Xbox Series X - jaki dysk wybrać. Doradzamy [PORADNIK]

Nowe gry są tak rozbudowane, że zajmują coraz więcej miejsca na dyskach naszych konsol. Z pomocą przychodzą zewnętrzne magazyny danych. Podpowiadamy, w jaki sposób zwiększyć pamięć konsoli Xbox Series X/S przy użyciu zewnętrznego dysku.

fot. Microsoft

Najnowsza generacja konsol od Microsoftu jest dostępna aktualnie w dwóch wariantach. Xbox Series S jest wyposażony w dysk SSD o pojemności 500 GB, natomiast mocniejszy, Xbox Series X zapewnia 1 TB dostępnej przestrzeni na pliki. Najnowsze produkcje są tak rozbudowane, że po zainstalowaniu kilku gier może się okazać, że nagle zaczyna nam brakować przestrzeni magazynowej.

Musimy pamiętać także, że część miejsca na dysku zajmuje oprogramowanie oraz pliki systemowe. W rzeczywistości do własnego wykorzystania mamy około 360 GB miejsca w przypadku Xbox Series S oraz w przybliżeniu 800 GB korzystając z Xbox Series X.

Zobacz również:

  • Promocje w OleOle - najlepsze okazje. Co kupisz taniej? [28.01.22]
  • Xbox Series X - gdzie kupić konsolę? Zestawienie najlepszych ofert [28.01.2022]

Co zrobić, aby zainstalować więcej gier na naszej konsoli? Z pomocą przychodzą zewnętrzne dyski. Do dyspozycji mamy trzy opcje. Musimy pamiętać jednak, że w zależności od wybranego wariantu, możemy spodziewać się pewnych ograniczeń.

Ograniczenia

Na samym początku musimy uświadomić sobie, że na konsolach nowej generacji możemy uruchomić trzy rodzaje gier. Produkcje, które zostały zaprojektowane z myślą o Xbox Series X/S, gry dostępne na Xbox One, ale zoptymalizowane i ulepszone dla nowej generacji oraz tytuły dostępne w ramach wstecznej kompatybilności.

W przypadku tych ostatnich, gry uruchomimy z dowolnego dysku, nie ważne, czy będzie to dysk wewnętrzny, karta rozszerzeń czy zewnętrzny dysk SSD.

Jeśli chcemy uruchomić gry stworzone dla konsol nowej generacji lub takie, które zawierają specjalne ulepszenia, musimy skorzystać z wewnętrznego magazynu NVMe SSD lub karty rozszerzeń. Czym charakteryzują się poszczególne dyski?

Karty rozszerzeń Seagate Storage

Karta rozszerzeń (fot. Microsoft)

Karta rozszerzeń (fot. Microsoft)

Microsoft ma świadomość, że pojemność dysku wewnętrznego może nie być dla wszystkich graczy w zupełności wystarczająca. W związku z tym Gigant z Redmond zdecydował się na umożliwienie rozszerzenia przestrzeni magazynowej za pomocą specjalnej karty pamięci. Jest to zastrzeżony system. Każda konsola ma z tyłu gniazdo, do którego możemy wpiąć taki dysk.

Jest to najlepsza, ale zarazem najdroższa opcja. Tego typu karta korzysta z takiego samego dysku, jak ten zainstalowany wewnątrz konsoli. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bez problemu uruchomić każdą grę. Zarówno te stworzone z myślą o nowej generacji, ulepszone oraz dostępne w ramach wstecznej kompatybilności.

Aktualnie na rynku dostępna jest tylko karta rozszerzeń Seagate o pojemności 1 TB. Trzeba za nią zapłacić około tysiąca złotych.

Zewnętrzne dyski SSD

Dysk zewnętrzny SSD (fot. OleOle)

Dysk zewnętrzny SSD (fot. OleOle)

Kolejną opcją na zwiększenie pojemności magazynowej konsoli Xbox Series X/S jest dysk zewnętrzny SSD. Są to sprzęty charakteryzujące się dużą prędkością zapisu, jednak musimy pamiętać o pewnych ograniczeniach.

Z takiego dysku uruchomimy tylko gry działające w ramach wstecznej kompatybilności, czyli tytuły z konsoli Xbox One, Xbox 360 oraz oryginalnego Xboxa. Tego typu rozwiązanie ma jednak także swoje zalety. Dysku możemy używać właśnie jako magazyn dla tych tytułów, natomiast produkcje stworzone z myślą o nowej generacji oraz zoptymalizowane dla Series X/S trzymać na dysku wewnętrznym.

Możemy go wykorzystać także nieco inaczej. Pobierałeś kiedyś Forza Horizon 4 i masz pliki gry skopiowane na zewnętrzny dysk SSD? Jeśli naszła cię nagła ochota na to, aby pojeździć szybkimi samochodami, możesz po prostu z powrotem skopiować grę na dysk wewnętrzny bez konieczności ponownego ściągania. Szczególnie przydatna opcja dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na szybkie łącze internetowe.

Zewnętrzne dyski USB 3.0

Dysk zewnętrzny USB 3.0 (fot. WD)

Dysk zewnętrzny USB 3.0 (fot. WD)

Zewnętrzne dyski USB 3.0 są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Tak jak w przypadku zewnętrznych dysków SSD, korzystając z tego typu magazynu możemy zagrać tylko w gry w ramach wstecznej kompatybilności. Zaleca się jednak, aby mimo wszystko przed rozpoczęciem rozgrywki skopiować dane na dysk wewnętrzny konsoli, aby zapewnić sobie krótsze czasy ładowania oraz polepszyć ogólną stabilność gier.

Dysk wewnętrzny konsoli Xbox Series X/S oraz karta rozszerzeń zapewnia około trzykrotnie krótszy czas zapisu i odczytu danych. W przypadku dysków zewnętrznych SSD ten czas jest około 2 razy krótszy. W związku z tym magazyny USB 3.0 idealnie nadają się na przetrzymywanie plików i w razie potrzeby kopiowanie na konsolę. Bezpośredni odczyt może sprawić nieco problemów.

Microsoft wprowadza także ograniczenia co do tego typu sprzętów. Dysk zewnętrzny musi mieć pojemność minimum 128 GB oraz złącze w standardzie USB 3.0.

Zobacz także: Xbox Series X - gdzie kupić konsolę? Zestawienie najlepszych ofert