Windows XP, Vista, 7 - Jak nagrać obraz ISO, NRG, BIN lub MDS na płytę CD lub DVD

Zawartość całej płyty CD lub DVD bywa umieszczana w pojedynczym pliku ISO niczym w poręcznej konserwie. W ten sposób można np. udostępnić pakiet oprogramowania w internecie. Pobrany może zostać od razu nagrany na płytę. Obraz ISO zachowuje pierwotną strukturę folderów i plików, więc w razie potrzeby można przygotować nośnik startowy do uruchamiania komputera. Ale jak nagrać taki obraz ISO na płytę?

Windows XP, Vista, 7 - Jak nagrać obraz ISO, NRG, BIN lub MDS na płytę CD lub DVD

Windows 7 zapewnia program do nagrywania plików obrazów ISO na nośniki CD lub DVD.

Nagrywanie plików obrazu w Windows 7. Środowisko Windows 7 wyposażono w narzędzie do nagrywania obrazów ISO. Wystarczy kliknąć ikonę pliku ISO prawym przyciskiem myszy i wskazać polecenie Nagraj obraz dysku w menu podręcznym. W niektórych systemach jest preinstalowany inny program do nagrywania płyt CD i DVD, któremu przypisano domyślnie rozszerzenie plików ISO. Może być przydzielone jednemu z narzędzi do archiwizowania lub kompresowania plików takiemu jak 7-Zip. Wówczas w menu podręcznym zabraknie wspomnianego polecenia. W tej sytuacji wystarczy wskazać menu Otwórz za pomocą | Narzędzie nagrywania obrazu dysku systemu Windows.

Na ekranie pojawi się okno Narzędzie nagrywania obrazu dysku systemu Windows. Wybierz żądany napęd w polu listy Nagrywarka dysków i włóż doń pusty nośnik CD/DVD. Zainicjuj zapis, klikając przycisk Nagraj. W trakcie wykonywania tej operacji system utworzy duplikat płyty CD lub DVD, z której został utworzony obraz ISO. Chcąc upewnić się, że sporządzona płyta co do joty zgadza się z zawartością oryginału, zaznacz pole wyboru Sprawdź dysk po nagraniu, zanim potwierdzisz przyciskiem Nagraj. Miej jednak na względzie, że wydłuży to proces nagrywania.

Zobacz również:

  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość
Windows XP, Vista, 7 - Jak nagrać obraz ISO, NRG, BIN lub MDS na płytę CD lub DVD

Aby nagrać obraz płyty na pusty nośnik za pomocą programu CDBurnerXP, należy kliknąć to pole.

Nagrywanie plików obrazu w Windows XP i Viście. W tych edycjach systemu Windows nie ma wewnętrznego narzędzia do nagrywania plików ISO. Chcąc przygotować startową płytę CD lub DVD z takiego pliku obrazu, musisz zaopatrzyć się w zewnętrzny program. Godny polecenia jest m.in. bezpłatny CDBurnerXP (wbrew sugestii w nazwie działa doskonale także w Viście i Windows 7). Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji wskaż opcję Polski w polu listy Select your language. W oknie z wyborem trybu nagrywania wskaż pole Nagraj obraz ISO. Kliknij przycisk Przeglądaj, aby wskazać plik, którego zawartość chcesz umieścić na pustym krążku. Aby mieć pewność, że proces nagrywania zostanie zakończony bezbłędnie, zaznacz pole wyboru Weryfikuj dane po nagraniu. Potwierdź przyciskiem Nagraj płytę.

Windows XP, Vista, 7 - Jak nagrać obraz ISO, NRG, BIN lub MDS na płytę CD lub DVD

Okno nagrywania obrazu ISO w programie CDBurnerXP.

Nagrywanie plików obrazu w formacie BIN, NRG lub MDS. Oprócz plików ISO program CDBurnerXP pozwala nagrywać pliki obrazów w kilku innych formatach. Format MDS jest obsługiwany z miejsca niczym ISO. Pliki BIN i NRG muszą być najpierw skonwertowane na ISO. Po kliknięciu pola Nagraj obraz ISO kliknij przycisk Konwertuj do ISO w lewym dolnym narożniku okna. Teraz wskaż przycisk z trzema kropkami w wierszu Ścieżka do konwertowanego obrazu i wybierz żądany plik obrazu. W podobny sposób podaj folder docelowy i nazwę gotowego pliku ISO, po czym potwierdź przyciskiem przy dolnej krawędzi okna.

Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecamy program ImgBurn, który zapewnia znacznie więcej możliwości.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: