Windows 7 - szybkie szyfrowanie

System Windows oferuje możliwość szyfrowania plików i folderów znajdujących się na dysku. Normanie trzeba korzystać z ustawień zaawansowanych, jednak dzięki edycji rejestru możemy dodać tę opcję do menu kontekstowego.

Szyfrowanie plików i katalogów to jedna z metod zabezpieczania danych oferowana przez system. Gwarantuje ona, że nawet po kradzieży komputera czy dysku złodziej nie będzie mógł sprawdzić ich zawartości. Aby zaszyfrować plik bądź katalog, kliknij go prawym przyciskiem myszy, wybierz polecenie Właściwości i przycisk Zaawansowane na karcie Ogólne. Zaznacz Szyfruj zawartość, by zabezpieczyć pliki i zaakceptuj zmiany przyciskiem OK. Jeżeli ta procedura wydaje ci się zbyt długa, możesz dodać polecenie szyfrowania do menu kontekstowego.

1. Rozwiń menu startowe, wpisz polecenie regedit i wciśnij [ENTER]. Rozwiń kolejno następujące klucze: HKEY_CURRENT_USER, Software, Microsoft, Windows, CurrentVersion, Explorer i zaznacz klucz Advanced. Kliknij prawym przyciskiem myszy w prawej części okna, wybierz Nowy i Wartość DWORD.

2. Nadaj nowej wartości nazwę EncryptionContextMenu, wciśnij dwukrotnie [ENTER] i w pole Dane wartości wpisz 1. Kliknij OK i zamknij edytor rejestru. Uruchom ponownie komputer.


Zobacz również