Windows - co może zrobić za ciebie: Automatyczne sortowanie nowych plików

Archiwizowanie danych, pobieranie plików, porządkowanie peceta i aktualizowanie systemu. Takie rutynowe zadania pochłaniają mnóstwo cennego czasu i zasobów komputera. Tymczasem Windows potrafi samodzielnie wykonywać większość z nich. W tej poradzie: Automatyczne sortowanie nowych plików

W twoim systemie jest bardzo wiele zadań, których rozpoczęcie inicjujesz ręcznie. Alternatywnie możesz tak skonfigurować Windows, aby wykonywał je w pełni automatycznie. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w czasie realizowania tych operacji możesz zająć się innymi rzeczami. W poniższym materiale demonstrujemy na podstawie konkretnych przykładów, jak to zrobić.

Windows - co może zrobić za ciebie: Automatyczne sortowanie nowych plików

Narzędzie DropIt automatycznie posortuje pliki wg ich typu, zapisując w podanych przez ciebie folderach.

4. Automatyczne sortowanie nowych plików

Wielu użytkowników umieszcza na pulpicie pobrane programy. Z czasem zbierają się na nim pliki przeróżnych typów i trudno zorientować się, gdzie znajdują się potrzebne w danej chwili elementy. Najwyższy czas, aby poumieszczać pliki we właściwych folderach. Program DropIt zrobi to za ciebie automatycznie.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Używanie narzędzia DropIt. Po zainstalowaniu i uruchomieniu tego narzędzia pojawi się na pulpicie ikona z białą strzałką na niebieskim tle. Przesuń ją w miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzała ci w pracy.

Następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Options w menu podręcznym. Zaznacz pole wyboru Start on system startup w rubryce Usage i potwierdź przyciskiem OK.

Kliknij raz jeszcze tę ikonę prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Associations. W nowym oknie możesz zdefiniować reguły, na podstawie których będą sortowane pliki. Jeżeli na przykład twój domyślny katalog do przechowywania fotografii to C:\Users\nazwa_użytkownika\Picture i chciałbyś, aby właśnie do niego były przemieszczane wszystkie zdjęcia, kliknij przycisk New. Następnie wpisz Fotki w polu Name, zaś *.jpg;*.png;*.gif;*.bmp;*.tiff;*.tif w polu Rules. Jako akcję pozostaw domyślną opcję Move. Kliknij widniejącą tuż obok ikonę folderu, wskaż swój folder na fotografie (nie bibliotekę systemu) i kliknij kolejno OK i Save.

W przedstawiony sposób możesz tworzyć jeszcze wiele innych reguł. Sortowanie wcale nie musi odbywać się na podstawie rozszerzeń plików. Jeśli np. w określonych plikach występuje wyraz test, podaj jako wzorzec *test*. W wypadku części nazw folderów należy wpisać **test**. Gdy klikniesz ikonę z lejkiem po prawej stronie, możesz zdefiniować jeszcze inne kryteria sortowania. W ten sposób możesz porządkować pliki o określonym rozmiarze lub o określonej dacie ostatniej modyfikacji.

Gdy utworzysz reguły według własnych potrzeb, zaznacz wszystkie pliki, które chcesz posortować, i przeciągnij ją na ikonę aplikacji DropIt. Reszta zostanie wykonana w pełni automatycznie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: