Wirus w systemie. Oto 15 oznak jego obecności

System Windows jest najpopularniejszy na świecie, dlatego też grozi mu najwięcej wirusów, szkodników i innego złośliwego oprogramowania. Jak rozpoznać obecność obcych, szkodliwych elementów?

Fot.: Michael Geiger/Unsplash

Niespodziewanie odkrywasz w swojej przeglądarce inną wyszukiwarkę? Albo zainstalowane w systemie aplikacje, o których nie masz pojęcia? To tylko jedne z wielu objawów tego, że coś jest nie tak. Każdy wie, że bez oprogramowania chroniącego przed wirusami ani rusz - dlatego regularnie publikujemy zestawienie zbierające najlepsze antywirusy.I

Im lepsze metody ochrony, tym skuteczniejsze sposoby ich ominięcia przez hakerów, jednak świeże szkodniki - mające mniej niż 24 godziny - mogą prześlizgiwać się niezauważone nawet przez solidne antywirusy. Jest to możliwe dzięki coraz lepszym metodom maskowania, dzięki którym malware skutecznie udaje nieszkodliwy program i trafia do systemu. Jeśli masz wątpliwości co do podejrzanego pliku, który został pobrany z sieci, możesz skorzystać z prowadzonego przez Google serwisu VirusTotal, który korzysta z aż 60 skanerów, aby wykrywać zagrożenia.

Zobacz również:

 • Najlepszy antywirus na Androida - przegląd antywirusów na system Android 2023
 • Bitdefender ze zniżką aż 88%. Skorzystaj i solidnie zabezpiecz swoje urządzenia

Wielu firm tworzących oprogramowanie przeciwko malware korzysta z heurystyki, czyli badania zachowania danej aplikacji, co podnosi szansę na wykrycie zamaskowanego szkodnika. Inne rozwiązania to testowe uruchamianie podejrzanych plików w sandboksie, monitorowanie systemu i ruchu sieciowego, itp. Mimo wszystko może się zdarzyć, że ich zadanie się nie powiedzie.

Oto 15 oznak tego, że w systemie zagnieździł się niechciany gość:

 1. Otrzymujesz wiadomość z żądaniem zapłacenia okupu
 2. Otrzymujesz wiadomość od fałszywego antywirusa
 3. W przeglądarce pokazują się niechciane przez Ciebie paski
 4. Wyszukiwanie przekierowuje na inne witryny
 5. Niespodziewanie wyskakują okienka z reklamami lub wiadomościami
 6. Twoi znajomi w sieciach społecznościowych dostają od Ciebie zaproszenia - bez Twojej wiedzy
 7. Twoje hasła online przestały działać
 8. Odkrywasz zainstalowane aplikacje, których nie znasz
 9. Kursor myszki zaczyna "żyć własnym życiem"
 10. Aplikacje ochronne, menadżer zadań i/lub edytor rejestru są wyłączone
 11. Z konta bankowego znikają pieniądze
 12. Ktoś przesyła Ci powiadomienie, że maszyna jest przejęta
 13. Twoje prywatne dane wyciekły
 14. Twoje dane logowania znajdują się w sieci
 15. Obserwujesz podejrzany ruch sieciowy

We wszystkich przypadkach zawsze i wszędzie pomoże przywrócenie systemu do stanu sprzed infekcji. Dawniej oznaczało to formatowanie dysku, czyli usunięcie wszelkich danych i programów. Dzisiaj wystarczy skorzystać z funkcji Przywracanie systemu (szerzej piszemy o tym w artykule "Jak chronić się przed scamem, ransomware i innymi zagrożeniami online?"). A inne sposoby? Przyjrzyjmy się wszystkim przypadkom po kolei.

(fotografie w galerii: Daria Nepriakhina/Unsplash, Ed Hardie/Unsplash, Malwarebytes, H Tur/PC World, Malwarebytes, Bruce Mars/Unsplash, Mourizal Zativa/Unsplash, H Tur/PC World, H Tur/PC World, H Tur/PC World, Oliur/Unsplash, Ed Hardie/Unsplash, Sai Kiran Anagani/Unsplash, Markus Spiske/Unsplash, Markus Spiske/Unsplash)

15 oznak tego, że w Twoim systemie jest szkodnik


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: