Windows: jak usunąć wirusa? [PORADNIK]

Windows to najpopularniejszy system operacyjny świata. Niestety - w związku z tym jest to najczęstszy cel ataków cyberprzestępców. Co zrobić, jeśli pomimo zabezpieczeń dostaniesz wirusa?


Wirusy na Windows to wiele różnego rodzaju szkodników. Z niektórymi można walczyć już na etapie uruchamiania systemu, inne wymagają jego uruchomienia i dopiero wówczas można podjąć działania. Ale, ale - skąd masz mieć pewność, że w systemie rozplenił się wirus? Można to rozpoznać po kilku objawach:

 • system działa podejrzanie wolno;
 • widzisz powiadomienia, które nie pokazywały się wcześniej;
 • wraz z systemem uruchamiają się programy, których nie rozpoznajesz;
 • nie masz dostępu do swoich plików.
Windows: jak usunąć wirusa? [PORADNIK]

Co w takiej sytuacji? Jeśli masz program antywirusowy, uruchom w nim skanowanie - najlepiej "pełne" (w zależności od producenta, można nazywać się również "głębokim"). Gdy wirus zostanie wykryty, postępuj według instrukcji wyświetlanej na ekranie.

W sytuacji, w której antywirus niczego nie wykryje, spróbuj następujących kroków - nie restartuj systemu, dopóki nie wykonasz danego kroku do samego końca.

Zobacz również:

 • Jak długo dostanę aktualizacje Androida? Sprawdzamy wszystkich dużych producentów
 • Windows 11: sprawdzamy, co się zmieni w systemie? / kilka praktycznych usprawnień

Krok pierwszy - dodatkowe narzędzia

Niektóre szkodniki są widoczne w menedżerze zadań, ale nie można ich zatrzymać. W takiej sytuacji można spróbować trzech sposobów:

 • pobierz i uruchom rkill;
 • pobierz i zainstaluj Malwarebytes. Uruchom program i wejdź do jego ustawień, a następnie do działu Ochrona, wybierz i uruchom skanowanie rootkitów;
 • pobierz i uruchom Malwarebytes ADWcleaner, a następnie kliknij na Skanowanie

Te trzy aplikacje powinny znaleźć i usunąć wirusa, przywracając sprawność Twojej maszynie.

Krok drugi - jak usunąć wirusa, jeśli nie można uruchomić Windows?

Jeśli nie możesz uruchomić Windows lub nie jest możliwe puszczenie skanowania, musisz pobrać narzędzie do odzyskiwania systemu, które pozwoli Ci na uruchomienie komputera. Oczywiście w celu jego stworzenia potrzebny będzie inny komputer lub laptop, a także pendrive lub czysta płyta CD/DVD.

 • narzędzie na płytę, które pomoże Ci w uruchomieniu zainfekowanego systemu, to Norton Bootable Recovery Tool. Pobierz je i zapisz, a następnie postępuj według instrukcji wyświetlanych na ekranie;
 • jeśli preferujesz pendrive, tu pomoże Rufus - instrukcja instalacji na dysku znajduje się na stronie.
Windows: jak usunąć wirusa? [PORADNIK]

Umieść wybrany nośnik w zainfekowanej maszynie i uruchom ją. Podczas ładowania Windowsa wejdź do menu BIOS-u płyty głównej. Zazwyczaj jest to możliwe poprzez naciśnięcie klawisza F2, jednak w przypadku twojej płyty może być inaczej. Informuje o tym napis pokazujący się w trakcie uruchamiania systemu. Po otwarciu BIOS-a znajdź opcję rozruchu i wybierz (w zależności od nośnika) czytnik DVD lub port USB. Zapisz zmiany i wyjdź z BIOS-a. Nastąpi restart urządzenia, ale tym razem uruchamianie odbędzie się ze wskazanego nośnika.

W przypadku Nortona zobaczysz stronę powitalną, a następnie możesz wybrać skanowanie w celu znalezienia i likwidacji wszystkich wykrytych zagrożeń. Postępuj według wyświetlanych informacji. Po zakończeniu pracy nastąpi kolejny reset - możesz wówczas zmienić ustawienia rozruchu na dysk systemowy, a następnie sprawdzić, czy wirus został usunięty.

W przypadku Rufusa możliwe jest uruchomienie Windowsa, przez co możesz spróbować sposobów opisanych w kroku pierwszym.

Źródło: TechAdvisor