Windows Explorer bez tajemnic: Gdzie go znaleźć?

Czas zapoznać się z opcjami i możliwościami podstawowego narzędzia systemu operacyjnego Windows, jakim jest Eksplorator Windows. Ale gdzie i jak go znaleźć?

Eksplorator Windows w całej okazałości

Eksplorator Windows w całej okazałości

Wyjaśniłem już, czym jest Windows Explorer (i żeby nie mylić go z Internet Explorerem), czyli menadżer plików systemu Windows, który dla wielu początkujących użytkowników może być tajemniczy, mylący i zwykle ciężki do znalezienia.

Dzisiaj skupimy się na ostatniej z tych rzeczy: gdzie znaleźć Eksplorator Windows. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows 7, to nie musisz szukać daleko od menu Start: Explorer otrzymał wreszcie, po kilku latach istnienia w mroku, miejsce na pasku narzędzi. Kliknij na niego i już, masz go włączonego. Możesz również kliknąć prawym przyciskiem, aby uzyskać dostęp do przypiętych i często używanych folderów - jest to jedna z wielu przydatnych funkcji Windows 7.

W porządku, ale co z użytkownikami systemów Windows XP oraz Windows Vista? Mogą rozpocząć zabawę w wariację "Gdzie jest Wally?": Gdzie jest Windows Explorer?

Zawsze też mogą skorzystać z jednej, z kilku dróg, aby go odnaleźć. Poniżej prezentujemy przykładowe trzy:

1. Naciśnij kombinację klawiszy Windows+E na swojej klawiaturze (jeden z bardziej przydatnych skrótów).

2. Kliknij prawym przyciskiem na ikonę menu Start i wybierz opcję Eksploruj. W przypadku systemu Windows 7 zostało to wreszcie zmienione na Otwórz Eksploratora Windows.

3. Nawiguj w menu Programy w menu Start, do czasu, aż znajdziesz folder Akcesoria: wewnątrz bez trudu odnajdziesz Eksploratora Windows.

Długo przed pojawieniem się systemu Windows 7, byłem fanem umieszczania skrótu do Eksploratora Windows na pasku narzędzi lub pulpicie, dla uzyskania szybkiego dostępu poprzez tylko jedno kliknięcie. Użytkownicy systemów XP oraz Vista mogą postąpić podobnie i dodać Windows Explorer na swój pasek szybkiego uruchamiania.


Zobacz również