Windows 8 - drugie podejście

Pogłoski, pogłoski, pogłoski - wystarczy jedno słowo, aby opisać atmosferę panującą wokół pierwszej dużej aktualizacji systemu Windows 8. Poniżej zamieściliśmy zbiór wszystkich faktów na temat nowej wersji systemu operacyjnego Microsoftu.


Właściwie Microsoft wyobrażał to sobie zupełnie inaczej. Na spotkaniu Build Developer Conference zaplanowanym na koniec czerwca w San Francisco koncern miał zamiar zaprezentować po raz pierwszy tysiącom deweloperów z całego świata pierwszą aktualizację swojego obecnego systemu operacyjnego.

Tymczasem już wiosną br. pojawiły się w internecie zrzuty ekranu przedstawiające wygląd aktualizacji, która jeszcze wtedy nosiła nazwę Windows Blue. Obrazki pochodziły najwyraźniej z "przecieku" jednej z prototypowych wersji, która zamierzenie lub niezamierzenie przedostała się na zewnątrz z serwerów software’owych deweloperów Microsoftu. Te wczesne wersje o numerach 9364, 9369 i 9374 nie były udostępniane szerokiej publiczności, lecz były przekazywane z rąk do rąk poprzez prywatne trackery torrentów.

Sam Microsoft nie wydał oficjalnego komentarza w tej sprawie, jednak generalnie doskonale obeznani ze wszystkimi nowościami Windows Rafael Riviera i Paul Thurrott w zasadzie potwierdzają informacje, które dostały się do publicznej wiadomości.

Oficjalnie potwierdzone - Windows Blue będzie nosił nazwę Windows 8.1

Opublikowane dotychczas zrzuty ekranu i 15-minutowy film wideo w serwisie YouTube prezentują w zarysie nowe funkcje Windows Blue, a więc pierwszej wielkiej aktualizacji Windows 8 - a może nawet systemów Windows RT i Windows Server.

Przez długi czas aktualizacja nosiła kryptonim Blue, jednak producent potwierdził, iż nie ma zamiaru utrzymać wprowadzonej na początku nazwy roboczej, lecz nadać aktualizacji nowy numer wersji - w tym wypadku będzie to 8.1. W ten sposób Microsoft powraca w pewnym sensie do swoich korzeni, bo przecież wprowadził już kiedyś dwie bardzo udane aktualizacje, nadając im nazwy wg podobnej konwencji. Mowa o Windows 3.1 i Windows 98 Second Edition. Według stanu wiedzy dostępnej w trakcie przygotowywania artykułu nie chodzi tu o "nowy" system operacyjny. Oprócz scalenia dotychczas wydanych łat producent tylko wyposaży aktualizację w kilka nowych funkcji i wprowadzi w niej drobne poprawki kosmetyczne. Zła wiadomość dla użytkowników, którzy liczyli na przywrócenie przycisku Start. Przynajmniej wg ostatnich doniesień Microsoft nie zdecyduje się na ponowne wprowadzenie tego elementu nawigacyjnego. Jedną z przyczyn jest zapewne przypuszczenie, że w najbliższych latach rynek zdominują urządzenia przenośne i monitory komputerowe z obsługą dotykową.

Sporo udoskonaleń, lecz nadal brak przycisku Start

Niewykluczone jednak, że będzie można tak skonfigurować rozruch przy użyciu funkcji CanSuppressStartScreen, aby tuż po zalogowaniu się w systemie od razu pojawiał się pulpit. Mimo wszystko narzędzia takie jak Start 8 lub Start is back będą ułatwiały życie użytkownikom Windows także w wersji 8.1.

Jedną z najistotniejszych nowości w interfejsie Modern UI jest wyświetlanie obok siebie dwóch aplikacji w tym samym rozmiarze. Otwierane dotychczas aplikacje za pomocą skrótu klawiaturowego [Windows .] (Windows kropka) były wyświetlane w postaci wąskiego okna przy prawej krawędzi ekranu. Windows 8.1 przewiduje ponadto układ czterech aplikacji na ekranie, z których każda zajmuje tylko jedną czwartą powierzchni użytkowej monitora.