera Urządzeń, ustawień BitLocker, szczegółowszych informacji o systemie operacyjnym oraz dodatkowych narzędzi administracyjnych (jak zapora, konfiguracja systemu czy harmonogram zadań).

Informacje na temat systemu

Informacje na temat systemu

Aplikacje domyślne pozwalają podpiąć pocztę e-mail, kalendarz i inne często używane programy, a także przypisać daną aplikację do wybranego rozszerzenia (czyli typu) plików. Co ważne - wymagane do danego typu plików aplikacje nie muszą znajdować się w systemie - można w razie potrzeby wybierać je z Windows Store. Sekcja Pamięć to z kolei miejsce, gdzie użytkownik może nie tylko sprawdzić ilość miejsca na dyskach, ale również i wybrać domyślne miejsce zapisywania plików i aplikacji.

Wybór domyślnej przeglądarki

Wybór domyślnej przeglądarki

Dział Aplikacje i funkcje to wszystko, co dotyczy zainstalowanych gier i programów - czyli ich wyszukiwanie, deinstalacja oraz sortowanie wg rozmiaru lub daty instalacji.