Xperia Z3 w testach. Najlepszy smartfon Sony vs. HTC M8, Samsung Galaxy S5 i LG G3


Który smartfon jest najlepszy Sony Xperia Z3, HTC M8, Samsung Galaxy S5 czy LG G3?

Sony Xperia Z3 dzięki wodoszczelnej obudowie według nas jest bardzo dobrym wyborem. Jeśli jednak chcecie mieć trwałego i mocnego smartfona, to wykonany z aluminium HTC M8 jest wyraźnie mocniejszy i sztywniejszy. Rozwiązaniem środka jest Samsung Galaxy S5 a najładniejszy jest LG G3. Trudno więc jednoznacznie określić, która obudowa jest najlepsza.

Nawet różnice w wadze są nieznaczne: Samsung Galaxy S5 jest najlżejszy (145 g), potem LG G3 (149 g), Sony Xperia Z3 (152) i na końcu HTC M8. Gdyby jednak posortować smartfony pod względem sztywności, to najcięższy HTC M8 zająłby pierwsze miejsce a Sony Xperia Z3 ostatnie.

Ekran

Sony Xperia Z3 podobnie jak HTC M8 ma ekran IPS pracujący w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Ekran Sony Xperii Z3 jest jednak nieco większy (5,2 cale) od HTC One M8 (5 cali). LG G3 również wykorzystuje matrycę IPS, ale ma 5,5 calowy ekran, który pracuje w wyższej rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Samsung Galaxy S5 oferuje wyświetlacz organiczny wykonany w technologii AMOLED (1920 x 1080 pikseli). Z tej czwórki smartfonów najmniej wyróżnia się HTC One M8 a najlepsze wg nas ekrany posiadają smartfony Sony i Samsunga. Oba cechują się wysoką jasnością i dobrą jakością wyświetlanego obrazu. To ważniejsze cechy niż wyższa rozdzielczość ekranu LG G3.

Wszystkie smartfony wyposażone są w funkcję automatycznego dostosowania jasności ekranu do warunków zewnętrznych i umożliwiają regulację temperatury barwowej wyświetlanego obrazu.

Wydajność

Wszystkie smartfony korzystają z tej samej platformy Snapdragon 801, wyniki testów wydajności procesora (CPU Prime) są bardzo do siebie zbliżone (ok 7000 pkt).

Xperia Z3 w testach. Najlepszy smartfon Sony vs. HTC M8, Samsung Galaxy S5 i LG G3

Większe różnice zaobserwowaliśmy natomiast w testach mierzących wydajność w przetwarzaniu grafiki 3D. W teście 3DMark Ice Storm Extreme, LG G3 jako jedyny nie otrzymał najwyższego wyniki Maxed Out! renderując grafikę o 20 kl./s wolniej (42 kl./s).

Xperia Z3 w testach. Najlepszy smartfon Sony vs. HTC M8, Samsung Galaxy S5 i LG G3

Wyższa rozdzielczość ekranu spowodowała, że również w teście Anomaly Benchmark 2 LG G3 uzyskał dużo gorsze wyniki.

Xperia Z3 w testach. Najlepszy smartfon Sony vs. HTC M8, Samsung Galaxy S5 i LG G3

Smartfony przetestowaliśmy również dodatkowym testem 3DMark Ice Storm Unlimited, który idealnie nadaje się do porównywania wydajności platform. Zwyciężył smartfon HTC M8, który według nas jest też najlepiej zoptymalizowany pod kątem wydajności, tuż za nim sklasyfikowały się modele Samsung Galaxy S5, i Sony Xperia Z3, najwolniejszy okazał się smartfon LG G3.

Xperia Z3 w testach. Najlepszy smartfon Sony vs. HTC M8, Samsung Galaxy S5 i LG G3

Czas pracy na baterii

Za pomocą specjalnie napisanego skryptu sprawdzaliśmy jak długo działają testowane smartfony na baterii podczas przeglądania stron internetowych. Pomiar zatrzymywany był gdy poziom naładowania akumulatora spadł poniżej 10 %. Podczas testów wyłączone zostały wszystkie funkcje oszczędzania baterii, które mógłby spowodować wyłączenie sieci Wi-Fi. Smartfony miały ustawioną taką samą jasność ekranu, która wynosiła 250 cd/m2.

Xperia Z3 w testach. Najlepszy smartfon Sony vs. HTC M8, Samsung Galaxy S5 i LG G3

Najdłużej działał Samsung Galaxy S5 bo 734 minut. Sony Xperia Z3 pracowała przez 628 minut wyprzedzając HTC M8 (548 minut) i LG G3 (446 minut). Smartfon Sony korzystał z akumulatora 3100 mAh, LG 3000 mAh, w Samsungu jest bateria o pojemności 2800 mAh. Najmniejszy akumulator miał HC M8 (2700 mAh). Smartfony Samsunga i LG umożliwiają szybką wymianę baterii (odpinana tylna klapka), w Sony wymiana baterii wymaga wizyty w serwisie.

Co kupić ?

LG G3 najgorzej poradził sobie w teście pracy na baterii i wydajności, za to robi świetnej jakości zdjęcia i pod tym względem jest najlepszym wyborem. Samsung to konstrukcja środka, która dysponuje świetnym wyświetlaczem AMOLED i długo działa na baterii. HTC M8 zachwyca mocną obudową i dobra optymalizacją. Sony Xperia Z3 dzięki wydłużonej pracy na baterii, znacznie poprawionemu wyświetlaczowi jest świetną alternatywą dla Galaxy S5. Także każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz od smartfona i czy ważniejszy jest aparat fotograficzny, długi czas pracy czy trwała konstrukcja. Jedno jest pewne, jak na razie nie ma smartfona, która oferowałby wszystkie najlepsze cechy testowanych modeli.