Windows 7 vs Windows 10 - pojedynek na funkcje

W Polsce najpopularniejszym systemem jest Windows 7, ale za kilka miesięcy zadebiutuje Windows 10, który przez rok będzie dostępny za darmo dla dotychczasowych użytkowników Windows 7 i Windows 8.1. Czy warto przesiąść się na "dziesiątkę"?


W tym roku premierę będzie miał Windows 10, najnowszy system operacyjny Microsoftu. W Polsce poprzedni system, Windows 8.1, nie zdobył wielu użytkowników - lwia część posiadaczy komputerów ciągle korzysta z Windows 7, co przekłada się na ponad 43-procentowy udział "siódemki" w rodzimym rynku, w porównaniu do nieco ponad 14 proc. dla Windows 8.1. Niewiele mniej, bo 11,5 proc. użytkowników, wciąż używa przestarzałego Windows XP.

Microsoft odrobił tym razem zadanie domowe i zapowiada, że Windows 10 będzie godnym następcą Windows 7. Co więcej, aby zachęcić do zmiany systemu, firma zaoferuje "dziesiątkę" za darmo, jako aktualizację, dla dotychczasowych użytkowników Windows 7 i Windows 8.1. Taka aktualizacja ma być dostępna przez rok od premiery Windows 10 i Microsoft potwierdził, że użytkownicy, którzy zdecydują się z niej skorzystać, otrzymają pełne wsparcie techniczne i nie będą musieli obawiać się, że po jakimś czasie trzeba będzie zapłacić za korzystanie z systemu czy to w formie jednorazowej opłaty, czy w ramach abonamentu.

Windows 7 vs Windows 10 - pojedynek na funkcje

Funkcja Task View umożliwia nie tylko przełączanie się pomiędzy aplikacjami, ale też tworzenie i przełączanie się pomiędzy wirtualnymi pulpitami.

Ponieważ najwięcej użytkowników korzysta z Windows 7, przeprowadziliśmy porównanie tej edycji systemu do Windows 10. Przedstawiamy wyniki pojedynku, a jednocześnie podkreślamy, że "dziesiątka" użyta w testach to wersja Technical Preview (Windows 10 Pro Build 10041). Oznacza to, że finalna edycja może się różnić od tej użytej na potrzeby artykułu. Testowa wersja Windows 10 była wystarczająco stabilna, aby można było sprawdzić w działaniu większość funkcji.

W przypadku przesiadki z Windows 7 duże znaczenie odegrają z pewnością wymagania sprzętowe. Wiele starych komputerów pracuje obecnie na "siódemce", a ich użytkownicy obawiają się, że nowy system może nie działać wystarczająco płynnie na starszym sprzęcie. Microsoft chce mieć pewność, że nie będzie to problemem i nawet komputery z Windows 7, który miał premierę w 2009 r., powinny poradzić sobie z najnowszym systemem. Minimalne wymagania sprzętowe "dziesiątki" to: procesor pracujący z częstotliwością 1,0 GHz, 1 GB (32-bit) lub 2 GB (64-bit) pamięci RAM, 16 GB wolnej przestrzeni na dysku oraz karta graficzna obsługująca DirectX 9 ze sterownikiem WDDM. Warto zauważyć, że są to identyczne wymagania sprzętowe, jak w przypadku Windows 7, kiedy system ten debiutował na rynku. Czy zatem Windows 10 jest lepszy niż Windows 7 i warto go zainstalować, gdy trafi on na rynek? Porównaliśmy systemy pod względem funkcjonalności.