Windows - co może zrobić za ciebie: Archiwizowanie danych o określonej porze

Archiwizowanie danych, pobieranie plików, porządkowanie peceta i aktualizowanie systemu. Takie rutynowe zadania pochłaniają mnóstwo cennego czasu i zasobów komputera. Tymczasem Windows potrafi samodzielnie wykonywać większość z nich. W tej poradzie: Archiwizowanie danych o określonej porze

W twoim systemie jest bardzo wiele zadań, których rozpoczęcie inicjujesz ręcznie. Alternatywnie możesz tak skonfigurować Windows, aby wykonywał je w pełni automatycznie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w czasie realizowania tych operacji możesz zająć się innymi rzeczami. W poniższym materiale demonstrujemy na podstawie konkretnych przykładów, jak to zrobić.

Windows - co może zrobić za ciebie: Archiwizowanie danych o określonej porze

Paragon Backup & Recovery 2011 Free utworzy zapasową kopię twoich plików, gdy nie będziesz korzystał z komputera, aby nie przeszkadzać ci w pracy.

2. Archiwizowanie danych o określonej porze

Jedną z najbardziej uciążliwych, za to najważniejszych rutynowych czynności związanych z używaniem komputera jest regularne sporządzanie zapasowych kopii. W ten sposób zabezpieczysz się przed utratą danych i umożliwisz naprawienie uszkodzonego systemu Windows. Rozróżnia się dwa rodzaje archiwizowania. Kopia obrazu obejmuje swoim zasięgiem zawartość całej partycji lub całego dysku. Doskonale nadaje się do archiwizowania systemu Windows i zainstalowanego oprogramowania. Tymczasem kopia plików pozwala tworzyć rezerwowy duplikat ważnych plików. Nadaje się świetnie do archiwizowania takich treści jak dokumenty, zdjęcia, muzyka i filmy wideo. Ustaw porę archiwizowania na godzinę, o której komputer jest włączony (patrz punkt 1).

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Zaplanowana kopia w postaci obrazu. Za pomocą programu Paragon Backup & Recovery 2011 Free możesz aranżować operacje tworzenia zapasowej kopii, np. partycji systemowej. Najpierw uruchom program instalacyjny i zastosuj się do wskazówek na ekranie do momentu, w którym pojawi się okno rejestrowania. Przywołaj zapytanie o bezpłatny numer seryjny, wypełnij formularz i wyślij go. Sprawdź skrzynkę pocztową. Powinna nadejść wiadomość, z której skopiujesz klucz i numer seryjny. Wklej te wartości w odpowiednie pola, po czym wykonaj dalsze polecenia kreatora i uruchom Paragon Backup & Recovery 2011 Free.

Tworzenie płyty ratunkowej

Zapasowa kopia z obrazem partycji służy także do naprawiania systemu Windows, gdy nie udaje się go uruchomić. Abyś mógł przywrócić pierwotny stan partycji, musisz utworzyć ratunkową płytę DVD, za pomocą której uruchomisz system. W tym celu uruchom program Paragon Backup & Recovery 2011 Free, wskaż menu Tools | Building Recovery Media w głównym oknie i wykonaj polecenia kreatora.

W głównym oknie tej aplikacji otwórz menu Wizards | Backup a Disk or Partition. Przeskocz kolejny etap, aby dostać się do okna wyboru dysków przeznaczonych do zarchiwizowania. Zaznacz napędy, których zawartość chciałbyś umieścić w kopii zapasowej. Potem podaj ścieżkę docelową folderu, w którym zostanie zapisana kopia. Istotne jest, aby nie znajdował się na archiwizowanym dysku. W przeciwnym razie duplikat przepadnie, gdy dysk ulegnie uszkodzeniu. Klikając niewielką ikonę przedstawiającą komputer, która znajduje się przy prawym krańcu wiersza Archive location, możesz podać jako lokalizację docelową jeden z udostępnionych folderów w sieci lokalnej. W następnym oknie możesz wpisać dowolny komentarz. Poniżej wskaż planowanie archiwizowania i wprowadzenie go do harmonogramu. Teraz możesz wybrać pory tworzenia kopii zapasowej. Wskaż np. opcję Weekly (co tydzień) w polu listy, wprowadź datę i godzinę pierwszego archiwizowania, po czym zaznacz poniżej żądany dzień tygodnia. Zależnie od potrzeb możesz zaplanować częstsze (codzienne) lub rzadsze (comiesięczne) kopiowanie. W kolejnym oknie dialogowym ujrzysz spis dokonanych ustawień. Teraz możesz zainicjować archiwizowanie.

Synchronizowanie folderów

Bezpłatny PureSync samodzielnie synchronizuje na życzenie zawartość dwóch folderów.

Aplikacja PureSync potrafi automatycznie synchronizować zawartość dwóch podanych folderów. W tym celu kliknij w głównym oknie tego programu polecenie New synchronization, wybierz foldery, których treść ma być ujednolicana. W następnym oknie zaznacz pola wyboru Delete files in folder 2 that were deleted in folder 1 i Delete files in folder 1 that were deleted in folder 2. Po kliknięciu przycisku Next zaznacz pole wyboru when a file has been modified, aby program automatycznie synchronizował foldery, gdy zmieni się zawartość jednego z nich. Zamknij okno kreatora. Uwaga - gdy usuniesz plik z jednego folderu, zniknie także z drugiego!

Zaplanowana kopia plików. Do tego celu użyj najlepiej programu PureSync. Zastosuj się do poleceń kreatora, aby go zainstalować. W oknie aplikacji kliknij New Backup w rubryce Create a new job w lewej części okna. Kliknij przycisk Next. Teraz zaznacz foldery, które chcesz regularnie archiwizować i potwierdź przyciskiem Next. W następnym oknie wskaż folder docelowy na innym twardym dysku (np. zewnętrznym, podłączanym do portu USB lub na dysku sieciowym). Gdy klikniesz dwa kolejne przyciski Dalej, możesz zdefiniować harmonogram tworzenia kopii zapasowej. Zaznacz pole wyboru Scheduled i ustaw żądany odstęp czasu sporządzania rezerwowego duplikatu danych. Następnie kliknij oba przyciski Next i przycisk Finish.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: