Windows Recovery Pack - jak naprawić system i resetować aplikacje

Gdy system lub aplikacje odmawiają posłuszeństwa, nie zawsze trzeba sięgać po tak radykalny środek jak ponowne instalowanie. Nawet poważne usterki dają się nieraz rozwiązać w wygodniejszy sposób. Objaśniamy, jak przywracać funkcjonalność systemu i oprogramowania. Przedstawiamy narzędzia, które pomogą ci to zrobić bez utraty twoich danych.


Rażący błąd lub usterka w ustawieniach systemu może mieć w najgorszym wypadku fatalne skutki. Wówczas system operacyjny stanie się bezużyteczny. Jednak w większości wypadków najtrudniejsze do zdiagnozowania (przynajmniej na pierwszy rzut oka) okazują się przyczyny drobnych awarii. Niekiedy występują problemy w połączeniach w obrębie sieci lokalnej lub na łączu internetowym. Innym razem przeglądarka internetowa w ślimaczym tempie wczytuje witryny, a pliki niespodziewanie nie otwierają się w aplikacji, do której jesteś przyzwyczajony. Wielu użytkowników sięga wówczas po radykalne środki, ponownie instalując dany program. Jednak nie za każdym razem udaje im się uzyskać w ten sposób pożądany efekt. Ostatnią deskę ratunku widzą wówczas w sformatowaniu dysku twardego i ponownym zainstalowaniu od nowa całego systemu Windows.

Tymczasem stosowanie opisanych metod wcale nie jest konieczne, bo zazwyczaj można naprawić ustawienia systemu i oprogramowania lub przywrócić ich pierwotny stan. W większości wypadków można tego dokonać, nie tracąc swoich osobistych danych. Niekiedy trzeba jednak ponownie wykonać czynności konfiguracyjne, lecz mogą okazać się bardzo korzystne.

Jak głosi powszechnie znane powiedzenie, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego w niektórych punktach poniższego artykułu zawarliśmy wskazówki opisujące, jak tworzyć zapasowe kopie swoich ustawień. Warto się do nich zastosować, zanim cenne dane ulegną uszkodzeniu. Wprawdzie czynności te mogą wydać ci się uciążliwe i niepotrzebne, lecz mimo to zachęcamy cię do ich natychmiastowego wykonania. W ten sposób zaoszczędzisz sobie zbędnej pracy w razie awarii i nie będziesz musiał powtarzać innego, dobrze znanego powiedzenia – mądry Polak po szkodzie.

Poniższe czynności demonstrujemy na przykładzie Windows 7. W innych wersjach systemu wykonuje się je w bardzo podobny sposób.

Po uruchomieniu systemu z płyty ratunkowej wybierz żądany moduł. Klonowanie dysków (Disk Image & Clone) i odzyskiwanie danych (Data Recovery) są dostępne także z poziomu pakietu zainstalowanego w środowisku Windows.

Po uruchomieniu systemu z płyty ratunkowej wybierz żądany moduł. Klonowanie dysków (Disk Image & Clone) i odzyskiwanie danych (Data Recovery) są dostępne także z poziomu pakietu zainstalowanego w środowisku Windows.

1. Narzędzia ratunkowe na wypadek wielkiej awarii

Włączasz komputer, lecz ku twojemu zdziwieniu system Windows nie uruchamia się jak zazwyczaj. Opisana sytuacja może być spowodowana różnymi przyczynami – chociażby błędem podczas instalowania dodatkowego systemu operacyjnego lub usterką w środowisku rozruchowym. W zdiagnozowaniu błędu, jego usunięciu i uratowaniu danych może pomóc niezależny system operacyjny, który uruchamia się z płyty CD/DVD lub kieszonkowego dysku USB.

Pod adresem www.lazesoft.com/lazesoft-recovery-suite-free.html znajdziesz angielskojęzyczne oprogramowanie ratunkowe Lazesoft Recovery Suite Home Edition. Pakiet ten jest bezpłatny do użytku prywatnego. Zawiera cenne narzędzia do tworzenia zapasowych kopii danych i ich przywracania, do klonowania zawartości całych partycji i dysków twardych, a także do naprawiania środowiska rozruchowego Windows. Ponadto możesz za jego pomocą odzyskiwać omyłkowo usunięte partycje i pliki, ustalać klucz produktu swojego egzemplarza Windows, a nawet resetować hasło dostępu do swojego konta w systemie Windows. Niektóre z funkcji (np. przywracanie plików i tworzenie rezerwowych duplikatów danych) są dostępne tylko z poziomu zainstalowanego systemu Windows. Natomiast w celu wykonania czynności naprawczych uruchamia się minimalistyczna wersja systemu Windows z płyty CD lub pamięci USB.

Tworzenie awaryjnego nośnika danych. Pobierz i zainstaluj pakiet Lazesoft Recovery Suite, po czym uruchom go. Kliknij pole Burn CD/USB Disk, a następnie Options. Zaznacz pole wyboru Specify WinPE Version na karcie WinPE Options. Teraz zaznacz pole wyboru obok edycji Windows, która odpowiada wersji zainstalowanego systemu, np. Windows 7 64 bit PE2. Jeśli chcesz wyposażyć swój system naprawczy w dodatkowe sterowniki, przeskocz na kartę Add Win PE Drivers i kliknij Add Driver. Potwierdź, klikając przyciski OK i Next. W oknie Bootable Media Selection należy wybrać typ nośnika docelowego. Wskaż CD/DVD, jeżeli chcesz nagrać system naprawczy na nośniku optycznym, lub USB Flash, jeśli wolisz umieścić go na dysku pendrive. Przed wybraniem drugiej z wymienionych opcji trzeba zgrać ewentualne pliki zgromadzone w pamięci USB, bo dysk wymaga ponownego sformatowania. Gdy dokonasz wyboru, potwierdź przyciskiem Start i uzbrój się w cierpliwość. Aplikacja pobierze wymagane pliki Windows PE z serwera Microsoftu, po czym utworzy nośnik z systemem ratunkowym.

Moduł Windows Recovery zapewnia na karcie BootCrash dwie funkcje do naprawiania uszkodzonego środowiska startowego – MBR Repair i Fix Boot Sector.

Moduł Windows Recovery zapewnia na karcie BootCrash dwie funkcje do naprawiania uszkodzonego środowiska startowego – MBR Repair i Fix Boot Sector.