Wydajny komputer za 1000 zł - proponujemy gotowe zestawy PC


Kilka rozsądnych konfiguracji

Najtańsze obudowy kosztują poniżej 50 zł, a całkiem przyzwoitą dostaniesz już za mniej więcej 60 zł (bez zasilacza).

Najtańsze obudowy kosztują poniżej 50 zł, a całkiem przyzwoitą dostaniesz już za mniej więcej 60 zł (bez zasilacza).

Z podanych cen łatwo wyliczyć, ile będzie kosztował najtańszy komputer. Obudowa z zasilaczem, dysk, procesor jednordzeniowy AMD Sempron 140, 1 GB pamięci RAM i płyta z chipsetem AMD 740G to w sumie około 580 zł. Jednakże, jak wspomnieliśmy wcześniej, w nowoczesnym komputerze przydałby się procesor dwurdzeniowy. Zamieniając Semprona na Athlona II X2 240, podniesiemy cenę zestawu o 70 zł, do 650 zł. I trzeba przyznać, że to naprawdę bardzo mało za pecet o całkiem przyzwoitej wydajności. Jednakże taka konfiguracja to dopiero początek zabawy. Teraz możemy dobierać podzespoły tak, żeby komputer dostosować optymalnie do własnych potrzeb.

W pierwszej kolejności przydałoby się więcej pamięci - 1 GB to nieco za mało, ale już 2 GB będzie wielkością odpowiednią do wielu nawet trudnych zadań. Zainstalowanie w komputerze 2 GB pamięci podniesie cenę do 690 zł. Nasz składak drożeje, ale i nabiera cech coraz wydajniejszej maszynki do liczenia.

Pozostało nam 310 zł. I to jest kwota, za którą można dostać... kartę graficzną, a tym samym sprawić, że komputer zwiększy wydajność w aplikacjach 3D co najmniej kilku-, a może i kilkunastokrotnie. Wprawdzie nowe gry w najwyższej rozdzielczości i przy maksymalnym poziomie jakości obrazu nie będą działały na nim płynnie, ale już te nieco starsze tak, a i nowe da się uruchomić przy wspomnianych na początku ustępstwach.

Zatem jaką kartę wybrać? Nie ma co zaprzątać sobie głowy nowymi kartami z obsługą DirectX 11 - za tę cenę żadna z nich nie podoła efektom możliwym do wyświetlenia w tej technologii, a i w starszych aplikacjach wszystkie będą często mało wydajne. Wystarczy rozejrzeć się na rynku i mamy jednego z faworytów - starszy, ale wciąż łatwo dostępny w sklepach Radeona HD 4850. Można go mieć, i to z logo znanej firmy, już za 310 zł. Doskonale sprawdzi się w grach, nawet wymagających. Za jakiś czas warto będzie dołożyć do kolejne 100 zł i rozszerzyć pamięć do 4 GB, ale i w konfiguracji do 1000 zł będzie to bardzo sprawny i wydajny komputer.

Są użytkownicy, których mniej interesuje wydajność w grafice 3D, bardziej zaś będąca dotychczas domeną samego procesora, np. podczas obróbki grafiki 2D czy kodowania i dekodowania obrazu lub dźwięku. Wówczas konfiguracja powinna wyglądać zupełnie inaczej. Zacznijmy od wymiany procesora. Zamiast dwurdzeniowego Athlona II X2 245 powinno się zainstalować czterordzeniowy Athlon II X4 635 (315 zł). W tego typu zadaniach niezwykle ważna jest ilość pamięci RAM, więc będziesz od razu potrzebował 4 GB (190 zł). Dobra płyta ze zintegrowana grafiką i podstawką AM3 to wydatek 220 zł. Powiedzmy, że wytargujesz na jakiejś części symboliczną złotówkę i w sumie cały komputer będzie kosztował 999 zł. W przyszłości można zawsze dołożyć kartę graficzną i zmienić go w maszynkę do gier.

Jeśli zechcesz postawić na trwałość, estetykę i możliwość większej rozbudowy w przyszłości, to konieczna będzie zamiana obudowy i zasilacza, czyli wydanie na nie co najmniej 130 zł. Do tego dysk, napęd optyczny, solidna płyta, dwurdzeniowy procesor, 4 GB pamięci i trzyrdzeniowy procesor. Cały komputer będzie łącznie kosztował około 980 zł.

Szczegóły opisanych w tym punkcie konfiguracji, tj. użyte do ich zestawienia podzespoły wraz z cenami, podajemy w załączonej tabeli.

Mały koszt, wielkie możliwości

Jak się okazuje, rozsądnych konfiguracji komputera w cenie poniżej 1000 zł można stworzyć naprawdę sporo, choć część z nich warto by w przyszłości nieco rozbudować. Dotyczy to głównie pojemności pamięci RAM w komputerze dla gracza.

Tani komputer wcale nie musi być bezużyteczny, wręcz przeciwnie - do wielu zadań nawet najprostsza konfiguracja nada się znakomicie, a przy "szalonym" budżecie w granicach 1000 zł można już złożyć zupełnie porządny pecet.

Do proponowanych przez nas konfiguracji trzeba doliczyć jeszcze jakieś 450 zł na monitor (oczywiście jeśli ma to być również model z grupy najtańszych), mysz i klawiaturę, chyba że użyjesz tych ze starego komputera, ale wówczas należy pamiętać o zgodności złączy. W każdym razie może być i wydajnie, i kolorowo, i śmiesznie tanio. Założona granica tysiąca złotych to duże pole do popisu.

Komputery PC za mniej niż 1000 zł - przykładowe konfiguracje

Komputery PC za mniej niż 1000 zł - przykładowe konfiguracje

Ceny sprawdzaj nie tylko w porównywarkach

Najtańsze podzespoły komputerowe najłatwiej znajdziesz za pomocą popularnych porównywarek cen. Pamiętaj jednak, że często indeksowane przez nie oferty są nieaktualne i nie odzwierciedlają rzeczywistości. Nie ma w tym żadnej złej woli, po prostu tak działa ten system - oferty aktualizują się z pewnym opóźnieniem, a sklepy wyczyniają cuda marketingowe (czytaj: pokrętnie formułują oferty handlowe), by przyciągnąć klientów. Dlatego nie ciesz się przedwcześnie, jeśli w porównywarce znajdziesz jakąś część do swojego wymarzonego peceta w supercenie. Twoja radość będzie uzasadniona dopiero wtedy, gdy potwierdzisz dostępność owej części bezpośrednio w sklepie internetowym wskazywanym przez porównywarkę.