Wydajny komputer za 1000 zł - proponujemy gotowe zestawy PC


Napęd optyczny i twardy dysk

Najprościej wybrać napęd optyczny, gdyż właściwie nie ma tutaj żadnego pola manewru. Najtańsze nagrywarki DVD kosztują niecałe 60 zł. Można czasem dostać jeszcze same odtwarzacze, ale są zaledwie kilka złotych tańsze, a napędy combo Blu-ray to koszt o wiele za wysoki na tani komputer - co najmniej 200 zł. Cena napędów ze złączem ATA i SATA jest obecnie taka sama, więc ostateczny wybór będzie zależał od płyty głównej (o czym napiszemy dalej).

Więcej problemu jest z wyborem twardego dysku, bo różnice cen dysków o bardzo różnej pojemności są niewielkie. Model 250-gigabajtowy o odpowiedniej prędkości obrotowej talerza (czyli 7200 obr./min.) można kupić już za 120 zł, i na takim właśnie modelu oprzemy rozważaną przez nas konfigurację.

Pierwsze podliczenie kosztów

Masz już obudowę, zasilacz, napęd optyczny i twardy dysk, czas na podsumowanie dotychczasowej zawartości koszyka. Będzie to około 275 zł z najprostszą obudową i zasilaczem lub 310 zł, jeżeli zdecydujesz się na nieco lepszą obudowę i zasilacz. Pozostaje więc odpowiednio 725 lub 690 zł do wydania. W tej kwocie musi się zmieścić pamięć RAM, procesor, płyta główna, a do tego karta graficzna (jeśli zintegrowana na płycie głównej ci nie wystarczy).

Pamięć RAM: DDR2 czy DDR3?

Czas przejść do najważniejszych podzespołów. Zaczniemy od pamięci RAM. Na rynku są dwa typy modułów: DDR2 i DDR3. W tanim komputerze nie odczujesz najmniejszej różnicy wydajności w konfiguracjach z jednym lub drugim typem pamięci, więc jej wybór będzie zależał wyłącznie od rodzaju gniazd na płycie głównej. Pamięć jest też jedynym podzespołem, który możesz rozbudowywać bez dodatkowych kosztów i straty pieniędzy wydanych na nią wcześniej.

Najtańsze na rynku moduły DDR3 o pojemności 1 GB kosztują 52 zł, a DDR2 o tej samej pojemności 10 złotych więcej. Moduły o pojemności 2 GB kosztują odpowiednio 95 i 110 zł. Jeżeli zdecydujesz się na minimalną ilość pamięci i jej rozbudowanie w przyszłości, musisz uwzględnić liczbę gniazd dla niej na płycie głównej.

Procesor: rdzenie i megaherce

Procesory AMD dysponują dobrą wydajnością, a jednocześnie są znacznie tańsze od konkurencjnych układów Intela.

Procesory AMD dysponują dobrą wydajnością, a jednocześnie są znacznie tańsze od konkurencjnych układów Intela.

Najtańsze jednordzeniowe procesory na rynku kosztują poniżej 100 zł, ale w tytule założyliśmy, że pecet ma być nowoczesny, więc trzeba użyć procesora dwurdzeniowego. Dwurdzeniowe układy AMD starszej generacji do podstawki AM2 i AM2+ można kupić już za 150 zł. Tyle kosztuje na przykład AMD Athlon X2 5000+ o częstotliwości pracy 2600 MHz - tyle że w wersji OEM, co oznacza krótką gwarancję i brak układu chłodzenia. Kiepski to interes. Za 165 zł można mieć Athlona X2 5200+ w wersji BOX - procesor wydajniejszy, z dłuższą gwarancją i fabrycznym coolerem. Jednakże wedle zasady, że nie warto oszczędzać na procesorze komputera, namawiamy na szaleństwo i kupienie procesora AMD Athlon II X2 245 (180 zł). Jest dwurdzeniowy, jeszcze wydajniejszy nowocześniejszy, ma układ chłodzenia i może pracować zarówno na platformach AM2, AM2+, jak i AM3. To bardzo ważna cecha, bo łatwo dobierzesz do niego nowocześniejszą płytę główną z gniazdami do tańszej pamięci DDR3, dzięki czemu sumaryczna cena wymienionych podzespołów okaże się równa tej, jaką musiałbyś zapłacić za słabszego (choć nieco tańszego) Athlona X2 5200+ z droższą pamięcią DDR2.

Zwolennicy procesorów Intela także znajdą dwurdzeniowe układy za rozsądną cenę. Pentium Dual-Core E5500 kosztuje obecnie 210 zł, zaś Pentium Dual-Core E6500 - 250 zł. Zważywszy na ich bardzo dobrą wydajność, ceny te są niewątpliwie atrakcyjne. W starszych układach Intela problemem jest jednak słabość płyt głównych, do których są przeznaczone. Wymienione procesory wymagają płyt z podstawką LGA 775 - platforma ta jest już przestarzała, wręcz prymitywna w porównaniu do obecnych płyt AMD, a jej największą wadą są słabiutkie zintegrowane karty graficzne (patrz niżej).

Znów więc AMD wygrywa z Intelem pod względem opłacalności, bo jeśli już rozpatrujemy tanie procesory w cenie około 250 zł, to dużo lepszym wyborem niż wspomniane Pentium będzie trzyrdzeniowy Athlon II X3 445 do nowoczesnych płyt głównych z podstawką AM3.

Intel Atom nie do składaków

W zestawieniach pominęliśmy całkowicie platformę Intel Atom, także dostępną w formie podzespołów do złożenia peceta, w dodatku niezwykle taniąe. W założeniach artykułu pojawia się jednak słowo "nowoczesny", a Intel Atom, przy całej swej użyteczności, to pod wieloma względami krok wstecz. Kiepska wydajność i brak obsługi instrukcji 64-bitowych nie zachęcają do składania na jej bazie komputera. Sprawdza się w netbookach i tylko tam. Próba skonstruowania na jej podstawie peceta jest niepoważna i nieuzasadniona ekonomicznie - za 1000 zł można mieć netbook z wyświetlaczem, klawiaturą i systemem operacyjnym.