Windows 7 - polecenie Robocopy

W przypadku potrzeby posiadania dokładnej kopii wybranego folderu pomocne okazuje polecenie Robocopy, które kopiuje wszystkie pliki, usuwając jednocześnie te, których nie ma obecnie w katalogu źródłowym.

Jeżeli zależy ci na tworzeniu kopii zapasowych, które zawierają dokładnie te same pliki, co zasoby źródłowe, polecenie Xcopy nie spełni twoich wymagań, bo kopiuje tylko nowe i zmodyfikowane pliki, lecz nie usuwa z folderu docelowego tych, które zostały usunięte z folderu źródłowego. Zadanie to wykonasz za pomocą programu narzędziowego Robocopy, który wchodzi w skład Visty i Windows 7, lecz działa także w Windows XP. Jeśli używasz właśnie Windows XP, możesz pobrać pakiet Windows Server 2003 Resource Kit Tools (go.pcworld.pl/eaf12), w którym znajdziesz wspomniane narzędzie.

Najważniejszy przełącznik to /mir (od angielskiego słowa mirror) inicjujący tworzenie lustrzanego odbicia, a więc dokładnego duplikatu zasobów źródłowych:

robocopy c:\dane n:\dane /mir

Wpisując powyższe polecenie, sprawisz, że w katalogu docelowym n:\dane znajdą się dokładnie te same pliki, co w katalogu źródłowym c:\dane. Zmień odpowiednio litery dysków i nazwy katalogów. Kopia zapasowa zostanie zaktualizowana o nowe i zmodyfikowane pliki, a te, których już nie ma w folderze źródłowym, zostaną także usunięte z docelowego.

Zobacz również:

  • Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję