Windows XP/Vista/7 - Łatwe identyfikowanie nośników USB

Nośniki pamięci USB takie jak kieszonkowe lub przenośne dyski USB są wyjątkowo praktyczne. Wystarczy podłączyć je do portu USB i można od razu korzystać ze zgromadzonych na nich danych. Jednak mają pewną wadę - po nazwie wyświetlanej w oknie Eksploratora nie widać, który egzemplarz kryje się za daną literą napędu. Daje się to we znaki szczególnie wtedy, gdy do komputera jest podłączonych jednocześnie kilka nośników tego typu.

Aby łatwiej identyfikować dyski wymienne podłączane do portów USB, warto nadać im wymowne nazwy.

Aby łatwiej identyfikować dyski wymienne podłączane do portów USB, warto nadać im wymowne nazwy.

Możesz rozwiązać ten problem, nadając każdemu ze swoich dysków (np. pendrive) odpowiednią nazwę - taką, która pozwoli ci natychmiast zidentyfikować dany nośnik. W tym celu włóż pendrive do gniazda USB. Gdy zostanie wykryty przez system i Windows przydzieli mu literę napędu, otwórz okno Eksploratora i zaznacz domyślną nazwę nośnika (Dysk wymienny).

Naciśnij klawisz [F2], po czym zastąp podświetloną nazwę swoją - bardziej wymowną. Np. możesz zawrzeć w niej którąś z cech opisującą dany pendrive (chociażby jego kolor). I tak, możesz np. łatwo identyfikować swój czerwony pendrive, nadając mu nazwę Czerwony lub Red. Od tej pory dysk wymienny będzie za każdym razem pojawiał się pod nową nazwą, gdy podłączysz go do portu USB.