Wszystkogrające odtwarzacze - poradnik kupującego

Daj sobie spokój z odtwarzaczem DVD czy Blu-ray. Jeśli głównie odtwarzasz filmy HD, zdjęcia i muzykę z plików kup odtwarzacz multimedialny. Może mieć wbudowany dysk twardy, czytać dane z nośników USB, a co istotne możesz go podłączyć do sieci i dzięki temu zyskać dostęp do zasobów zlokalizowanych na dyskach domowych komputerów. Radzimy na jakie cechy odtwarzacza zwrócić uwagę przed zakupem.


Odtwarzacze sieciowe robią zawrotną karierę. Są odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników dla których zasoby Internetu to jedna wielka składnica multimediów. Z Sieci pobierają oni pliki muzyczne, zdjęcia, a także filmy, coraz częściej nagrywane w rozdzielczości Full HD. Oczywiście wszystkie te formaty odtworzysz mając komputer o przyzwoitej wydajności lecz taka maszyna sporo kosztuje, pobiera dużo energii i nieciekawie prezentuje się ustawiona w salonie obok telewizora.

Kwestie prawne legalności pobieranych plików pozostawiamy na dalszym planie. Nie dociekamy co będziecie oglądali czy czego słuchali lecz postanowiliśmy sprawdzić jak obecne na rynku odtwarzacze multimedialne radzą sobie z obsługą jak największej liczby formatów. Okazało się, że multimedialne centra rozrywki nowej generacji potrafią naprawdę wiele.

Co odtworzysz, a czego nie

Kupując odtwarzacz multimediów zastanów się jakiego rodzaje pliki zazwyczaj chcesz odtwarzać. Wszystkie testowane przez nas modele dysponowały procesorami, którym większość formatów i kontenerów audio-wideo jest niestraszna. Popularne pliki wideo MKV zapisywane w wysokiej rozdzielczości (coraz częściej Full HD) do poprawnego odtwarzania wymagają dużej mocy obliczeniowej.

Procesory z odtwarzaczach są na to gotowe i wyświetlając takie wideo zazwyczaj bez najmniejszego problemu. Także miłośnicy muzyki nie będą narzekali - praktycznie wszystkie popularne formaty audio włącznie z ulubionym wśród audiofilów FLAC-em są obsługiwane. Gorzej jeśli chodzi o napisy ekranowe.

Wszystkogrające odtwarzacze - poradnik kupującego

Odtwarzacz multimedialny może odtwarzać pliki z dysków USB, bezpośrednio z Internetu (najczęściej specjalnych serwisów), komputerów podłączonych do sieci oraz dysków sieciowych NAS.

Tu najpopularniejszy w Polsce ( i praktycznie nieznany w innych krajach) format zapisu napisów w plikach txt jest wspierany niezwykle rzadko. Tylko dwa spośród 9 testowanych odtwarzaczy wyświetlają napisy tego typu.

Dla wielu użytkowników nie będzie to jednak problemem, bo urządzenia obsługują wiele innych standardów napisów. Przeróbka pobranego z sieci pliku txt z napisami do akceptowanego przez wszystkie odtwarzacze standardu srt trwa kilka sekund. W tym celu można skorzystać z wielu darmowych programów (np. Subtitle Workshop) czy dobrze znanego SubEdita.

Jak by nie patrzeć na zabawę z napisami trzeba poświecić w takim przypadku dodatkowy czas tak więc obsługę txt należy uznać za zaletę.

Dźwięk w HD

Wszystkogrające odtwarzacze - poradnik kupującego

Małe, estetyczne, często bezgłośne i pobierające niewiele energii (z naszych pomiarów wynika, że podczas pracy jest to średnio 9W).

Większy problem dotyczy odtwarzania nowych formatów dźwięku, które coraz częściej pojawiają się w plikach pobieranych z sieci będących kopiami filmów z dysków Blu-ray. Chodzi o Dolby TrueHD oraz DTS HD (Master Audio i High Resolution). Część odtwarzaczy w ogóle nie obsługuje takich ścieżek, natomiast inne radzą sobie z tym różnie. Część pozwoli ci na wysyłkę zakodowanego strumienia audio HD do zewnętrznego dekodera (np. w nowoczesnym amplitunerze). Są modele, które wyślą w ten sposób Dolby TrueHD, nie poradzą sobie natomiast z DTS-em HD. Wiele testowanych modeli potrafi zdekodować wewnętrznie DTS-HD i wysłać na wyjście HDMI sygnał w postaci DTS Core (niższa jakość niż DTS-HD). To jednak minusy, którymi przejmie się zaledwie garstka najbardziej wymagających użytkowników. Piszemy o nich, bo zazwyczaj w recenzjach spotykanych w Sieci kwestie te są przemilczane, a producenci potrafią na stronach internetowych wprowadzać użytkowników w błąd (jak to ma np. miejsce w przypadku Xtreamera rzekomo wysyłającego strumień audio HD po HDMI).