Wymiana uszkodzonych podzespołów komputera

Gdy jeden z podzespołów sprzętowych uległ awarii i wymaga wymiany, wcale nie trzeba nieść komputera do fachowego warsztatu serwisowego. Większość tego typu czynności możesz wykonać samodzielnie u siebie w domu. Jak to zrobić i na co zwracać uwagę?


Gdy uda ci się wykryć uszkodzony składnik komputera, zapewne nie obejdziesz się bez jego wymiany. W zaistniałej sytuacji przeważnie nie ma pod ręką zastępczego egzemplarza, trzeba więc nabyć nowy. Jeśli ci się spieszy, zapewne od razu odwiedzisz jeden z okolicznych hipermarketów elektronicznych lub najbliższy sklep z akcesoriami komputerowymi. Jednak placówki tego rodzaju oferują przeważnie niezbyt obszerny wybór podzespołów danej kategorii (np. kart graficznych lub twardych dysków). Ponadto trzeba w nich zapłacić zazwyczaj trochę więcej niż w sklepie internetowym. Jeśli więc możesz zaczekać dzień lub dwa, rozważ dokonanie zakupu w online’owej placówce handlowej. Towar zostanie dostarczony kurierem lub pocztą na podany adres (domowy lub dowolny inny).

Wymiana uszkodzonych podzespołów komputera

Przed wymianą pojedynczych podzespołów warto gruntownie oczyścić wnętrze obudowy, usuwając osadzone warstwy kurzu.

Jak wybierać sprzęt

Warto skorzystać z okazji, że musisz nabyć nowe urządzenie, i zmodernizować swój dotychczasowy sprzęt. Jeśli uległ awarii np. dysk twardy, zapewne zechcesz kupić model o większej pojemności. Natomiast spaloną kartę graficzną możesz wymienić na wydajniejszą. Chcąc nabyć optymalny model, nie unikniesz przebadania bieżącej oferty rynkowej. Cenne informacje objaśniające kryteria zakupu urządzeń z różnych kategorii sprzętowych i inne wskazówki znajdziesz w prasie fachowej i w branżowych portalach internetowych – także w rubryce Testy na pcworld.pl. W ten sposób dowiesz się np. która karta graficzna sprosta wymaganiom dostępnych obecnie gier, a która najlepiej sprawdza się w pracy biurowej. Oprócz testów pojedynczych urządzeń bardzo pomocne w podejmowaniu decyzji okazują się zestawienia porównawcze. Gdy zawęzisz swój wybór do kilku modeli lub wręcz zdecydujesz się na konkretne urządzenie, wpisz lub wklej jego dokładną nazwę w jednej z wyszukiwarek cen. W ten sposób ustalisz, w którym sklepie internetowym zapłacisz najmniej za żądany towar. Pamiętaj jednak, że do ceny produktu dochodzą koszty wysyłki. Jeśli mieszkasz w większym mieście, być może znajdziesz sklep z punktem odbioru osobistego w twojej miejscowości. Niektóre sklepy internetowe wysyłają zamówiony towar nieodpłatnie do placówek tego rodzaju. Odbierając paczkę samodzielnie, zaoszczędzisz więc na kosztach wysyłki.

Zobacz również:

  • Wyciekają ceny nowych kart graficznych Radeon
  • Ważna nowość w iOS! Aplikacje zadziałają szybciej
Wymiana uszkodzonych podzespołów komputera

Nawet niedoświadczony użytkownik może wymienić uszkodzony procesor, lecz musi stosować się do pewnych wskazówek i zachować wyjątkową ostrożność.

Czynności przygotowawcze

Do wymiany takiego podzespołu sprzętowego jak np. karta graficzna wcale nie jest potrzebna bogato wyposażona skrzynka z narzędziami. Tym bardziej obejdziesz się bez lutownicy. W większości wypadków wystarczy w zupełności mieć zestaw śrubokrętów precyzyjnych dostępny w każdym hipermarkecie budowlanym lub narzędzie wielofunkcyjne (tzw. multitool). Przydatne mogą okazać się szczypce uniwersalne (kombinerki) i latarka lub lampa o zmiennym kącie nachylenia.

Wymiana uszkodzonych podzespołów komputera

Można nawet wymienić płytę główną, choć to już nieco trudniejsza czynność.