Windows - problemy z uruchamianiem aplikacji

Błędy w oprogramowaniu należą do najczęściej występujących przeciwności, z którymi muszą borykać się użytkownicy Windows. W poniższym materiale bierzemy pod lupę kilka szczególnie uciążliwych mankamentów.


Gdy masz do czynienia z awarią systemu, którą można odtworzyć, spróbuj zrekonstruować ostatnie zmiany dokonane przez ciebie w Windows, zanim defekt dał się po raz pierwszy we znaki. Jeśli na przykład instalowałeś sterowniki lub oprogramowanie, które ingeruje głęboko w system (np. skaner antywirusowy), do zdiagnozowania problemu nadaje się nawet tryb awaryjny Windows. Wiele programów oferuje ponadto funkcję naprawy, która m.in. sprawdza i wymienia biblioteki. Funkcję tę przywołasz poprzez aplet Programy i funkcje w Panelu sterowania Windows Vista/7/8 (w Windows XP aplet ten nosi nazwę Dodaj lub usuń programy).

1. Kłopoty z platformą .NET Framework

Platforma .NET Framework jest domyślnym składnikiem systemów Windows Vista/7/8, lecz w każdej z tych edycji Windows jest dostępna w innej wersji. Ponadto można wgrywać opcjonalne poprawki za pośrednictwem funkcji Windows Update. Jednak gdy aktualizowanie nie powiedzie się, w większości wypadków pozostaje w systemie cyfrowy wrak po oprogramowaniu. A jeżeli nie uda się usunąć pozostałości za pomocą konwencjonalnych środków (Panel sterowania | Programy i funkcje | Odinstaluj/Zmień), można skorzystać z alternatywnej metody. Programista z Microsoftu, Aaron Stebner, oferuje własny deinstalator w postaci bezpłatnego programu Dotnetfx Cleanup Tool (http://blogs.msdn.com/b/astebner/archive/2008/08/28/8904493.aspx). Po przywołaniu tego narzędzia zaakceptuj postanowienia licencyjne kliknięciem przycisku Yes. Następnie wskaż opcję .NET Framework - All Versions w polu listy Product to cleanup. Gdy potwierdzisz przyciskiem Cleanup Now, aplikacja usunie wszystkie elementy platformy .NET, które nie należą do systemu operacyjnego. Po ich pozbyciu się należy ponownie uruchomić Windows. Potem można zainstalować najnowszą wersję .NET Framework 4 i uzupełnić ją o najnowsze poprawki za pomocą funkcji Windows Update. Jeśli będą tego wymagały określone aplikacje, może okazać się konieczne celem zachowania zgodności doinstalowanie platformy .NET Framework w wersji 3.5. Gdy uporasz się z czynnościami instalacyjnymi i aktualizacyjnymi, możesz sprawdzić narzędziem Netfx Setupverfier (http://blogs.msdn.com/b/astebner/archive/2008/10/13/8999004.aspx), czy wspomniana platforma została poprawnie wgrana i skonfigurowana w twoim systemie. W tym celu wskaż żądaną wersję platformy, np. .NET Framework 4, w polu listy, po czym kliknij przycisk Verify Now. Komunikat Product verification succeeded! upewni cię, że nie ma żadnych problemów z platformą.

Usuwanie bez pozostałości – za pomocą tego narzędzia odinstalujesz wszystkie wersje i składniki platformy .NET Framework, które nie wchodzą w skład systemu operacyjnego.

Usuwanie bez pozostałości – za pomocą tego narzędzia odinstalujesz wszystkie wersje i składniki platformy .NET Framework, które nie wchodzą w skład systemu operacyjnego.

2. Brak pakietu Visual C++ Redistributable

Oprócz platformy .NET Framework aplikacje, które zostały stworzone w środowisku programistycznym Microsoft Visual C++, wymagają swoich własnych bibliotek. W przeciwnym razie uruchomienie programu nie powiedzie się, a na ekranie pojawi się komunikat informujący o tym, że nie znaleziono pliku DLL. Alerty ostrzegające o braku nieodzownej biblioteki dotyczą najczęściej plików MSVCR70.DLL, MSVCR71.DLL, MSVCR80.DLL, MSVCR90.DLL, MSVCP90.DLL, a także MSVCM90.DLL i MSVCR100.DLL.

Rozwiązanie tego problemu polega na zainstalowaniu (po raz pierwszy lub kolejny) pakietu Visual C++ Redistributable, zbioru bibliotek dla programów napisanych przy użyciu środowiska Visual C++. Obecnie są dostępne aż cztery wersje, a najnowsza nie jest w pełni zgodna z poprzednimi. Wiele programów wymaga jednak jednej ze starszych odmian pakietu Visual C++ Redistributable. Dlatego przed rozpoczęciem czynności instalacyjnych koniecznie upewnij się, że masz właściwą wersję. Ponadto zależnie od systemu operacyjnego zainstaluj wariant 32- lub 64-bitowy.