Własny wygaszacz ekranu

Własny wygaszacz ekranu uprzyjemni pracę i uatrakcyjni wygląd puplitu. Jeżeli do jego stworzenia użyte zostaną wysokiej jakości zdjęcia może przykuć uwagę użytkowników na długi czas. Pokazujemy, jak szybko stworzyć własny screensaver z fotografii zapisanych na dysku.


Każdy system Microsoftu wyposażony został w zestawy wygaszaczy. Początkowo służyły one oszczędności energii oraz zabezpieczały przed wypaleniem ekranu. Włączają się automatycznie po określonym czasie bezczynności komputera, uprzyjemniają pracę, blokują dostęp do stacji roboczej podczas nieobecności użytkownika. Domyślne zestawy oferowane przez Windows mogą się jednak szybko znudzić. W starszych wariantach systemów było ich więcej niż w nowszych ale w żadnym zbyt dużo. Bardzo łatwo jednak przygotować wygaszacz, który nigdy się nie znudzi i będzie się często zmieniał. Wystarczy do tego celu użyć funkcji pokazu slajdów zdjęć zapisanych na dysku. Za każdym razem gdy umieścisz na dysku nowe fotografie wygaszacz się zaktualizuje. Jeżeli nie chce ci się robić własnych zdjęć możesz także skorzystać z różnych serwisów udostępniających fotografie oraz ich narzędzi do wyświetlania na pulpicie - na przykład Webshots czy Picasa Web Albums.

Własny wygaszacz ekranu

Opcje wygaszacza ekranu ze zdjęć w Windows XP

1. Wygaszacz w XP

Kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Rozwiń listę Wygaszacz ekranu na karcie Wygaszacz ekranu i wybierz z niej Pokaz slajdów z folderu Moje dokumenty. Na ekranie możesz zobaczyć komunikat informujący, że w katalogu z obrazami nie ma żadnych plików graficznych. Zignoruj go. Kliknij Ustawienia. Za pomocą suwaka Jak często powinny się zmieniać obrazy? Zdefiniuj szybkość wyświetlania. Przesuń suwak Jak duże powinny być obrazy? maksymalnie w prawo. Dzięki temu będą one zajmowały cały ekran. Jeżeli zdjęcie jest zbyt małe należy je rozciągnąć. Służy do tego opcja Rozciągnij małe obrazy. Aby wygaszacz dobrze się prezentował, pomiędzy poszczególnymi fotografiami powinny być wstawione przejścia. Dodasz je zaznaczając opcję Użyj efektów przejścia między obrazami. Zdefiniowane ustawienia dotyczą pokazu odtwarzanego ze zdjęć zapisanych w folderze Moje obrazy. Katalog ten możesz jednak dowolnie modyfikować. Służy do tego przycisk Przeglądaj. Kliknij Ok. i w polu czekaj ustaw czas, po jakim ma zostać włączony wygaszasz. Na koniec wgraj do wybranego katalogu fotografie, które będą używane w pokazie slajdów wygaszacza.

Zobacz również:

  • Microsoft oszalał? Windows 7... dostaje nowoczesną funkcję
Webshots na pulpicie

www.webshots.com

Aby uatrakcyjnić wygląd wygaszacza można użyć zdjęć robionych i udostępnianych przez użytkowników różnych serwisów internetowych. Dzięki nim twój wygaszacz uzyska dostęp do nieograniczonej liczby wysokiej jakości fotografii, prac wybranych użytkowników będziesz mógł subskrybować obrazy o określonej tematyce.

Jednym z takich serwisów jest na przykład Webshots. Konfigurowanie wygaszaczy, zarządzanie wyświetlanymi i pobieranymi zdjęciami umożliwia udostępniane przez ten serwis narzędzie Webshots Desktop.

2. Wygaszacz w Viście i Siódemce

Jeżeli chcesz skorzystać z tej porady w Viście lub Windows 7 kliknij prawym przyciskiem myszy pulpit, wybierz polecenie Personalizuj i Wygaszasz ekranu. Na liście Wygaszacz ustaw Fotografie bądź Galeria fotografii usługi Windows Live jeżeli używasz tej aplikacji do podglądu grafik w systemie. Katalog wybierzesz po kliknięciu Przeglądaj, w sekcji Użyj fotografii i wideo z. Konfiguracji podlega także sposób zmiany prezentowanych obiektów. Możesz włączyć jedną ze zdefiniowanych wstępnie kompozycji (na przykład pokazu czarno-białego czy z efektem sepii) oraz dostosować szybkość. Listy, z pomocą których określa się te parametry umieszczone są u dołu okna. Jeżeli korzystasz z Galerii do wyświetlania możesz wybrać automatycznie grafiki z określoną klasyfikacją bądź opisem. Kliknij Zapisz by zapamiętać ustawienia wygaszacza. Czas po którym zostanie on włączony określa się podobnie, jak poprzednio.