Windows czy Linux? Najlepszy system do twoich potrzeb

Które środowisko odpowiada ci najbardziej? Windows 7, 8 czy 10? A może któraś z dystrybucji Linuksa? Wybór właściwego systemu operacyjnego zależy od potrzeb i preferencji użytkownika. Istotną rolę odgrywają także wymagania techniczne.


Obecnie jest dostępnych wiele systemów operacyjnych. Użytkownicy pecetów mają do dyspozycji Windows 7, 8 i 10, a także liczne dystrybucje Linuksa (chociażby łatwe w obsłudze Mint i Ubuntu, a także wyspecjalizowane Parted Magic czy Kali Linux). Artykuł kierujemy do przeciętnego użytkownika, więc spośród wielu dystrybucji środowiska Linux bierzemy pod uwagę tylko te najłatwiejsze w obsłudze (Ubuntu i Mint). Nie ma doskonałego systemu, który zadowoliłby wszystkich użytkowników. Każdy system ma swoje zalety, lecz także wady. U podstaw większości z nich leżą aspekty techniczne takie jak np. zgodność z podzespołami sprzętowymi czy wygoda użytkowania.

Wiele osób przykłada dużą wagę do stylistyki interfejsu graficznego, a także do swoich przyzwyczajeń i do niezawodności działania. Użytkownicy, którzy są zadowoleni z Windows 7, raczej niechętnie przesiadają się na Windows 8 lub 10. Jednak najpóźniej wtedy, gdy producent przestaje dostarczać aktualizacje zabezpieczeń do danej wersji systemu operacyjnego lub zachodzi konieczność nabycia nowego komputera, trzeba rozstrzygnąć kwestię wyboru nowego systemu.

Windows czy Linux? System i aplikacje do wszystkich urządzeń

Z technicznego punktu widzenia system operacyjny pełni funkcję łącznika między poszczególnymi elementami sprzętowymi komputera, umożliwiając korzystanie z nich. Ponadto koordynuje uruchamianie programów i przydziela im zasoby procesora. Główny składnik systemu operacyjnego stanowi jądro (tzw. kernel). W środowiskach Windows począwszy od edycji NT nosi nazwę Ntoskrnl.exe, zaś w większości dystrybucji Linuksa vmlinuz.

Jednak przeciętny użytkownik komputera zupełnie inaczej postrzega system operacyjny. Dla niego jest to przede wszystkim powłoka graficzna, którą widzi na ekranie, i dostępne w danym systemie akcesoria. Tymczasem narzędzia software'owe można niemalże dowolnie wymieniać – przynajmniej teoretycznie. Według zamierzeń Microsoftu Windows 10 ma korzystać z tego samego jądra w urządzeniach wszystkich typów, w których będzie dostępna ta edycja systemu, a więc komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach, smartfonach, urządzeniach hybrydowych, elektronice nasobnej (wearables), a także w systemach osadzonych, w miniaturowym komputerze Raspberry Pi 2 i w konsoli Xbox One.

Windows czy Linux? Najlepszy system do twoich potrzeb

Windows 10 ma wyglądać podobnie we wszystkich urządzeniach. Przywrócone menu Start ma ułatwiać obsługę systemu.

Zależnie od zastosowania interfejs graficzny Windows może przybierać inny wygląd lub pozostawać całkowicie w ukryciu – np. w miniaturowym komputerze Raspberry Pi 2 lub systemach osadzonych w instalacjach przemysłowych, robotach czy chociażby pojazdach komunikacji miejskiej. Deweloperom oprogramowania zależy na tym, aby można było uruchamiać ich aplikacje we wszystkich platformach sprzętowych bez konieczności gruntownego modyfikowania kodu. Przy takich założeniach może powstać bogata oferta programów, co w dużym stopniu zachęciłoby potencjalnych klientów do nabywania urządzeń poszczególnych typów. Brak stosownego oprogramowania przyczynił się do zaprzestania dystrybucji urządzeń z systemem Windows RT (Windows Runtime). Jest to specjalna wersja Windows 8 przeznaczona do urządzeń przenośnych z mikroprocesorem ARM. Pierwszy tablet wyposażony w tę odmianę systemu operacyjnego, Microsoft Surface, przedstawiono w 2012 r. Jednak nie cieszył się dużym powodzeniem. Nabywcy preferowali iPada i tablety z systemem Android. Urządzenia z Windows RT nie były w stanie sprostać wymaganiom, które stawia się pecetom, bo nie pozwalały uruchamiać tradycyjnych aplikacji przywoływanych na pulpicie. Działały w nich tylko aplikacje pobrane z Microsoft Store.

Microsoft nie chce powielić tego błędu w swoim najnowszym systemie operacyjnym. Obecnie Intel oferuje tanie, lecz mimo to stosunkowo wydajne procesory do niewielkich laptopów i tabletów. W urządzeniach tego rodzaju można instalować Windows niczym w zwyczajnym pececie. Działają w nich wszystkie aplikacje.

W większości najtańszych komputerów przenośnych jest preinstalowany Windows 8.1 Bing. Wytwórcy sprzętu mogą nabyć ten system za niewielkie pieniądze, co zmniejsza nieco koszty produkcji urządzeń. Windows 8.1 Bing jest tożsama ze zwyczajną edycją Windows 8.1. Jedyna różnica polega na tym, że jako domyślna wyszukiwarka w Internet Explorerze jest ustawiony serwis Bing. W razie potrzeby użytkownik może łatwo zastąpić ją dowolną inną.

Windows czy Linux? Najlepszy system do twoich potrzeb

Eksplorator w Windows 7 – elegancki, lecz funkcje są ukryte w rozwijanych menu.