Windows 7 - miejsce limitowane

Większość z nas dotknął kiedyś problem braku miejsca na dysku. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ponieważ możemy być zmuszeni kasować pliki "na biegu", kiedy będziemy musieli zapisać nowy plik, ale również niebezpieczne - zagrożona jest praca systemu. O ile przy posiadaniu własnego komputera problem ten można łatwo wyeliminować, w przypadku udostępniania maszyny kilku osobom nie jest to już takie proste.

Grupa użytkowników pracująca na jednym komputerze może bardzo szybko doprowadzić do wykorzystania całego dostępnego miejsca na dysku. W rezultacie systemowi zabraknie wolnych zasobów, co może wpłynąć na jego niestabilność. Podobnie jest z miejscem na serwerze. Łatwo zająć dostępną przestrzeń, której zabraknie do zapisu istotnych informacji. Problem ten można łatwo rozwiązać za pomocą tak zwanych przydziałów, ograniczając miejsce, jakie może wykorzystać każdy użytkownik. Zwróć uwagę, że przydziały dotyczą jedynie partycji, dla której zostały zdefiniowane. Jeżeli chcesz zabezpieczyć wszystkie dyski, dla każdego musisz zdefiniować odpowiednie ograniczenia.

1. Aby włączyć i skonfigurować przydziały, uruchom Eksploratora Windows i kliknij prawym przyciskiem myszy dysk, który chcesz monitorować. Przejdź na kartę Przydział i wybierz przycisk Pokaż ustawienia przydziałów.

Zobacz również:

  • Chrome nie będzie wspierać dwóch systemów. Podano datę zakończenia obsługi
  • Skorzystaj ze świetnej okazji do zakupu nowego dysku twardego [22.11.2022]

2. Zaznacz opcję Włącz zarządzanie przydziałami. Zaznacz także Odmów miejsca na dysku użytkownikom przekraczającym limit przydziału. W przeciwnym razie nie zaoszczędzisz miejsca, a funkcja będzie służyła jedynie monitorowaniu oraz ostrzeganiu użytkowników o miejscu zajmowanym przez ich dane.

3. Wybierz Ogranicz miejsce na dysku do i w polu obok określ rozmiar powierzchni, jaką będą mogli wykorzystać poszczególni użytkownicy. Nie zapomnij zdefiniować jednostki. Poniżej wpisz wielkość, po której przekroczeniu użytkownik zostanie ostrzeżony, że jego pliki zajmują zbyt dużo. Zaznacz obydwa pola poniżej, by system mógł zapisywać w dzienniku zdarzenia związane z przekraczaniem limitu danych.

4. Kliknij przycisk Wpisy przydziałów, by zdefiniować inne ograniczenia dla różnych użytkowników. Rozwiń menu Przydział i wybierz Nowy wpis przydziału. Użyj przycisku Zaawansowane oraz Znajdź teraz. Odszukaj na liście i kliknij dwukrotnie konto użytkownika, które chcesz ograniczyć. Może to być również cała grupa użytkowników. Zaakceptuj wybór przyciskiem OK. Zaznacz Ogranicz miejsce na dysku do i wprowadź limit dostępnej przestrzeni oraz poziom ostrzeżeń.