Windows w formie - jak zwiększyć poręczność systemu

W każdej odmianie Windows warto precyzyjnie dostroić ustawienia systemu. Poniższe porady opisują, jak zwiększyć poręczność, przydatność i przejrzystość każdego egzemplarza Windows 7, 8 i 8.1.


W internecie roi się od mitów na temat podnoszenia wydajności komputerów, a wraz z pojawieniem się nowej wersji Windows rozwijają się spekulacje na temat, jak można przyspieszyć system. Tymczasem do znacznego zwiększenia prędkości działania swojego sprzętu są wymagane dwa elementy – szybki dysk SSD i pojemniejsze moduły pamięci RAM. W erze tak nowoczesnego sprzętu zmiany ustawień w systemie operacyjnym nie są w stanie zaowocować wielkim wzrostem wydajności. Są jednak elementy systemu, które warto zoptymalizować, aby umożliwić szybsze wykonywanie swoich obowiązków. Zaleca się poprawić np. strukturę obszaru roboczego i wykonywanych czynności. Także ręczne uporządkowanie wpisów na liście aplikacji uruchamiających się automatycznie wraz z systemem przynosi korzyści, bo smukły, regularnie konserwowany system działa stabilniej i uruchamia się szybciej.

1. Uruchamianie systemu – rzut oka na listę autostartu

Zbyt obszerna lista aplikacji wczytywanych automatycznie podczas uruchamiania systemu operacyjnego wydłuża czas rozruchu, a niewłaściwe, nieaktualne wpisy powodują dodatkowe opóźnienia. Windows zapewnia program Msconfig.exe, który zawiera na karcie Uruchamianie zestawienie programów wczytywanych samoczynnie wraz z systemem. W Windows 8 i 8.1 przeniesiono je do Menedżera zadań. Znacznie lepszą, bo precyzyjniejszą alternatywą okazuje się narzędzie Auturuns. Ta angielskojęzyczna aplikacja pochodzi ze znanej microsoftowej kuźni oprogramowania, Sysinternals, i wchodzi w skład pakietu Sysinternals Suite. To narzędzie adresowane do zaawansowanych użytkowników, którzy chcą dokładnie wiedzieć, co wczytuje się za każdym razem podczas rozruchu systemu, i samodzielnie sterować tym procesem. Aby to umożliwić, Autoruns wyświetla bez wyjątku wszystkie miejsca – od typowych kluczy rejestru, po zaplanowane zadania – w których mogą ukrywać się odnośniki do automatycznie uruchamianych programów. Poszczególne elementy są podzielone na kategorie, te zaś rozmieszczone na oddzielnych kartach. Niepożądane wpisy można wyłączać kliknięciem myszy. Jeśli czynność ta spowoduje nieprawidłowości w działaniu systemu, możesz cofnąć operację w analogiczny sposób. Narzędzie Autoruns nie wymaga instalowania. Jest dostępne w postaci archiwum ZIP, które wystarczy rozpakować do dowolnego folderu na dysku. Program wymaga jednak uprawnień administratora. Aby go przywołać, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy plik wykonywalny Autoruns.exe i wskazać polecenie Uruchom jako adminstrator.

Windows w formie - jak zwiększyć poręczność systemu

Serwis internetowy Icon Archive zapewnia bogate zbiory ikon bezpłatnych do prywatnego użytku, które pomogą ci nadać jednolity wygląd ikonom przypiętym do paska zadań.

2. Lepszy edytor systemowy – wymiana Notatnika

Notatnik ma bardzo skromny zakres możliwości. Dlatego nie nadaje się nie tylko do zaawansowanych zadań, lecz ponadto przeważnie nie wystarcza nawet do codziennej pracy z plikami tekstowymi. Wymieniając go na bardziej funkcjonalny edytor, np. open-source’owy Notepad++, możesz usprawnić praktycznie każdą wersję Windows. Podstawowa zaleta tgeo rozwiązania polega na tym, że zmiany obowiązują w całym systemie i nie ma konieczności korygowania domyślnych przydziałów typów plików. Jednak w Windows XP i późniejszych edycjach systemu nie można ot tak nadpisać pliku Notepad.exe w katalogach C:\Windows i C:\Windows\System32 lub w katalogu C:\Windows\SysWOW64 w 64-bitowych odmianach środowiska Windows.

Aby umożliwić podmianę, trzeba najpierw przestawić właściciela pliku Notepad.EXE z TrustedInstaller na Administrator. Dopiero potem możesz przydzielić administratorowi pełne prawa dostępu (Pełna kontrola) do powyższego pliku. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać opisane czynności własnoręcznie, lub wydaje ci się to zbyt pracochłonne, możesz skorzystać z programu Notepad Replacer Notepad++, wykonuje wszystkie czynności automatycznie w Windows 7, 8 i 8.1. Nie wymaga instalowania. Wystarczy rozpakować pobrane archiwum ZIP do dowolnego folderu. Aby zamiana była możliwa, w systemie musi być zainstalowany tylko edytor Notepad++. Narzędzie go wykryje i samoczynnie wymieni plik Notepad.exe na program uruchamiający lepszy edytor. Oprócz tego zachowuje zapasową kopię oryginalnego pliku w swoim podkatalogu \App\Backup.

Jeśli nie chcesz wprowadzać tak radykalnego rozwiązania w swoim systemie, użyj Notepad Replacera, który uzyskuje podobny efekt w inny sposób. Nie podmienia plików systemowych, ani nie zmienia praw dostępu do plików. Trzeba uruchomić program instalacyjny i zastosować się do wskazówek wyświetlanych na ekranie. Wystarczy podać plik wykonywalny edytora Notepad++. W razie potrzeby można w dowolnym momencie przywrócić stan wyjściowy.

Windows w formie - jak zwiększyć poręczność systemu

Zanim zlecisz automatyczne porządkowanie dysku w regularnych odstępach czasu, skonfiguruj program Oczyszczanie dysku, wybierając elementy do usunięcia.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: