Wszystkie kable HDMI są takie same? Dowiedz się dlaczego (zwykle) nie warto przepłacać


Wszystkie kable HDMI są takie same? Konstrukcja przewodu HDMI

Podstawowym budulcem przewodników w kablach HDMI jest miedź. Alternatywnie, niektórzy producenci zastępują miedź srebrem lub miedzią powlekaną z zewnątrz srebrem. Niestety nie wszystkie certyfikowane kable oferują taką samą jakość. Proces certyfikacji zakłada, że kabel musi spełnić określone standardy ustanowione przez HDMI Licensing Administrator Inc. Problem w tym, że jedne kable ledwo zdają test zgodności, tj. z bardzo małym lub żadnym zapasem, a inne – z bardzo dużym zapasem (mają mniej błędów).

Po drugie, proces certyfikacji jest niedoskonały. Procedura zezwala aby producent, który uzyskał certyfikację dla kabla o długości np. 2 m, mógł pochwalić się certyfikatem również dla tego samego modelu kabla, ale o większej długości, np. 5 czy 10 metrów. Problem w tym, że nie wszyscy producenci są uczciwi i na przykład wiedząc, że 10-metrowa wersja ma gorsze parametry i po prostu sobie nie radzi, mimo wszystko dołączają informację o certyfikacji.

W niektórych kablach HDMI, zwłaszcza tych o długościach większych niż 6 metrów, obok przewodów miedzianych można spotkać także przewody optyczne (światłowody). Są to tzw. kable hybrydowe. Gdy w grę wchodzą połączenia o długości powyżej 10-15 metrów, kable hybrydowe stanowią najlepsze i najbardziej polecane rozwiązanie.

Nie wszystkie światłowodowe/hybrydowe kable HDMI są takie same. W niektórych żyły wykonane są ze szkła, w innych ‒ z plastiku. W perspektywie długoterminowej lepszą jakość i trwałość zapewniają oczywiście te pierwsze i dlatego są droższe. Żadne przewody HDMI „nie lubią” za to obciążeń mechanicznych, które występują najczęściej przy długich instalacjach. Należy unikać ściskania, zginania i rozciągania kabli HDMI, zwłaszcza hybrydowych.

Hybrydowe kable HDMI – dostawcy

Kanadyjska firma Pixelgen Design ma w swojej ofercie kable hybrydowe o nazwie PXLGLASS. Jak nazwa wskazuje, łączą one żyły miedziane oraz światłowodowe. Te pierwsze przesyłają sygnały HDCP 2.2, CEC 2.0 oraz zasilający (5V), podczas gdy światłowodem „płyną” wymagające i narażone na degradację sygnały TMDS.

Według producenta kabel hybrydowy PXLGLASS zapewnia najwyżej klasy, stabilne połączenie dla sygnałów 4K/Ultra HD, czego potwierdzeniem jest certyfikat znanej organizacji THX. Niestety, kable te nie są tanie. Wersja 20-metrowa kosztuje 450 dol., 30-metrowa ‒ 500 dol., a najdroższa, 50-metrowa ‒ aż 550.

Niemal identyczną konstrukcję mają przewody polskiej marki FiberPro (fiberpro.eu). Dostępne są w długościach od 1,5 do 25 m. Ceny są konkurencyjne w stosunku do PXLGLASS i wynoszą 1035 zł za wersję 1,5-metrową, 1600 zł za 20-metrową oraz 1660 zł za 25-metrową. Nie ulega wątpliwości, że dłuższe warianty są znacznie bardziej opłacalne. Dystrybutorem marki FiberPro w Polsce jest firma Cinematic z Wrocławia.

Wszystkie kable HDMI są takie same? Najczęstsze problemy z HDMI

Najczęstsze problemy występujące w połączeniach z użyciem złącza HDMI to, między innymi, brak obrazu (czarny ekran), zrywanie obrazu, brak dźwięku i brak HDR-u, sygnalizowany komunikatem odtwarzacza o niekompatybilności telewizora/wyświetlacza ze źródłem sygnału HDR.

Zanim jednak pójdziesz do sklepu aby zakupić nowy kabel lub zażądać wymiany sprzętu na inny, zaktualizuj oprogramowanie w obu współpracujących ze sobą urządzeniach. Nie zawsze to pomoże, ale nowa wersja oprogramowania może często rozwiązać problemy z połączeniem.

Natomiast jeżeli źródło sygnału (dekoder, odtwarzacz Blu-ray itd.) jest podłączone do telewizora poprzez amplituner i nie masz obrazu lub masz obraz 4K, ale np. bez HDR, podłącz źródło bezpośrednio do telewizora, z pominięciem amplitunera. Jeżeli uzyskasz obraz, będzie to oznaczać, że to właśnie amplituner był winowajcą. To samo dotyczy innych połączeń np. z głośnikiem typu soundbar, czy zestawem kina domowego.

Jeżeli w soundbarze podłączonym do telewizora za pomocą kabla HDMI nie ma dźwięku, sprawdź, czy został on podłączony do gniazda HDMI ARC. Zazwyczaj jest tylko jedno tego typu gniazdo w telewizorze.

Jeżeli nadal masz problemy z fonią, a odtwarzacz Blu-ray ma dwa gniazda HDMI, tj. HDMI (1) i HDMI (2), podłącz telewizor do gniazda nr (1), a soundbara, czy zestaw kina domowego do nr (2). W razie potrzeby dokonaj zmiany w ustawieniach menu odtwarzacza, bowiem często gniazdo (2) jest konfigurowalne i może wysyłać wizję i fonię lub tylko samą fonię. Sprawdź oba warianty i wybierz ten, który daje najlepsze rezultaty.

W sytuacji, gdy problemy z uzyskaniem obrazu nadal się utrzymują, spróbuj włączać sprzęt w innej kolejności niż zazwyczaj. Najpierw wyłącz wszystkie urządzenia: tj. i źródła, i odbiorniki. Po odczekaniu minimum 30 sekund, włącz najpierw odbiornik sygnału, np. telewizor. Poczekaj, aż telewizor załaduje system operacyjny, co może czasem potrwać, zwłaszcza w przypadku telewizorów z systemem Android). Następnie włącz źródło i sprawdź, czy urządzenia dogadały się ze sobą (czyli czy tzw. „handshake” zakończył się sukcesem). Jeżeli procedura nie zadziała, należy wykonać ją w odwrotnej kolejności.

W ciemnych obszarach obrazu widać pojawiające się i znikające, podobne do iskier, jasne kropki? Zazwyczaj oznacza to problemy ze źle włożonym lub uszkodzonym kablem. Jeżeli po dociśnięciu wtyków do gniazd problem nie znika, wymień kabel na inny.

Gdy odtwarzacz Blu-ray / konsola wyświetla komunikat aby podłączyć telewizor zgodny z HDR, chociaż według producenta telewizor obsługuje HDR, należy upewnić się, że używane kable mają oznaczenie „Hi-Speed HDMI”. Spróbuj włączyć funkcję zwaną HDMI UHD Color (w urządzeniach Samsunga) lub przestaw zakres złącza HDMI na „pełny” (Sony).

W telewizorach niektórych marek, m.in. Sony i Panasonic, tylko 2 z 4 gniazd obsługują pełną przepustowość standardu HDMI 2.0 niezbędną do poprawnego odtworzenia sygnałów 4K HDR 50/60Hz 4:4:4. Podłącz kabel ze źródła do tych właśnie gniazd. W telewizorach Sony są to z reguły gniazda HDMI nr 2 i 3.

Jeśli nadal masz problem, spróbuj zmienić ustawienie rozdzielczości wyjściowej. Jeśli jest „Auto”, zmień na 4K lub odwrotnie. Jeżeli problem nadal występuje, podłącz źródło bezpośrednio do telewizora, tj. z pominięciem amplitunera, rozdzielacza sygnału (splittera) lub innego urządzenia pośredniego.