Wybieramy najlepszą płytę główną Intel Z490 od MSI [Ranking]

Zastanawiasz się nad nowym, wydajnym desktopem? Zobacz, jakimi płytami głównymi z najnowszym chipsetem Z490 warto się zainteresować. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Płyta główna to kręgosłup naszego komputera, do którego montować będziemy pozostałe podzespoły. Wielu konsumentów nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wybór odpowiedniej płyty głównej mocno rzutuje na satysfakcję z naszego desktopa. Dodatkowo, odpowiednio dobrany model pozwoli cieszyć się niewielkimi wymiarami komputera, ogromną ilością pamięci operacyjnej czy nowoczesnymi portami wejścia/wyjścia.

MSI MAG Z490 TOMAHAWK

MSI MAG Z490 TOMAHAWK

Jesteśmy już kilka miesięcy po prezentacji desktopowych procesorów Intel Comet Lake S należących do 10 generacji układów Core. Przez ostatnie tygodnie na rynku pojawiło się wiele nowych modeli płyt głównych.

Dziś zajmiemy się płytami głównymi opartymi na chipsecie Z490. To jedne z najbardziej zaawansowanych konstrukcji - są one przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników oraz graczy i entuzjastów. Najnowszy chipset Z490 korzysta z podstawki LGA 1200 i jest kompatybilny z obecnymi na rynku procesorami 10 generacji oraz nadchodzącymi procesorami 11 generacji. Przewagą chipsetu Z490 nad tańszym H490 jest możliwość podkręcania procesorów z odblokowanym mnożnikiem (opisywane literką K).

LGA1200

LGA1200

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty głównej?

Przed zakupem płyty głównej należy przeanalizować swoje potrzeby/wymagania oraz zdać sobie sprawę z kilku na pozór nieistotnych elementów.

Wielkość/Format

Na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duży komputer chcemy posiadać?

Na rynku znajdziemy płyty główne w trzech głównych standardach:

  • ATX - pełnowymiarowa płyta głowna o wymiarach 305 x 244 mm
  • MicroATX - zmniejszony format ATX w kształcie kwadratu o wymiarach 244 x 244 mm
  • MicroITX - najmniejsze płyty główne o rozmiarze 170 mm x 170 mm
Płyta główna MSI z chipsetem Z490

Płyta główna MSI z chipsetem Z490

Obecnie nawet płyty główne w formacie MicroATX lub MiniITX posiadają wszystkie rozwiązania technologiczne znane z klasycznych płyt w formacie ATX. Zaletą klasycznych płyt ATX jest ilość i różnorodność portów wejścia/wyjścia.

Porty wewnętrzne

Porty wewnętrzne interesują każdego konsumenta. Decydując się na zakup płyty głównej powinniśmy sprawdzić ilość portów na pamięć operacyjną (minimum 2, optymalnie 4), maksymalną pojemność obsługiwanej pamięci operacyjnej, ilość portów SATA, PCI oraz PCIe. Warto zwrócić również uwagę na ilość gniazd pozwalających zamontować dodatkowe wentylatory. Zadbaj także o obecność obsługi rozbudowanych paneli przednich w obudowach oraz złącze M2.2280 dla nowoczesnych dysków SSD NVMe.

Porty wejścia/wyjścia

Porty wejścia lub wyjścia znajdziesz z tyłu płyty głównej. Znajdziesz tam kilka złączy USB Typu A w standardzie 2.0 oraz 3.1 Gen 1. Nie zapomnij wybrać płyty głównej z nowoczesnym złączem USB Typu C. Jeżeli procesor obsługuje zintegrowaną kartę graficzną płyta główna powinna posiadać HDMI lub DisplayPort. Nie zabraknie również gniazda słuchawkowego Jack oraz portu RJ-45. Niektóre płyty główne w dalszym ciągu posiadają wyjście cyfrowe SPDIF oraz port PS/2 do podłączania starych akcesoriów.

Porty wejścia/wyjścia

Porty wejścia/wyjścia

Gdy wiemy już na co zwrócić uwagę podczas zakupu płyty głównej możemy przejść do polecanych modeli zbudowanych w oparciu o najnowszy chipset Intel Z490. Poniżej cztery propozycje, które warto rozważyć.

MSI MAG Z490 TOMAHAWK

Wszechstronna płyta główna z dodatkowymi funkcjami, która nie zrujnuje Twojego budżetu.

MSI MAG Z490 TOMAHAWK to płyta główna z chipsetem Z490 i złączem LGA1200 w formacie ATX, której cena detaliczna nie przekracza 1000 zł. W tej cenie możemy liczyć na sprawdzone podzespoły, przemyślaną konstrukcję oraz kilka dodatkowych elementów, których nie znajdziemy w najtańszych płytach głównych z chipsetem Z490.

MSI MAG Z490 TOMAHAWK

MSI MAG Z490 TOMAHAWK

Model MAG Z490 TOMAHAWK obsługuje overclocking pamięci DDR4 do częstotliwości 4400 MHz, posiada ulepszoną sekcję zasilania 12+1+1 oraz 12 pinowe zasilanie procesora (8+4). Producent zastosował pokaźnych rozmiarów radiator, który odprowadza ciepło z chipsetu oraz sekcji zasilania.

Na pokładzie znalazło się miejsce dla chłodzenia dysku M.2 2280 SSD NVMe oraz karta sieciowa 2.5G LAN. Warto zwrócić uwagę na obecność portów zgodnych z nowoczesnym systemem Lightning USB 20G. Nie zabrakło także portu USB Typu C w standardzie 3.2 Gen 2x2 o przepustowości 20 Gbit/s.

MSI MAG Z490 TOMAHAWK

MSI MAG Z490 TOMAHAWK

Płyta główna MSI MAG Z490 TOMAHAWK posiada wsparcie dla technologi AMD CrossFire i umożliwia łączenie kart graficznych od AMD.

MSI MAG Z490 TOMAHAWK - pełna recenzja »

MSI MEG Z490I UNIFY

MSI MEG Z490I UNIFY udowadnia, że zaawansowana płyta główna dla wymagających konsumentów nie musi być duża. To super kompaktowa konstrukcja MicroITX wyposażona w chipset Z490.

Płyta główna MSI MEG Z490I UNIFY pozwala na zbudowanie super wydajnego komputera, który wielkością niewiele będzie się różnił od najmniejszych komputerów biurowych. Sekret tkwi w formacie MicroITX, którego rozmiary wynoszą 170 mm x 170 mm.

MSI MEG Z490I UNIFY

MSI MEG Z490I UNIFY

MSI MEG Z490I UNIFY to flagowa konstrukcja, która obsługuje procesory zgodne z podstawką LGA1200. Na pokładzie znajdziemy dwa gniazda na pamięć DDR4 o taktowaniu do 5000 MHz (po overclockingu). Niewielka konstrukcja jest w pełni zgodna ze standardem Lightning Gen 4 i posiada port Thunderbolt 3 o przepustowości do 40 Gbit/s. Dzięki niemu do komputera z MSI MEG Z490I UNIFY podłączymy wszystkie najnowsze urządzenia peryferyjne i skorzystamy z nieznacznych dotychczas prędkości przesyłu danych.

MSI MEG Z490I UNIFY z anteną Wi-Fi i pudełkiem

MSI MEG Z490I UNIFY z anteną Wi-Fi i pudełkiem

Projektanci dokonali niemałego wyczynu i na niewielkiej powierzchni zmieścili zaawansowany system chłodzenia z radiatorami Frozr Heatsink, moduł Wi-Fi 6 oraz kartę sieciową 2.5G LAN.

MSI MEG Z490I UNIFY - pełna recenzja »

MPG Z490 GAMING EDGE WIFI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

Przystępna cenowo płyta główna z chipsetem Z490 oraz Wi-Fi w formacie ATX. W gratisie otrzymujemy atrakcyjne podświetlenie LED.

MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI to konstrukcja podobna do MAG Z490 TOMAHAWK, ale w tym przypadku możemy liczyć na obecność wbudowanego modułu Wi-Fi oraz zintegrowanego systemu podświetlenia LED. Płyta główna posiada cztery banki pamięci DDR4 o taktowaniu do 4400 MHz (po overclockingu), system chłodzenia z aluminiową pokrywą i radiatorami Extended Heatsink oraz dedykowane chłodzenie dla wydajnych nośników M.2 SSD NVMe.

MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

Podobnie jak w MAG Z490 TOMAHAWK możemy liczyć na komplet portów wejścia/wyjścia oraz zgodność z systemem Lightning 20G. Nie zabrakło karty sieciowej 2.5G, która idealnie uzupełnia kartę sieciową Intel Wi-Fi 6 AX.

MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI

Cechą charakterystyczną konstrukcji jest podświetlenie MYSTIC LIGHT obsługujące 16,8 miliona kolorów podświetlenia i 29 efektów świetlnych. MSI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI z pewnością świetnie sprawdzi się w obudowach ze szklanymi panelami bocznymi. Dodatkowo system podświetlenia można łatwo rozbudować za pomocą tradycyjnych taśm świetlnych RGB lub dedykowanej taśmy RAINBOW LED.

MPG Z490 GAMING EDGE WIFI MPG Z490 GAMING EDGE WIFI - pełna recenzja »

MSI Z490-A PRO

MSI Z490-A PRO to jedna z najtańszych płyt głównych z chipsetem Z490. Na pokładzie wydajne podzespoły i przemyślane rozwiązania.

MSI Z490-A PRO to jedna z najtańszych płyt głównych z chipsetem Z490 i podstawką LGA1200 w formacie ATX. Za nieco ponad 600 zł otrzymujemy płytę główną oferującą rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Na pokładzie znalazło się miejsce dla czterech banków na pamięć DDR4 o taktowaniu do 4400 MHz (po overclockingu) oraz dysków SSD NVMe.

MSI Z490-A PRO

MSI Z490-A PRO

Płyta główna z serii Pro oferuje zaawansowany system zasilania 12+1+1 oraz 12 pinowe zasilanie procesora (8+4). Za chłodzenie odpowiada ulepszona konstrukcja Extended Heatsink. Nie zabrakło również radiatorów dla pamięci SSD NVMe.

MSI Z490-A PRO

MSI Z490-A PRO

MSI Z490-A PRO oferuje kartę sieciową 2.5 G LAN oraz wszystkie najnowsze porty wejścia/wyjścia z USB 3.2 Gen 2 Typu C na czele. Konstrukcja oferuje również wsparcie dla Multi GPU. W MSI Z490-A PRO skorzystamy z dwóch kart graficznych AMD w technologi CrossFire.

MSI Z490-A PRO - pełna recenzja »