Windows PE - płyta ratunkowa dla twojego systemu

Masz kłopoty z uruchomieniem systemu operacyjnego? Potrzebujesz narzędzi do diagnostyki i naprawy Windows? Przygotuj sobie Windows PE - system, który startuje z CD lub napędu USB.


Poważna awaria systemu operacyjnego może uniemożliwić uruchomienie komputera. Reinstalacja oznacza utratę wszystkich programów, czasami danych i stratę mnóstwa czasu. Zanim zapadnie decyzja o konieczności ponownego wgrywania Windows warto spróbować najpierw naprawy. Tylko jak do niej przystąpić skoro pecet nie chce wystartować? Z pomocą przychodzą różne dyskietki startowe, konsole odzyskiwania i płyty ratunkowe. W Viście i Windows 7 do tego celu przeznaczone jest środowisko Windows PE. Można je uruchomić z płyty CD lub napędu USB. Wersja 3.0 ułatwia wdrażanie i instalację, odzyskiwanie i naprawę Windows 7. Aby jednak stworzyć startową wersję Windows PE trzeba ją najpierw odpowiednio przygotować.

Niewielki rozmiar Windows PE umożliwia załadowanie go w całości do pamięci operacyjnej. W RAM-ie tworzony jest ram dysk s wirtualnym systemem plików, na nim zapisywany i z niego uruchamiany systemu operacyjny. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik ma dostęp do napędu CD komputera, może przeprowadzać operacje na twardych dyskach, formatować je, poddawać partycjonowaniu. Dodatkową zaletą Windows PE jest możliwość dodania do niego dowolnych sterowników, dzięki czemu powinien działać bez problemu, bez względu na to, jakie urządzenia są obecne w komputerze. W podobny sposób można uzupełniać system dodatkowymi aplikacjami i potrzebnymi do pracy narzędziami.

Do pracy Windows PE wymaga 32- bądź 64-bitowego procesora Intel lub AMD, ewentualnie jednostki opartej na procesorze Itanium. Potrzebna jest także odpowiednia ilość pamięci operacyjnej. Domyślna instalacja oczekuje przynajmniej 512 MB. W przeciwnym razie komputer nie uruchomi się. Jeżeli standardowy obraz przenośnego systemu został uzupełniony dodatkowymi sterownikami bądź programami to komputer musi mieć przynajmniej 100 MB więcej pamięci niż wynosi rozmiar pliku systemu. W uproszczeniu proces przygotowania własnego obrazu przenośnej wersji Windows polega na rozpakowaniu obrazu domyślnego, dodaniu do niego niezbędnych pakietów, uzupełnieniu instalacji o niestandardowe sterowniki, dodatkowe pliki i narzędzia, a następnie na ponownym zapisaniu obrazu.

Proces tworzenia i dostosowywania Windows PE do własnych wymagań, Źródło: Microsoft

Instalator AIK zajmuje ponad gigabajt danych. Razem z programem dostępna jest dokumentacja

Tworzenie struktury katalogów środowiska Windows PE

Polecenie mapujące obraz Windows PE do katalogu Mount na dysku

Przygotowanie środowiska

Aby rozpocząć pracę musisz mieć Windows 7 oraz zainstalowany w nim zestaw narzędzi do automatyzacji instalacji, tak zwany Windows AIK. Za jego pomocą przygotujesz obraz z Windows PE do modyfikacji.

1. AIK zapisany jest w postaci obrazu ISO. Przed uruchomieniem instalatora trzeba więc przenieść go na płytę lub podłączyć za pomocą programu do obsługi obrazów, na przykład DaemonTools. Wygodniej i szybciej będzie skorzystać z obrazu. Kliknij ikonę DaemonTools prawym przyciskiem myszy, wybierz Napędy wirtualne i Urządzenie 0. Po rozwinięciu listy użyj polecenia Zamontuj obraz. Kliknij dwukrotnie plik obrazu i po chwili wystartuj instalację wybierając Uruchom: StartCD.exe z okna dialogowego bądź startując plik instalacyjny z wirtualnej płyty. W oknie instalatora użyj łącza Instalacja zestawu AIK. Na koniec kliknij Zamknij

2. Abu uruchomić AIK rozwiń menu startowe i wybierz kolejno wszystkie programy i Microsoft Windows AIK i Wiersz polecenia narzędzi wdrażania. Zwróć uwagę, że w tym samym menu dostępna jest także dokumentacja do programu. Narzędzie powinno być uruchomione z prawami administratora więc jeżeli konto, z którego korzystasz nie ma takiego statusu kliknij łącze do programu prawym przyciskiem myszy i w menu kontekstowym wskaż Uruchom jako administrator.

3. Stwórz na dysku odpowiednią strukturę katalogów i skopiuj do niej potrzebne plik. Zrobisz to automatycznie za pomocą skryptu copype.cmd W oknie konsoli wpisz polecenie:

copype.cmd x86 c:\winpe

gdzie x86 oznacza 32-bitowa architekturę przygotowywanego systemu, a c:\winpe katalog, w którym zostaną zapisane pliki. Katalogu tego nie powinno być na dysku, zostanie on wygenerowany. Jeżeli chcesz korzystać z architektury 64-bitowej, zamiast parametru x86 umieść parametr amd64 (ewentualnie ia64 dla procesorów Itanium). Po wykonaniu polecenia, na dysku pojawi się nowy katalog, a w nim dwa podkatalogi o nazwach ISO oraz Mount.

4. Skopiuj domyślny obraz Windows PE do katalogu c:\winpe\ISO\sources i zmień jego nazwę, na przykład na boot.wim Domyślny obraz ma nazwę winpe.wim Operację tę wykonasz za pomocą jednego polecenia. Wpisz w oknie konsoli komendę:

copy c:\winpe\winpe.wim c:\winpe\ISO\sources\boot.wim

5. Aby można było modyfikować zawartość domyślnego obrazu i dodawać do niego pakiety funkcji trzeba go zmapować jako katalog lokalny. Operację tę przeprowadzisz za pomocą polecenia:

Dism /Mount-Wim /WimFile:C:\winpe\ISO\sources\boot.wim /index:1 /MountDir:C:\winpe\mount

Podłącza ono obraz do folderu Mount.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: