XNView - nie taka zwykła przeglądarka plików

W czasach kiedy w świecie przeglądarek grafiki dominowało ACDSee, XNView dopiero raczkowało i nic nie sugerowało, aby mogło ono odnieść jakiś znaczący sukces. Sytuacja odwróciła się za sprawą samego ACDSee, które regularnie podnosząc ceny swojego produktu oraz zmieniając go w menedżer albumów z aparatów cyfrowych, sprawiła, że większość jej dotychczasowych klientów zaczeła szukać tańszej, "lżejszej" i, co najważniejsze, w pełni spełaniającej ich oczekiwania aplikacji.

XNView co prawda najlepiej sprawdza się jako przeglądarka plików, jednakże programiści postanowili zawrzeć w niej o wiele więcej narzędzi. Pierwszym, najbardziej przydatnym jest możliwość obrotu obrazka na ekranie na dwa różne sposoby. Pierwszy odbywa się tylko na ekranie i nie ingeruje w żaden sposób w plik źródłowy. Drugi jest już o wiele bardziej zaawansowany i polega na obrocie obrazka o dowolny kąt i zastąpieniu tak przygotowanym plikiem oryginału. Wszelkie przekształcenia są bezstratne i nie odbijają się na jakości edytowanego obrazu.

Rzadziej używane, acz nie ustępujące przydatnością narzędzia pozwolą nam na masową (wsadową) zmianę nazw i rozszerzeń plików źródłowych, jak i formatu pliku. Możliwa jest przy tym dowolna transformacja obrazów wejściowych (dodawanie napisów, skalowanie, zmiana palety kolorów, nakładanie filtrów, przycinanie, itd.).

Aplikacja doskonale radzi sobie także z przygotowywaniem galerii internetowych na stronę. Narzędzia w niej zawarte prowadzą do utworzenia ciekawie wyglądających witryn z pokazem obrazów, w których zadbano o to, aby jak najbardziej ograniczyć ruch na matczynym serwerze (tworzone są miniatury obrazów, które ładowane są jako pierwsze).

Jeżeli będziemy chcięli przejrzeć zdjęcia w gronie rodziny lub przyjaciół, zapewne spodoba nam się urozmaicony moduł pokazu slajdów, który doczekał się kilkunastu rodzajów przejść między obrazami oraz odtwarzania melodii w tle. Co do samego odtwarzania, warto zauważyć, iż aplikacja pozwala nam przeglądać nie tylko obrazy, ale także wideoklipy i muzykę. Jednakże te dwie ostatnie funkcje są mocno ograniczone i mogą wymagać obecności dodatkowych wtyczek.

Aplikacja wydaje się być dobrą alternatywą dla coraz "cięższych" aplikacji do przeglądania obrazów, których autorzy, zamiast pracować nad udoskanalaniem już istniejących funkcji, próbują dodać nowe, mniej lub bardziej przydatne moduły, zwiększające tylko pamięciożerność takich produktów.

Pobierz XnView 1.95.1

Producent/dystrybutor: XnView

Data dodania: 2008-10-10

Rozmiar pliku: 14,41 MB

Nazwa pliku: XnView-win-full.zip

Licencja / cena: Freeware

Platforma systemowa: Windows 98/ME/NT/2000/XP/2003/Vista