Windows 7 - notatki na pulpicie

Podczas projektowania Windows 7 programiści Microsoftu pomyśleli również o rzeczy, która od zawsze towarzyszy nam przy komputerze - błyskawicznych notatkach. Przez długi czas wykonywano je ręcznie na papierze, który następnie kładliśmy w widocznym miejscu, jednak teraz możemy umieścić nasze notatki bezpośrednio na pulpicie.

Aby nie zapomnieć o ważnym spotkaniu czy wykonaniu jakiegoś zadania, wiele osób robi notatki. Bardzo często wykorzystywane są do tego celu niewielkie żółte karteczki, które następnie przykleja się w różnych miejscach. Stały się one wręcz symbolem notowania. Elektroniczne notatki można umieszczać również na pulpicie Windows. Nie trzeba nawet instalować dodatkowego oprogramowania. Odpowiednie narzędzia są wbudowane w system. Oto jak z nich korzystać.

1. Jedną z szybszych metod utworzenia nowej notatki jest rozwinięcie menu startowego i wybranie polecenia Sticky Notes. Jeżeli skrót do notatek został usunięty z menu, wystarczy najczęściej w pole wyszukiwania wpisać literę s i wcisnąć [ENTER]. Na ekranie pojawi się niewielkie, żółte okno, w którym możesz umieścić krótką informację. Aby stworzyć kolejną notatkę, wystarczy kliknąć znak + w lewym górnym rogu dowolnej notatki bądź użyć skrótu [CTRL][N].

Zobacz również:

  • Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję

2. Jeżeli chcesz zmodyfikować wygląd elektronicznej kartki, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i w menu kontekstowym wskaż inny kolor. Rozmiar dobierzesz, przeciągając kursorem krawędzie. Zmiana formatowania zawartości wymaga użycia skrótów klawiaturowych. [CTRL][SHIFT][<] powoduje zmniejszenie rozmiaru czcionki, zaś [CTRL][SHIFT][>] jego zwiększenie. Po wciśnięciu [CTRL][SHIFT][L] w notatce pojawi się lista punktowana, jeżeli jeszcze raz użyjesz tego skrótu, zostanie ona zamieniona w listę numerowaną. Kolejne wciśnięcia powodują modyfikację sposobu oznaczania listy. Pogrubienie uzyskasz za pomocą [CTRL][B], a do podkreślenia wymagany jest skrót [CTRL][U].