Windows Vista / 7 - Jak resetować zapomniane hasło podczas logowania w systemie Windows

Zapomniałeś hasło logowania do systemu Windows? Jeśli jesteś przezorny, zapewne utworzyłeś dysk resetowania hasła. Za jego pomocą odzyskasz dostęp do swojego konta. Ale jak to zrobić?

Co począć, gdy dysk resetowania hasła zaginie?

Dysk resetowania hasła należy przechowywać w bezpiecznym miejscu, aby nie trafił w niepowołane ręce. Każdy, kto go znajdzie, może nie tylko dostać się do twojego systemu Windows, lecz na dodatek zmienić twoje dotychczasowe hasło, uniemożliwiając ci na dobre dostanie się do systemu i swoich zasobów. Warto zauważyć, że dysk resetowania działa z przypisanym mu kontem użytkownika niezależnie od zdefiniowanego w nim hasła.

Zatem twój wytrych będzie nadal działał nawet wtedy, gdy zmienisz hasło dostępu do swojego konta. Wprawdzie to praktyczne, jednak utracenie takiego dysku może okazać się bardzo niebezpieczne, bo pozwoli dowolnemu znalazcy dostać się do twojego systemu i zablokować ci do niego dostęp.

Gdy zapodziejesz swój klucz USB, na którym są zapisane dane umożliwiające zresetowanie hasła, powinieneś koniecznie sprawić, aby stał się bezużyteczny. W tym celu wystarczy po prostu utworzyć nowy dysk resetowania hasła, jak opisaliśmy w powyższej poradzie. W ten sposób anulujesz poprzedni nośnik resetowania hasła.

Podłącz dysk resetowania hasła do gniazda USB i wybierz w oknie logowania odpowiednią nazwę użytkownika - jak przy zwyczajnym logowaniu. Pole hasła możesz pozostawić puste. Potwierdź logowanie klawiszem [Enter].

Gdy w następnym oknie pojawi się komunikat, że nazwa logowania lub hasło są niepoprawne, kliknij po prostu OK. Teraz zostanie wyświetlone ponownie okno logowania, lecz tym razem pod polem hasła znajdzie się podkreślone polecenie Resetuj hasło. Kliknij je, a w pierwszym oknie kreatora przycisk Dalej. Wskaż napęd na liście, który zawiera dane wymagane do zresetowania hasła. Potwierdź przyciskiem Dalej.

W dalszej kolejności wpisz w górnym polu tekstowym kreatora nowe hasło, po czym powtórz je w polu tuż poniżej, zachowując identyczną pisownię (np. wielkimi i małymi literami). Przyciskami Dalej i Zakończ doprowadzisz operację do końca.

Teraz możesz logować się na koncie w systemie Windows, wprowadzając nowe hasło i naciskając klawisz [Enter].

Sposób tworzenia dysku ratunkowego, który pozwala resetować zapomniane hasło, opisujemy tutaj.