Windows 7 - zgrywanie płyt CD

Domyślny odtwarzacz w Windows 7, czyli Windows Media Player, oferuje możliwość łatwego i szybkiego przerobienia utworów z płyty Audio CD na format MP3.

Windows Media Player może posłużyć do zgrywania płyt audio na dysk. Masz do tego pełne prawo, jeżeli wykonujesz kopię na własny użytek. Skorzystaj z niego, jeśli nie masz dostępu do dedykowanych temu celowi narzędzi. Kopię zapiszesz zarówno w formacie Windows Media, jak i MP3. Wystarczy zmodyfikować odpowiednio opcje odtwarzacza.

1. Uruchom WMP i rozwiń menu Organizuj. Wybierz polecenie Opcje i przejdź na kartę Zgraj muzykę. W sekcji Zgrywanie muzyki do tej lokalizacji zdefiniujesz katalog, w którym zostaną zapisane pliki. Używając przycisku Nazwa pliku, zdefiniujesz sposób nadawania utworom nazw. Możesz używać na przykład informacji o wykonawcy, gatunku czy tytule.

Zobacz również:

  • Chrome nie będzie wspierać dwóch systemów. Podano datę zakończenia obsługi
  • Jak dokonać konwersji muzyki z płyty CD do MP3 w Windows 10/Windows 11?

2. Najważniejsze ustawienia są jednak w sekcji Ustawienia zgrywania. Zaznacz na przykład Kopiuj muzykę chronioną. Ustaw na liście Format powyżej format plików, jaki zostanie użyty do zapisu muzyki. Wybierz na przykład MP3. Użyj WAVE, jeżeli chcesz poddać pliki obróbce innym narzędziem. Koniecznie zwiększ domyślną jakość zgrywanych utworów. 128 kb/s to zdecydowanie za mało. Minimum to 256, a najlepiej 320. Przesuń w tym celu suwak Jakość audio w prawo. Jeżeli chcesz zautomatyzować zgrywanie, na przykład uruchomić je automatycznie po wykryciu płyty w napędzie bądź wysunąć płytę po zakończeniu, zaznacz odpowiednie parametry powyżej. Kliknij OK.

3. Umieść w napędzie płytę Audio CD. Jeżeli masz połączenie z Internetem, Windows Media Player postara się odszukać informacje o płycie w bazie online i dodać ją do bibliotek. Jeśli chcesz jednorazowo zmienić parametry zgrywania, zrobisz to, rozwijając menu Ustawienia zgrywania i wybierając jedno z poleceń Format i Jakość audio. Upewnij się, że zaznaczone są wszystkie pliki na liście utworów, bądź wybierz jedynie te, które chcesz zapisać na dysku. Aby rozpocząć zgrywanie, kliknij przycisk Zgraj dysk CD.