YouTube i spółka - oglądaj wszystko
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Tobias Weidemann,
- 02.01.2012, godz. 14:20
Coraz więcej portali rozpowszechniających treści wideo nie użycza wideoklipów polskim internautom. Koniec z przesadną opieką i narzucaniem swojej woli. Znając odpowiedni serwis internetowy, zobaczysz wszystko w portalu YouTube bez ograniczeń.
W wypadku wielu klipów muzycznych internautów z Polski i innych europejskich państw czeka przykra niespodzianka. Zamiast muzyki i filmów widać czarny ekran z komunikatem informującym, że przywołana treść nie jest dostępna na terenie Polski. Do niedawna podawano tylko nazwę firmy fonograficznej, która zleciła wycofanie klipu dla widzów określonego państwa. Od końca czerwca Google, operator serwisu YouTube, oferuje więcej informacji.

Ku niezadowoleniu wielu internautów niektóre wytwórnie płytowe (tu: Warner Music Group) nie zezwalają na publikowanie treści, do których mają prawa autorskie.
Google kontra Gema - nikła szansa na zgodę
Jedna z największych na całym świecie spółek realizacji praw autorskich do utworów muzycznych, Gema (Gesellschaft für musikalische Aufführungs- und mechanische Vervielfältigungsrechte), jest przedstawicielem dbającym o interesy twórców muzyki, a więc wokalistów, solistów, zespołów muzycznych itp. Od września 2010 r. Gema toczy bój z Google o pieniądze dla artystów. O jakie kwoty chodzi, ma zadecydować sąd. Pewne jest jednak, że spór rozstrzyga się kosztem użytkowników serwisu YouTube. Korzystając z Internetu za pośrednictwem zagranicznego adresu IP, mogą oglądać zablokowane klipy. Także internauci z pozostałych krajów europejskich mogą w większości wypadków dostać się do wszystkich treści.
Zobacz również:
Na przykład w ubiegłym roku francuski przemysł muzyczny doszedł do porozumienia z Google, ustalając model wypłacania tantiem. Zapewnia artystom pieniądze pochodzące z reklam, umieszczanych przez Google w portalu YouTube. Podobny schemat wynagradzania działa nie tylko w Polsce, lecz także w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii. Jak informuje Kay Oberbeck, rzecznik prasowy Google’a, podobne porozumienia podpisano łącznie z 32 krajami na całym świecie.
Polecamy: YouTube bez tajemnic
Sądowy spór stowarzyszenia GEMA z Google w sprawie treści multimedialnych zamieszczanych w portalu YouTube trwa już od 2010 r. Wstępnie żądano 12 centów za każde odtworzenie wideoklipu. Z biegiem czasu zmniejszono nieco wysokość roszczeń. Jednak dotychczas nie udało się zawrzeć zgody. Tymczasem artystom i firmom fonograficznym zależy na szybkim zakończeniu sporu. Dopiero wtedy zaczną otrzymywać jakiekolwiek tantiemy z portalu wideo.
Warto nadmienić, że blokada regionalna obejmuje swoim zasięgiem także fragmenty filmów i seriali. Przede wszystkim chodzi o podkład muzyczny i melodie w tle, które są chronione prawem autorskim.
Serwisy internetowe w walce ze zniewoleniem
Internauci, którzy mają dość zakazów, mają kilka możliwości.
Serwisy anonimizujące. Za pośrednictwem takich serwisów internetowych jak CyberGhost VPN możesz nie tylko odwiedzać anonimowo witryny internetowe, lecz nawet zafałszować swoje prawdziwe pochodzenie i udawać przed nimi, że pochodzisz z innego państwa. Jednak druga z wymienionych możliwości nie jest dostępna w podstawowym, bezpłatnym wariancie CyberGhosta. Chcąc korzystać z szybkich, zagranicznych serwerów położonych np. w Rumunii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie, musisz wykupić przynajmniej najtańszy wariant abonamentu, który miesięcznie kosztuje 4,17 euro. Cena zależy od zakresu możliwości i okresu, na który zawrzesz abonament.

Korzystając z portalu File2HD, musisz zadecydować, na jaki format audio lub wideo ma zostać skonwertowany żądany materiał źródłowy. Serwis automatycznie wybierze najlepszą jakość spośród oferowanych plików.
Sposób korzystania z serwisu jest następujący. Gdy trafisz w portalu na plik wideo, którego nie możesz odtworzyć, skopiuj adres z pola adresu w przeglądarce internetowej klawiszami [Ctrl C]. Następnie przywołaj witrynę www.file2hd.com i wklej skopiowany adres za pomocą klawiszy [Ctrl V] w polu URL. Wyraź zgodę z warunkami korzystania z serwisu, zaznaczając pole wyboru I have read and agree to the Terms of Service. W dolnej części strony widnieje opcja filtrowania plików wg typów. Warto to zrobić, gdy wiesz, z jakiego typu plikami masz do czynienia. Z reguły są to pliki audio i wideo.
Portal File2HD oferuje różne formaty, na które można konwertować wybrane materiały źródłowe. Do odtwarzania w urządzeniach Apple’a, a więc iPhone, iPod i innych najlepiej nadaje się format MP4. Jeżeli natomiast masz zamiar odtwarzać pliki w komputerze z systemem Windows, powinieneś wybrać format WMV.
Zobacz: Jak szybko stworzyć playlistę na YouTube?
Za pośrednictwem serwisu File2HD.com można pobierać pliki multimedialne ze stron internetowych, w których przewidziano wprawdzie możliwość odtwarzania kliknięciem określonego przycisku, jednak brakuje w nich możliwości zapisywania pliku na swoim twardym dysku. Ściśle rzecz biorąc, i tak został pobrany i umieszczony w folderze tymczasowych plików internetowych podczas jego odtwarzania.
Witryna File2HD oferuje możliwość pobierania utworów muzycznych i wideoklipów z portalu MySpace, jednak wymaga to założenia płatnego konta Premium.
Napraw "zielony" ekran na YouTube
Dotychczas nie było możliwości dokonywania zmian w plikach wideo umieszczonych w serwisie YouTube. Trzeba było dobrze sprawdzić przygotowywany film, bo opublikowany plik musiał pozostać w niezmienionej postaci. Obecnie już nie ma tego ograniczenia. Wystarczy kilka kliknięć za pomocą myszy, aby skorygować film. Można nie tylko przycinać materiał wideo, lecz także minimalizować efekty drgania, stabilizując nagranie, obrócić je o 90 stopni, a nawet poprawić kolorystykę. Oprócz tego jest dostępna funkcja automatycznego optymalizowania filmu jednym kliknięciem myszy, a także liczne efekty takie jak np. film czarno-biały czy w stylu komiksu. Po wprowadzeniu zmian plik wideo zostanie zapisany pod tym samym identyfikatorem, więc nie ulegną utracie takie elementy jak oceny, komentarze i odnośniki. Ponadto można w razie potrzeby cofać wykonane czynności korygujące. Wszystko to umożliwia funkcja Ulepszanie filmu. Po zalogowaniu się na swoim koncie YouTube wybierz plik wideo, który chciałbyś poprawić, a na stronie odtwarzania kliknij polecenie Ulepsz film.
Na ekranie pojawią się dwie karty - Szybkie poprawki i Efekty. Pierwsza zapewnia funkcje do przycinania i obracania filmu, a także do regulowania takich parametrów jak jasność, kontrast, nasycenie kolorów itd. Są tu także przyciski Poprawka jednym kliknięciem i Stabilizuj. Wspomniane efekty znajdziesz na drugiej karcie. W filmie możesz zastosować więcej niż jeden z nich.
Zauważ, że poprawianie filmu jest możliwe tylko do momentu, zanim osiągnie tysiąc wyświetleń. Ponadto nie pomyl funkcji Ulepszanie filmu z Edytorem wideo YouTube, bo ten zapisuje film pod nowym identyfikatorem, co powoduje utratę takich informacji jak komentarze czy liczba wyświetleń.