Dźwięk nie działa lub dziwnie brzmi? Oto siedem sposobów na to, aby przywrócić go do normalności.
Fot.: Lee Campbell/Unsplash
Wyobraź sobie, że chcesz obejrzeć film lub zagrać w grę. Uruchamiasz i... wszystko ładnie wygląda, ale głośniki - lub słuchawki - milczą jak zaklęte. Co się mogło stać? Przyczyn może być kilka, a w poniższej galerii prezentujemy je wszystkie wraz ze sposobami naprawienia problemów. Niestety - jednego, uniwersalnego sposobu na przywrócenie dźwięku nie ma. Zacznij od pierwszego, a jeśli nie zadziała - idź przez kolejne. W końcu na pewno znajdziesz taki, który zadziała i będzie można cieszyć się muzyką oraz efektami dźwiękowymi.
Dźwięk jest także niezwykle istotny w przypadku wideokonferencji. Ciężko wyobrazić sobie ich prowadzenie bez słyszenia, co mówią uczestnicy. Dzięki naszemu poradnikowi będziesz wiedzieć, jak naprawić dźwięk w Windows 11 i szybko wrócić do akcji. Dla przejrzystości i wygody prezentujemy poszczególne problemy wraz z metodami ich naprawy w formie galerii. Powinny zadziałać niezależnie od tego, jaka jest konfiguracja sprzętowa Twojego komputera lub laptopa.
Pierwszy problem może być najbardziej banalny - dźwięk jest po prostu wyciszony. Jak to sprawdzić? Kliknij na ikonkę głośnika w prawym, dolnym rogu. Zobaczysz w okienku poziom głośności. Zalecany to 50%. Jeśli jest poniżej 5%, może być po prostu za cichy, aby cokolwiek usłyszeć. Jak to zmienić? Po prostu przesuń suwak w prawo.
Jeśli to pomogło, możesz skończyć lekturę w tym miejscu. Jeśli nie - przejdź do kolejnej porady.
Fot.: D Kujawski/PC World
Czy dźwięk jest przesyłany w odpowiednie miejsce?
Czy dźwięk jest przesyłany w odpowiednie miejsce?
Jeśli w Windows 11 nie ma dźwięku, może oznaczać to, że jest on przesyłany nie do tego urządzenia, do którego powinien. Na przykład przesył jest ustawiony na kolumny, które zostały od komputera odpięte, ale system nie zauważył tego faktu. Co robić wówczas? Wejdź do Ustawień, a następnie do sekcji System, tam zaś - Dźwięk.
Zobacz, które urządzenie jest domyślnie ustawione na odtwarzanie dźwięku, a następnie wybierz prawidłowe, klikając na nie. Przesuń od razu głośność na co najmniej 50%.
Fot.: D Kujawski/PC World
Zrestartuj urządzenie
Zrestartuj urządzenie
Restart systemu to sposób, który zadziwiająco często potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Po ponownym uruchomieniu systemu zaskakują w nim rzeczy, które dotychczas nie działały. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być mnóstwo, jednak ważne jest po prostu to, że sposób taki działa w wielu przypadkach.
A jak wykonać restart? Po prostu kliknij na ikonkę Windows na pasku zadań, a następnie kliknij na ikonce zasilania i wybierz Uruchom ponownie. To wszystko.
Fot.: D Kujawski/PC World
Sprawdź, czy problem występuje tylko w jednej aplikacji
Sprawdź, czy problem występuje tylko w jednej aplikacji
Czasem zdarza się tak, że problem z dźwiękiem występuje tylko w jednej z aplikacji. Dlaczego? Choć większość aplikacji oraz gier wysyła dźwięk do urządzenia ustawionego w systemie jako domyślne, niektóre mają swoje własne ustawienia w tym aspekcie. Przykładem popularny komunikator Teams.
Gdy wejdziesz do jego ustawień, możesz wybrać z rozwijanych list zarówno urządzenie domyślne dla głośnika, jak i mikrofonu. Dlatego jeżeli nie masz dźwięku w aplikacji, sprawdź koniecznie jej ustawienia!
Fot.: Anyron Copeman/Foundry
Uruchom narzędziedo rozwiązywania problemów
Uruchom narzędziedo rozwiązywania problemów
Microsoft zaimplementował w systemie Windows 11 narzędzia do rozwiązywania problemów. Dwa z nich dotyczą dźwięku. Jeśli masz z nim problemy, warto skorzystać z obu. Tym bardziej, że oba znajdują się w tym samym miejscu.
Aby uruchomić narzędzie:
przejdź do Ustawień, następnie działu System, a tam - Dźwięk;
w sekcji Zaawansowane kliknij na Rozwiąż typowe problemy z dźwiękiem;
wybierz Wszystkie urządzenia wyjściowe;
kieruj się wyświetlanymi instrukcjami.
Jeśli nie przyniesie to sukcesu, wówczas wybierz Mikser głośności.
Fot.: D Kujawski/PC World
Sprawdź aktualność sterowników
Sprawdź aktualność sterowników
A może sterownik urządzenia dźwiękowego jest na tyle przestarzały, że nie działa prawidłowo? Warto sprawdzić, czy korzystasz z najnowszego. W tym celu:
przejdź do Menadżera Urządzeń (wpisz tę nazwę do wyszukiwarki systemowej i wybierz go z listy wyników)l;
przejdź do sekcji Kontrolery dźwięku, wideo i gier;
wybierz używaną kartę dźwiękową i kliknij na niej prawym przyciskiem myszki;
wybierz z menu kontekstowego Aktualizuj sterownik;
wybierz Wyszukaj automatycznie sterowniki.
Zaczekaj, aż system sprawdzi, czy dostępny jest nowy sterownik. Jeśli go wykryje - pobierze automatycznie i zainstaluje. Niezbędne będzie ponowne uruchomienie systemu.
Fot.: D Kujawski/PC World
Zaktualizuj system do najnowszej wersji
Zaktualizuj system do najnowszej wersji
Ostatnie źródło problemu może stanowić sam Windows. A konkretnie - konieczność jego aktualizacji, która często naprawia problemy oraz likwiduje bugi, w tym te mające wpływ na odtwarzanie dźwięku oraz jego jakość. Jak zaktualizować system?
Po prostu wejdź w Ustawienia, a tam do Windows Update. Jeśli są dostępne nowe aktualizacje, kliknij na odpowiedni przycisk i zaczekaj, aż proces dobiegnie końca. Wejdź także w Opcje zaawansowane i jeśli są tam dodatkowe aktualizacje, wybierz je również.