Windows 10 - recenzja

Microsoft uczy się na błędach i jego najnowszy system pozbawiony jest tych cech, które irytowały użytkowników. Czy wreszcie pojawił się godny następca XP i Windows 7?


Windows 10 - recenzja

W dniu premiery Windows 10 system zostanie dostarczony z kilkoma zmianami w stosunku do ostatniego wydania dla uczestników Windows Insider - build 10240. Poprawki te dotyczą przede wszystkim interfejsu, przeglądarki Edge oraz menu Start.

Start na start

Wszystko zaczyna się od Startu, który triumfalnie wraca po tym, jak usunięty został z Windows 8. Po kliknięciu na jego ikonkę użytkownikowi ukazuje się menu przypominające to z Windowsa 8.1 - kafelki pokazujące wiadomości oraz umożliwiające dostęp do np. zdjęć, menu konsoli Xbox czy sklepu. Każdy kafelek może być dowolnie zmieniany - można wyłączyć animację, zmniejszyć lub zwiększyć jego rozmiar, przypiąć do paska zadań czy też wyrzucić całkiem. Po lewej stronie znajdują się najczęściej używane narzędzia, a pod spodem wejście do Eksploratora Plików, Menu, Ustawień oraz Wszystkich aplikacji.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [31.08.2023]
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]
  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [29.08.2023]
Windows 10 - recenzja

Windows 10 - menu Start

Po kliknięciu tej ostatniej opcji oczom użytkownika pokazują się wszystkie, posortowane alfabetycznie aplikacje i gry zainstalowane w systemie. Tu nie ma już aplikacji Metro czy Modern. Od tego wydania wszystkie to po prostu aplikacje Windows. Wysokość menu można zwiększać (należy najechać kursorem na górą krawędź i gdy pokaże się strzałka, wcisnąć lewy przycisk myszki) lub zmniejszać, jednak nie da się regulować jego szerokości. Zgromadzone aplikacje Windows można grupować według swoich upodobań, np. w jednej grupie umieścić używane codziennie, w innej gry, itp. Każdą grupę można nazwać. Aby dodać aplikację do wybranej, należy kliknąć na niej prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję "Przypnij do ekranu startowego", a następnie w menu przeciągnąć na wybrane miejsce.

Windows 10 - recenzja

Organizowanie menu Start

Podsumowując - menu Start zostało pomyślane tak, aby nikomu nie sprawiła trudności jego obsługa, a zarazem, aby zawierało jak najwięcej użytecznych narzędzi dla użytkownika.

Continuum i tryb tabletu

Continuum to funkcja automatycznie wykrywająca, czy system używany jest na tablecie czy komputerze z klawiaturą. W przypadku tabletu zmienia wyświetlanie obrazu na dopasowane do ekranu wyświetlacza - znika między innymi większość ikonek z paska (opcja ta włączona jest domyślnie), a przyciski wyświetlania menu i zasilania zostają rozsunięte wzdłuż lewego boku. Menu przypomina wówczas to znane z 8.1. Nie pojawia się natomiast Charm - z tym rozwiązaniem Microsoft żegna się na zawsze. Continuum zostało wprowadzone przede wszystkim z myślą o użytkownikach tabletów "2 w 1" Microsoftu, czyli Surface Pro. Co ważne, w trybie tabletu bez problemu można uruchomić aplikacje pisane pod wydanie desktopowe. To kolejny przykład na to, że Microsoft poważnie wprowadza zapowiadaną unifikację.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: