Windows 11: jak przywrócić klasyczne menu kontekstowe? [PORADNIK]

Menu kontekstowe w Windows 11 znacznie różni się od tego w Windows 10. Jest odchudzone i ma mniej opcji. Jak przywrócić poprzednie?

Foto: Sordum

Menu kontekstowe to menu, które pojawia się zawsze, gdy naciśniesz na pliku, folderze lub pustej przestrzeni prawym przyciskiem myszki. W Windows 11 zostało mocno odchudzone - pozostawiono tylko podstawowe akcje jak kopiuj, wklej lub skasuj, a pozostałe możliwości kryją się pod dolnym przyciskiem "Pokaż więcej opcji". Wymaga to dodatkowego kliknięcia i dodatkowej sekundy Twojego cennego czasu. Jeśli codziennie używasz menu kontekstowego kilkadziesiąt razy, tracisz przez te zmiany parę minut życia w ciągu tygodnia.

Gorzej w sytuacji firm, gdzie ludzie pracują na kilkudziesięciu stanowiskach - przemnóż kilka minut przez liczbę pracowników i otrzymasz dokładną liczbę straconego czasu. Na szczęście pozostała "tylna furtka" umożliwiająca przywrócenie starego, dobrego menu kontekstowego, jakie znamy praktycznie od czasu Windows 95. Pokazujemy, jak je przywrócić, zastrzegając jednak, że Microsoft może wyłączyć te możliwości przy aktualizacjach systemu Windows 11.

  • naciśnij Windows + R;
  • wpisz cmd i naciśnij Enter;
  • skopiuj poniższą komendę i naciśnij Enter;
  • reg.exe add “HKCUSoftwareClassesCLSID{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}InprocServer32” /f

Aby zmiany zostały wprowadzone, zresetuj system.

Aby przywrócić menu kontekstowe Windows 11, wykonaj te same działania, ale wklej i zatwierdź kod:

  • reg.exe delete “HKCUSoftwareClassesCLSID{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}” /f

Tu również potrzebny będzie restart.

Inna opcja to skorzystanie z darmowej aplikacji Win 11 Classic Context Menu v 1.0. Możesz pobrać ją z tej strony. Po uruchomieniu masz dwa przełączniki - jeden włącza klasyczne menu rodziny Windows, drugi - powraca do menu Windows 11. Zamiast resetować system po każdej ze zmian, możesz po prostu zresetować samego Eksploatora - w programie znajduje się stosowny przycisk.

Zobacz również:

  • Recenzja: Ciekawy ultrabook z ekranem OLED - test ASUS Zenbook 14X OLED
  • Windows 11 - co się zmieni w systemie? [16.05.2022]
Windows 11: jak przywrócić klasyczne menu kontekstowe? [PORADNIK]

Windows 11 Context Menu. Foto: Sordum

Źródło: Sordum