Windows XP, Vista, 7 - Jak otwierać strony FTP za pomocą Eksploratora

Pliki oferowane w internecie do szybkiego i bezproblemowego pobierania (np. sterowniki lub aktualizacje oprogramowania) są umieszczane w wielu wypadkach na serwerach FTP. Choć są dostępne liczne programy do obsługi protokołu FTP, transmisję można zrealizować nawet wewnętrznymi narzędziami Windows. Co ciekawe, Eksplorator nadaje się do tego lepiej od Internet Explorera.

Dostęp FTP. Otworzenie w Internet Explorerze adresu FTP rozpoznasz po przedrostku ftp:// (zamiast http://) na pasku adresu. Jest to akronim od File Transfer Protocol, który oznacza specjalny protokół do przesyłania plików poprzez internet. W oknie przeglądarki pojawi się katalog główny FTP. Drzewiasta struktura katalogów przypomina strukturę folderów na lokalnym twardym dysku w twoim komputerze. Stąd pomysł, aby zastosować Eksplorator. W tym celu przywołaj menu Widok | Otwórz witrynę FTP w Eksploratorze plików (jeśli pasek menu jest niewidoczny, naciśnij uprzednio klawisz [F10]). Na ekranie może pojawić się komunikat ostrzegający. Potwierdź go.

Windows XP, Vista, 7 - Jak otwierać strony FTP za pomocą Eksploratora

Choć dostęp do zasobów zgromadzonych na serwerach FTP jest możliwy za pośrednictwem zwyczajnej przeglądarki internetowej, wygodniej z nich korzystać z poziomu Eksploratora Windows.

Bezpośrednie wprowadzanie adresu. Jeśli znasz adres FTP, bo został ci np. przysłany e-mailem lub masz go na wydruku, możesz wprowadzić go bezpośrednio w Eksploratorze. Przywołaj Eksplorator, naciskając klawisz [Windows E], po czym wpisz żądany adres FTP w polu adresu, np. ftp://ftp.microsoft.com.

Zobacz również:

  • Używasz Windows 7 lub Windows 8.1? To dobra wiadomość

Niektóre serwery FTP nie dopuszczają anonimowego logowania, lecz wymagają uwierzytelnienia przez podanie swojej nazwy użytkownika i hasła. Wówczas wyświetlą odpowiedni komunikat. Stosowne dane otrzymasz od operatora serwera FTP lub od administratora witryny. Wprawdzie możesz zaznaczyć pole wyboru Zapisz hasło, zanim potwierdzisz przyciskiem Zaloguj, aby w przyszłości uniknąć ponownego wpisywania hasła, jednak ze względów bezpieczeństwa odradzamy korzystania z tej możliwości.

Od momentu zalogowania się uzyskasz dostęp do zasobów zgromadzonych na serwerze FTP. Możesz kopiować pliki i foldery do swojego komputera za pośrednictwem schowka (klikając polecenia Kopiuj i Wklej w menu podręcznym przywoływanym prawym przyciskiem myszy) lub przeciągając je, np. na pulpit. Rodzaj operacji, które wolno ci przeprowadzać w danym katalogu, zależy od uprawnień przydzielonych ci przez administratora.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: