Windows 10 vs macOS Mojave

Porównujemy interfejs, wrażenia z użytkowania Windows'a 10 w wersji 1809 oraz najnowszego macOS Mojave.


Windows 10 jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym. W marcu 2019 roku pod jego kontrolą pracowało ponad 800 milionów urządzeń. Z systemu macOS według Apple korzysta około 100 milionów użytkowników. Firma nie precyzuje, o jakie wersje systemu chodzi. Jednak popularność nie oznacza, że dane rozwiązanie jest najlepsze. W tym artykule przyjrzymy się, co do zaoferowania ma system Windows oraz macOS. Zwrócimy uwagę na funkcje, które dostępne są tylko na jednej z platform.

Windows 10 po raz pierwszy został udostępniony użytkownikom w lipcu 2015 roku. Przez nieco ponad rok od daty premiery możliwe było darmowe uaktualnienie z systemów Windows 7, 8 oraz 8.1. To pierwszy system od Microsoft, w którym zaprzestano stosowania uaktualnień Service Pack, a sam system otrzymuje dwie duże rozwojowe aktualizacje w ciągu roku. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w październiku 2018 roku, kiedy to system został zaktualizowany do wersji 1809. Następna aktualizacja oznaczona jako 1903 zostanie udostępniona w maju.

macOS wcześniej znany jako Mac OS X działa na komputerach Mac od 2001 roku. Apple często wydaje drobne aktualizacje, ale większe zmiany następują raz w roku, zazwyczaj jesienią. Obecnie uaktualnienia do nowszych wersji są darmowe. System operacyjny z czasem ewoluował, aby mieć coraz więcej wspólnych elementów i funkcji z iOS. Obecna wersja to Mojave, czyli MacOS 10.14.

Źródło: Apple.com

Źródło: Apple.com

W tym porównaniu przyjrzymy się najważniejszym funkcjom i możliwością oferowanym przez systemy od Microsoft i Apple oraz sprawdzimy unikalne funkcjonalności dostępne jedynie na wybranych platformach.

Design

Firma Apple od zawsze słynęła z projektowania bardzo atrakcyjnych urządzeń z wysokiej półki. To powoduje, że wysokie oczekiwania stawiane są wobec systemu operacyjnego macOS. Windows z kolei słynie z szerokiej kompatybilność z wieloma urządzeniami i podzespołami. Tak stan rzeczy powoduje kilka problemów między innymi ze sterownikami.

Design macOS

Interfejs, jaki znamy z obecnych wersji systemu macOS został zaprezentowany podczas premiery Mac OS X Yosemite w 2014 roku. Jonatan Eve znacząco przeprojektował jego wygląd tak, aby był podobny do tego znanego z iOS, ale jednocześnie użytkownicy nie musieli uczyć się obsługi systemu operacyjnego od nowa.

Od tego czasu design macOS nie zmienił się znacząco. Mojave jest pod tym względem praktycznie identycznych, jak High Sierra, która była identyczna z poprzednim wydaniem Sierra i tak aż do Yosemite (po drodze był jeszcze El Capitan).

macOS został zaprojektowany do współpracy z ekranami Retina o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu Apple mogło zastosować zaokrąglone rogi w aplikacjach. macOS nie jest przystosowany do pracy z ekranami dotykowymi - żaden komputer Mac nie posiada panelu dotykowego. Wszystkie nowoczesne komputery produkowane przez Apple (z wyjątkiem Macbook'a Air) posiadają proporcję co najmniej 16:10. System macOS za sprawą dolnego Docka i paska menu, które zabierają sporo miejsca w pionie gorzej sprawdza się na urządzeniach z ekranami o proporcjach 16:9 lub kinowych 21:9.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Niektóre elementy interfejsu są półprzezroczyste, co wygląda bardzo estetycznie. Cały system jest spójny ze sobą, a animacje wyglądają efektownie, ale jednocześnie nie przeszkadzają podczas codziennej pracy.

Inne funkcje obejmują tryb ciemny, który został wprowadzony w Mojave (na zdjęciu powyżej). Poprzednio system MacOS pozwalał na zaciemnienie paska menu u góry ekranu, a także rozwijanych menu, które są z niego wywoływane, oraz Docku. W Mojave możesz zmienić cały swój interfejs, aby użyć ciemniejszego, bardziej stonowanego schematu kolorów w całym systemie. Tryb Dark Mode sprawia, że interfejs komputera Mac jest nieco wygodniejszy w użytkowaniu w nocy lub na przykład w ciemnym studio montażowym.

System macOS zaprojektowany jest zarówno pod laptopów z małymi wyświetlaczami, jak i dużych komputerów stacjonarnych. W przypadku urządzeń mobilnych możliwe jest schowanie paska Dock, aby zwiększyć dostępną przestrzeń roboczą. Istnieje również tryb pełnoekranowy.

Przy okazji odświeżenia interfejsu w OS X Yosemite kilka elementów interfejsu zostało spłaszczonych. Na przykład, wcześniej Dock miał wygląd 3D, a obecnie jest płaski oraz przezroczysty. W rezultacie wygląda prościej i bardziej nowocześnie.

Design Windows

System od Microsoft przed wprowadzeniem na rynek Windowsa 10 posiadał bardzo chaotyczny interfejs. W Windows 8 zrezygnowano z tradycyjnego menu start, co bardzo rozzłościło użytkowników, a Microsoft starał się dostosować interfejs do obsługi dotykiem wprowadzając nowe menu start. Interfejs znacząco przebudowaną wraz z premierą Windowsa 10 w 2015 roku. Połączono cechy Windowsa 7 z nowościami Windowsa 8. Przywrócono menu start, do którego dodano możliwość przypinania kafelkowych interaktywnych widgetów.

System wprowadził odświeżony interfejs znany jako Fluent Design. Pojawiło się więcej animacji, elementów półprzezroczystych, a sam system posiada lepszy system skalowania dla ekranów w wysokich rozdzielczościach.

Interfejs użytkownika posiada dwa tryby - klasyczny oraz tabletu, co rozwiązuje problem poprzednika, gdzie nawet użytkownicy klasycznych komputerów PC mieli pełnoekranowe menu start.

Zmiany w wyglądzie systemu są wprowadzane praktycznie z każdą rozwojową aktualizacją. Tryb ciemny, w zasadzie ciemny motyw pojawił się wraz z aktualizacją systemu Windows 10 Anniversary Update w 2016 roku. Po włączeniu go na uniwersalnej platformie Windows (UWP) aplikacje zmienią tryb z jasnego na ciemny. Aby przejść do trybu ciemnego, należy przejść do Ustawienia > Personalizacja > Kolory > Tryb aplikacji > Ciemny. Od października 2018 roku również menadżer plików dostępny jest w czarnym kolorze.

Wraz z pojawieniem się na rynku Windowsa 10 Microsoft zaprezentował również nowy sklep z aplikacjami Microsoft Store, gdzie dostępne są aplikacje dostosowane do wyglądu systemu - Fluent Design. Możemy np. pobrać aplikację Netflix'a, Wiadomości, Pogodę i inne. W przypadku macOS np. aplikacje Netflix, Facebook, Messenger nie są dostępne.

Interfejs użytkownika

Projektowanie systemu operacyjnego nie polega jednak na tym, jak wygląda system operacyjny. Wbrew pozorom jest to nawet sprawa drugorzędna. Najważniejsze jest, aby interfejs użytkownika był przemyślany i łatwy w użyciu oraz uniwersalny (podobny w każdej aplikacji). Dopiero później należy zająć się tym, aby wszystko ubrać w atrakcyjną wizualnie szatę graficzną. Pod tym względem Windows 10 oraz macOS znacząco się od siebie różnią.

Z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że będziesz preferował interfejs użytkownika systemu z którym pracujesz od dłuższego czasu. Jeżeli używasz komputera lub laptopa z systemem Windows od wielu lat będziesz czuł się zagubiony podczas korzystania z interfejsu systemu macOS. Dzieje się tak z powodu wyrobionych przez długi czas nawyków.

Interfejs użytkownika macOS

Kiedy Steve Jobs i Steve Wozniak wymyślili Macintosha, stwierdzili, że interfejs ich komputera powinien być naprawdę intuicyjny. W rezultacie interfejs Mac'a zawsze był naprawdę prosty w obsłudze, a także elegancko zaprojektowany - tak jak sam komputer, na którym go zainstalowano.

Głównym miejscem w interfejsie macOS jest Dock, który znajduje się domyślnie na dole ekranu. Zawiera on skróty do ulubionych aplikacji i często używanych folderów. Jego uzupełnieniem jest pasek menu w górnej części ekranu, gdzie każda z aplikacji wyświetla swoje opcje i ustawienia. Menadżerem plików jest Finder, a za wyszukiwanie w systemie odpowiedzialne jest Spotlight.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Istnieją też inne elementy interfejsu, które możesz wykorzystać, takie jak Mission Control, do przeglądania wszystkiego, co masz otwarte na ekranie, oraz LaunchPad, który pokazuje wszystkie aplikacje zainstalowane na Twoim komputerze. Wbudowano także Siri, czyli głosowego asystenta od Apple. Ciekawym rozwiązaniem jest podgląd. Jeżeli zastanawiasz się, czy plik który znalazłeś jest tym, którego szukałeś możesz szybko go podejrzeć naciskając przycisk spacji.

Apple w ostatnim czasie wprowadził wiele nowych funkcji w obrębie pulpitu. Za pomocą iCloud możemy przenosić pliki pomiędzy naszymi komputerami z systemem macOS, na których jesteśmy zalogowani przy pomocy identyfikatora iCloud. Drugą nowością są stosy na biurku. Gdy włączysz tą funkcje system operacyjny sam zacznie gromadzić pliki o takim samym rozszerzeniu do folderów. To przydatne rozwiązanie pomagające zapanować nad bałaganem.

Jeżeli jesteś użytkownikiem ceniącym porządek w plikach w macOS możesz dodawać znaczniki do każdego pliku, aby później móc łatwo je odnaleźć. Do jednego pliku możesz przypisać więcej niż jeden znacznik. Później możesz stworzyć nowy folder inteligentny, który zbierze wszystkie pliki z danym znacznikiem rozrzucone na Twoim komputerze w jeden folder.

Znaczącą różnica pomiędzy komputerami Mac, a tymi z zainstalowanym systemem Windows jest układ klawiszy. W Mac'u mamy do czynienia z klawiszami Command oraz Option. Wiele osób uważa także, że komputery Mac mają myszki z jednym przyciskiem. Z jednej strony to prawda, ponieważ myszki firmy Apple posiadają jeden klawisz fizyczny, ale istnieje możliwość wywołania prawego przycisku myszy klikając prawą stronę myszy. Istnieją także różnice w gestach, za pomocą których możemy przyśpieszyć obsługę w systemie. Przykład: w systemie macOS przewijanie jest domyślnie zamienione stronami, co może wprowadzić w zakłopotanie nowych użytkowników.

Interfejs użytkownika Windows

System Windows posiada eksplorator plików, który pełni takie same funkcje, jak Finder w macOS. Domyślnie otwiera się on w trybie Szybkiego Dostępu, z którego możemy szybko dostać się do ostatnio używanych folderów oraz ulubionych miejsc w systemie Windows. Za pomocą eksploratora plików możemy szybko i wygodnie podłączyć dysk sieciowy lub uzyskać dostęp do FTP. Ten element działa lepiej niż w macOS. Również Windows posiada opcję szybkiego podglądu plików jednak jest ona rozwiązana inaczej i funkcjonuje trochę gorzej, niż analogiczne narzędzie w systemie macOS. Aby podejrzeć pliki należy zmienić widok ułożenia plików w eksploratorze.

 Źródło: microsoft

Źródło: microsoft

Pasek zadań znajduje się domyślnie na dole (można zmienić jego położenie) i podobnie, jak Dock w macOS jest istotnym elementem całego interfejsu użytkownika. Z lewej strony mamy ikonę Windowsa, której kliknięcie uruchamia Start. Dalej znajdziemy lupę i widok osi czasu oraz przypięte aplikacje. W tym miejscu pojawią się również ikony wszystkich otwartych w tle aplikacji. Z prawej strony paska zadań umieszczono sekcję do zarządzania. Możemy szybko otworzyć Centrum akcji. Znajdziemy tutaj także zegarek oraz ikonki statusu np. sygnał sieci Wi-Fi.

W Centrum akcji pojawiają się wszystkie powiadomienia z rożnego rodzaju aplikacji. W dolnej części mamy skróty do funkcji systemowych, które możemy personalizować np. włączenie/wyłączenie modułu bluetooth.

W menu start uzyskamy dostęp do wszystkich zainstalowanych na komputerze aplikacji. Z prawej strony możemy przypiąć widgety i dynamiczne kafelki używanych przez nas aplikacji. Menu start służy również do przełączania użytkowników systemowych oraz wyłączenia komputera.

W systemie Windows 10 znajdziemy widok zadań, w którym znajdziemy wszystkie otwarte przez nas aplikacje oraz oś czasu - pliki otwierane przez nas w przeszłości.

Dostępne są także wirtualne pulpity oraz możliwość pracy nawet z czterema aplikacjami w tym samym czasie na jednym ekranie. W systemie Windows 10 możemy przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami za pomocą skrótu klawiszowego Alt+Tab lub Windows+Tab.

Funkcjonalność, która pojawiła się wraz z jesienną aktualizacją w 2017 roku to Kontakty. Windows 10 pozwala na przypięcie najważniejszych kontaktów bezpośrednio do paska zadań. Po ich kliknięciu możemy szybko zadzwonić do wybranego kontaktu przy pomocy Skype lub napisać wiadomość e-mail.

Windows 10 obsługuje także schowek w chmurze. Jeżeli skopiujemy coś do niego to możemy wkleić jego treść na każdym urządzeniu, na którym zalogowani jesteśmy za pomocą naszego konta Microsoft. Funkcja ta dostępna jest również w systemie macOS.

Wraz z aktualizacją 1809 pojawiło się nowe narzędzie odpowiedzialne za wykonywanie zrzutów ekranu. Wycinek i szkic możliwi szybką edycję zrobionych zrzutów ekranu oraz umożliwia tworzenie wycinków ekranu za pomocą skrótu klawiszowego Windows+Shift+S.

Windows 10 posiada funkcję czujnik pamięci, która pozwala zoptymalizować użycie przestrzeni dyskowej. jest to funkcja szczególnie przydatna dla użytkowników komputerów wyposażonych w małe dyski SSD. Po jej uruchomieniu system Windows automatycznie usuwa pliki, z których nie korzystasz i czyści kosz. Podobne rozwiązania znajduje się też w systemie macOS.

W przypadku systemu Windows znaczącą różnica w porównaniu do macOS jest brak paska menu w górnej części ekranu. Dzięki temu przestrzeń na ekranie jest lepiej wykorzystana, co widać w szczególności w przypadku używania małych laptopów. Pasek menu znajduje się wewnątrz każdej aplikacji i to od jej wydawcy zależy gdzie będzie umieszczony, jak będzie wyglądał oraz jakie funkcjonalności będzie zawierał.

Duże różnice znajdziemy już podczas samego logowania do systemu. Windows od wersji 8 posiada nowy ekran logowania, na którym znajduje się duży zegar oraz powiadomienia z wybranych przez nas aplikacji. Tło może zmieniać się dynamicznie lub być statyczne. Całość jest zintegrowana z Windows Hello, który pozwala logować się do systemu za pomocą biometrii używając czytnika linii papilarnych lub skanera tęczówki oka.

Źródło: microsoft.com

Źródło: microsoft.com

Przedstawione przez nas wyżej różnice powodują, że użytkownicy obu platform z dużym dystansem podchodzą do zmiany systemu operacyjnego. Mimo, iż wszystko wygląda podobnie, to sposób użytkowania oraz sam interfejs czasami mocno się od siebie rożni nawet w przypadku aplikacji dostępnych na obie platformy. Przykładem może być Microsoft Office, który posiada inny interfejs w Windows i inny w macOS.

Integracja systemu z urządzeniami mobilnymi

Komputer w obecnych czasach nie jest jedynym urządzeniem, z którego korzystamy. Smartfona posiadamy w kieszeni praktycznie zawsze i wykonujemy na nich coraz więcej czynności, przez co bardzo ważna jest integracja naszych urządzeń.

W tym przypadku ekosystem Apple ze względu na dużo mniejszą ilość urządzeń radzi sobie dużo lepiej pod tym względem niż system Windows 10.

macOS i iOS

Systemy firmy Apple bardzo dobrze ze sobą współpracują, co jest dużą zaletą. macOS jest świetnie zintegrowany z mobilnym iOS. Dzieje się tak za sprawą funkcji Continuity, która obecna jest już od kilku lat.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Zasadniczo każdy komputer Mac (nawet stacjonarny) mający mniej niż 10 lat wyposażony jest w bluetooth oraz Wi-Fi. Gdy iPhone znajduje się w tej samej sieci co Mac możemy skorzystać z funkcji Continuity oraz Handoff. Za pomocą Continuity możemy otwierać pliki, z których korzystaliśmy na innych urządzeniach oraz przesyłać np. otwarte karty przeglądarki. Za pomocą Handoff możemy wykonywać połączenia oraz wysyłać i odbierać SMS'y za pomocą naszego Mac'a wyposażonego w mikrofon oraz głośniki.

Nowością wprowadzoną wraz z Mojave jest możliwość bezpośredniego wstawienia zdjęcia z naszego iPhone'a do dokumentu otwartego na komputerze Mac.

Mimo tak zaawansowanej integracji pomiędzy systemami Apple jasno wyraziło swój sprzeciw do stworzenia jednego systemu operacyjnego na każde swoje urządzenie i zamierza równolegle rozwijać mobilny system iOS oraz stacjonarny macOS.

Windows i Android

Poziom integracji systemu Windows z mobilnymi systemami operacyjnymi nie może równać się do tego, co znamy z urządzeń Apple. Ma to związek z dostępnością systemu na wiele urządzeń rożnych producentów z rożnymi parametrami technicznymi. W przeciwieństwie do filozofii Apple Microsoft chciał, aby Windows 10 był systemem wszechstronnym dostępnym na każdym urządzeniu. Niestety rynek zweryfikował te plany i Windows na urządzenia mobilne nie jest już rozwijany, a sam Microsoft zaleca zakup telefonów z Androidem.

Microsoft oferuje aplikacje Twój telefon, a najlepsze rezultaty osiągniemy korzystając z komputera z systemem Windows oraz smartfona z Androidem wraz z zainstalowanym launcherem Microsoft Launcher. Spełniając te wymagania możemy przesyłać otwarte strony internetowe, oraz kontynuować pracę w systemie Windows. Dodatkowo użytkownicy telefonów z Androidem mogą dodawać zdjęcia z telefonu, odpowiadać na wiadomości tekstowe i wyświetlać nieodebrane połączenia. Cortana pokaże dokumenty i strony internetowe, z których korzystałeś na innych urządzeniach, abyś mógł wznowić pracę. Niestety lista obsługiwanych programów jest znacząco ograniczona.

Aplikacje

Każdy system posiada oprogramowanie, które dostępne jest tylko na jedną platformę. Mac był od zawsze wybierany przez twórców i artystów przez co znajdziemy na niego komplet aplikacji do edycji grafiki i video zarówno tych od Adobe, jaki i autorskich od Apple. Niedawno Corel również po wielu latach produkcji oprogramowania tylko na system od Microsoftu wrócił na komputery Mac.

Windows z kolei jest systemem bardziej wszechstronnym oraz korzystają z niego gracze, dzięki czemu znajdziemy na niego o wiele więcej gier.

Domyślną przeglądarką w macOS jest Safari (nierozwijane już na Windows), a w Windowsie Edge (niedostępny na macOS). Różnic jest o wiele więcej. Podczas, gdy Microsoft dostarcza preinstalowane aplikacje, takiem jak np. wiadomości (na Macu niedostępne w Polsce), pogoda to brakuje pakietu biurowego Office, który jest sprzedawany za dodatkową opłatą. Kupując Mac'a za darmo dostajemy możliwość instalacji Keynote, Number oraz Pages czyli autorskiego pakietu biurowego Apple.

Uwaga - aplikacje te domyślnie zapisują pliki we własnych formatach, których nie da się otworzyć na komputerach z systemem Windows. Problem nie istnieje, jeżeli wybierzemy rozszerzenia typowe dla Office'a podczas zapisywania pliku.

Oba systemy posiadają własnych asystentów głosowych. Apple ma Siri, a Windows Cortanę. Siri dostępne jest w języku angielskim, a jej funkcjonalność w naszym kraju jest słaba. Cortana jest z kolei niedostępna dla Polskich użytkowników.

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Bezpieczeństwo

Komputer Mac są powszechnie uważane za bezpieczne niż komputer PC. Firma Apple uwzględniła szereg środków bezpieczeństwa, które sprawiają, że atakowanie komputera Mac jest utrudnione. Należą do nich Gatekeeper, który blokuje działanie oprogramowania, które nie zostało zatwierdzone cyfrowo przez Apple, na komputerze Mac bez Twojej zgody; wbudowana ochrona przed złośliwym oprogramowaniem w postaci narzędzia do skanowania złośliwego oprogramowania Xprotect; Oprogramowanie zatwierdzone przez Apple jest również systemem Sandboxed, który izoluje aplikacje od krytycznych elementów systemu komputera Mac, Twoich danych i innych aplikacji, więc nie powinny mieć dostępu do niczego, co mogłoby pozwolić im na wyrządzenie jakichkolwiek szkód.

W przeglądarce Safari dostępna jest również technologia antyphishingowa, która wykrywa fałszywe strony internetowe. Wyłączy stronę i wyświetli ostrzeżenie, jeśli odwiedzisz podejrzaną stronę internetową. Zauważysz również, że wtyczki takie jak Adobe Flash Player, Silverlight, QuickTime i Oracle Java nie będą działać, jeśli nie zostaną zaktualizowane do najnowszej wersji - jest to kolejny sposób zapewnienia bezpieczeństwa komputera Mac.

Ponadto FileVault zapewnia bezpieczeństwo i ochronę danych, szyfrując je.

W przypadku systemu Windows aktualizacja Fall Creators Update wprowadziła kilka dodatkowych mechanizmów zabezpieczających. Dodano kontrolowany dostęp do folderów i uniemożliwiono aplikacjom na dokonywanie zmian w systemie.

Oznacza to, że jeśli nieautoryzowane oprogramowanie będzie próbowało uzyskać dostęp do chronionych dokumentów, obrazów, filmów lub folderu Desktop, zostanie zablokowane, a użytkownik zostanie o tym powiadomiony. Możesz wybrać białą listę poszczególnych programów, aby uzyskać dostęp do folderów kontrolowanych i możesz ręcznie chronić foldery, które nie są domyślnie chronione.

Kompatybilność

Źródło: microsoft

Źródło: microsoft

Możemy mówić o funkcjonalnościach systemów operacyjnych, ale żeby skorzystać z wszystkich funkcji, jakie oferują musisz posiadać kompatybilne urządzenie. Dodatkowo niektóre funkcje wymagają konkretnej specyfikacji technicznej, co dodatkowo komplikuje sprawę.

Wymagania macOS

W przypadku Apple system operacyjny dostępny jest tylko na urządzenia tego producenta. Dlatego też firma z Cupertino nie opiera się na wymaganiach technicznych tylko informuje, z które modele są kompatybilne z systemem operacyjnym.

Najnowszy system macOS Mojave jest kompatybilny z:

 • MacBook (początek 2015 lub nowszy)
 • MacBook Air (od połowy 2012 roku lub nowszy)
 • MacBook Pro (od połowy 2012 roku lub nowszy)
 • Mac mini (koniec 2012 r. lub nowszy)
 • iMac (koniec 2012 r. lub nowszy)
 • iMac Pro (2017)
 • Mac Pro (koniec 2013 r., plus modele z połowy 2010 r. i połowy 2012 r. z zalecanym układem GPU obsługującym metal)

High Sierra, która została uruchomiona w 2017 r., ma takie same wymagania systemowe jak jej poprzedniczka, Sierra (2016 r.), więc komputery Mac z 2010 r. oraz nowsze powinny mieć możliwość uruchamiania systemu MacOS High Sierra; Apple dopuszcza również kilka modeli z 2009 r.

High Sierra (wydany w 2017 roku) kompatybilny jest z następującymi komputerami:

 • MacBook (koniec 2009 r. lub nowszy)
 • MacBook Air (2010 lub nowszy)
 • MacBook Pro (2010 lub nowszy)
 • Mac mini (2010 lub nowszy)
 • Mac Pro (2010 lub nowszy)
 • iMac (koniec 2009 r. lub nowszy)

Wymagania Windows 10

Windows dostępny jest na wiele tysięcy rożnych rodzaju komputerów, więc w tym przypadku Microsoft przedstawia minimalne wygania techniczne. Są one identyczne, jak w Windows 8 i 8.1.

Aby zainstalować Windows 10 potrzebujesz komputer posiadający:

 • Procesor o taktowaniu 1 GHz (lub szybszy)
 • 1 GB pamięci operacyjnej RAM dla 32 bitowej wersji oraz 2 GB dla 64 bitowej wersji
 • 20 GB wolnego miejsca na dysku twardym
 • Ekran o rozdzielczości 800 x 600 lub wyższej
 • karta graficzna ze wsparciem dla DirectX 9

Jak widać powyżej minimalne wymagania techniczne, które są niezbędne do uruchomienia Windowsa 10 są bardzo niewielkie. Trzeba się naprawdę postarać, aby znaleźć urządzenie, które nie będzie kompatybilne. To jest właśnie klucz do sukcesu firmy Microsoft. Jest jednak również druga strona medalu. Nie wszystkie urządzenia z systemem Windows działają dobrze. Możemy zakupić urządzenie za wiele tysięcy złotych, które będzie bardzo wydajne, ale w sklepach znajdziemy także podstawowe laptopy za mniej niż tysiąc złotych wyposażone w procesor Intel Atom i zaledwie 2 GB RAM. Taka konfiguracja może się okazać niewystarczająca nawet do przeglądania internetu.

Naszym zdaniem komputer, na którym zainstalowany jest system Windows powinien posiadać co najmniej 4 GB pamięci operacyjnej RAM i dysk SSD (nawet o małej pojemności).

Podsumowanie

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Wielu użytkowników komputerów PC w pewnym momencie było wściekłych na Microsoft za sposób agresywnego zachęcania do aktualizacji poprzednich wersji do najnowszego systemu 10. Narzekano również na mechanizm przeprowadzania aktualizacji, który w wersji Home nie pyta się użytkownika o to, kiedy zainstalować aktualizację, co może narazić nieświadomych użytkowników na utratę sporej ilości danych pakietowych korzystając z udostępniania internetu z telefonu. Na szczęście wygląda na to, że Microsoft wraz z wydaniem Windows 10 1903 uporał się z problemem. Na dodatek Windows 10 to bardzo dobry i naprawdę dopracowany system operacyjny. Większość jego wad i niedociągnięć wiąże się z jego największą zaletą - kompatybilnością z szerokim spektrum urządzeń. Doceniamy wkład, jaki Microsoft włożył, aby system posiadał wiele nowych funkcji oraz nowy design, a jednocześnie był prosty w użyciu dla użytkowników Windowsa 7. Wysoka popularność systemu w Polsce ułatwia korzystanie z systemu. W przypadku osób korzystających z macOS pojawiają się czasami problemy z brakiem kompatybilności pomiędzy urządzeniami z innymi systemami operacyjnymi.

macOS to również bardzo dopracowany system operacyjny wywodzący się z rodziny Unix. Cieszy nas bardzo dobra integracja z innymi urządzeniami producenta. Brak tak dobrej integracji doskwiera Windowsowi 10 - próby Microsoftu niestety nie powiodły się. Dodatkowo system ten jest bardziej spójny wizualnie. W przypadku Windowsa zdarza się czasami natrafić na miejsca, gdzie czas się zatrzymał i wszytko wygląda tak jak w Windows XP.

Uważamy, że zarówno Windows 10, jak i macOS Mojave to bardzo dopracowane systemu. Jeżeli przechodzisz z jednej z platform na drugą niczego nie stracisz. Dodatkowo możesz zyskać kilka funkcjonalności. Mimo to większym zmartwieniem pozostanie dla ciebie przyzwyczajenie się do nowego interfejsu, które potrwa trochę czasu.

macOS jest szczególnie kuszący dla użytkowników iPhone'a oraz innych urządzeń z Cupertino. Windows jest instalowany na praktycznie każdym komputerze, jaki znajdziemy w sklepie, dzięki czemu jest tak popularny.