Wolny komputer? Wymień RAM i kartę graficzną

Nawet najbardziej sprytne sztuczki mające na celu podkręcanie systemu Windows nie przyspieszą komputera tak bardzo, jak przemyślana modernizacja sprzętu. Najbardziej skutecznym sposobem okazuje się wymiana określonych podzespołów. Objaśniamy, jak usprawnić dwa podstawowe składniki peceta - pamięć RAM i kartę graficzną.


Rozbudowa pamięci RAM

Wyposażenie komputera w większą pamięć RAM to najbardziej opłacalny sposób na zwiększenie wydajności niemrawego peceta. Gdy systemowi kończy się wolna ilość pamięci RAM, musi buforować nadmiar danych na twardym dysku, co spowalnia jego działanie. Przedstawiamy zatem jak zwiększyć pamięć komputera biurkowego, laptopa i netbooka.

Pamięć RAM jest dostępna w wielu odmianach, np. DDR2 czy DDR3. Nowsze technologie zapewniają większą wydajność, jednak większość płyt głównych i tak obsługuje tylko jeden typ RAM-u. Sprawdź w instrukcji obsługi, jakie moduły RAM nabyć, i jak należy je instalować. Producenci układów pamięci tacy jak Crucial czy Kingston oferują narzędzia pomocne w ustaleniu właściwej pamięci RAM.

Zobacz również:

  • Recenzja: G.Skill Trident Z5 RGB DDR5-7200 - 48 GB zestaw pamięci DDR5 w akcji

Zajrzyj do testów pamięci RAM w PC World i dowiedz się, który model wybrać dla swojego komputera!

Aby wykorzystać pamięć RAM o pojemności przekraczającej 4 GB, musisz działać w 64-bitowym systemie operacyjnym. Godna polecenia jest niewątpliwie 64-bitowa edycja Windows 7.

Wolny komputer? Wymień RAM i kartę graficzną

Niektóre z obecnych kart graficznych wymagają oddzielnego połączenia z zasilaczem peceta.

Otwórz obudowę komputera i zlokalizuj gniazda pamięci. W laptopach i netbookach są umieszczone przeważnie pod otwieraną płytką na spodniej ściance urządzenia. Chcąc wyjąć zainstalowane dotychczas moduły RAM, zwolnij zatrzaski po obu stronach tak, aby układ RAM wyskoczył z gniazda. Po wyjęciu modułu włóż nowy delikatnie, lecz zdecydowanie.

W komputerach biurkowych przeważnie najlepiej jest umieścić jeden narożnik modułu w gnieździe pamięci, a następnie wcisnąć drugi we właściwe miejsce. Dopiero gdy układ jest tkwi w całości w gnieździe, zatrzaski powinny się zamknąć, a wówczas będzie dobrze się trzymał. W laptopach i netbookach należy najpierw włożyć moduł odpowiednią stroną, a następnie lekko docisnąć go, aż zaczepy zatrzasną się. Informacje na temat zakupu modułów RAM zamieściliśmy w artykule "Jak kupować pamięci RAM?". Dodatkowe informacje na ten temat możecie też znaleźć w artykule "Więcej czadu!".

Wolny komputer? Wymień RAM i kartę graficzną

Chcąc zamontować nowy moduł pamięci RAM, przytrzymuj go za krawędzie, wsadź jeden narożnik do gniazda, a następnie wsuń delikatnie drugi.

Wymiana karty graficznej

Nawet jeśli nie należysz do grona zapalonych graczy, modernizacja karty graficznej może przynieść ci korzyści - szczególnie w efektownych graficznie środowiskach Windows 7 i Vista. Wymiana karty jest możliwa nawet w niektórych laptopach (polecamy angielskojęzyczną instrukcję w amerykańskim PC World), jednak poniżej skupiamy się na wykonaniu tej czynności w komputerze biurkowym.

Kupując kartę graficzną, wybierz model stosowny do gniazda na płycie głównej. W większości nowszych pecetów jest to gniazdo PCI Express, starsze modele mogą być wyposażone w gniazdo PCI lub AGP. Na szczęście producenci kart graficznych nadal oferują modele zgodne z leciwymi typami gniazd, więc przestarzała płyta główna nie powinna stanowić przeszkody.

W naszych testach kart graficznych PC World znajdziesz odpowiedź na pytanie, którą kartę graficzną wybrać dla swojego komputera!

Dysponując nową kartą, otwórz obudowę peceta i zlokalizuj kartę graficzną na płycie głównej. Przed wyciągnięciem jej z gniazda, odkręć śrubkę, którą jest przymocowana do tylnej ściany peceta, i zwolnij ewentualne plastikowe zatrzaski. Gdy wyjmiesz starą kartę, wsuń nową prostopadle w gniazdo, aż usłyszysz trzaśnięcie zatrzasku.

Nowsze karty PCI Express pochłaniają tyle prądu, że wymagają podłączenia oddzielnym przewodem z zasilaczem. Jeśli zamontowałeś właśnie taką kartę, pamiętaj o podłączeniu tego kabla (niektóre karty mają nawet dwa!) przed zamknięciem obudowy komputera. Następnie włącz komputer i zainstaluj sterowniki dostarczone przez producenta na płycie CD/DVD.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: