Zapanować nad Windows

Ukryte i nieudokumentowane opcje, tajemne skróty klawiaturowe oraz mało znane, a bardzo praktyczne tricki pomogą ci lepiej zarządzać systemem operacyjnym Microsoftu.

Najczęściej używane programy, a więc przeglądarka internetowa, narzędzia zwiększające wydajność, menedżery multimediów i sam system Windows z wbudowanymi w niego narzędziami, potrafią więcej niż przypuszczasz. Mają multum nieudokumentowanych możliwości, które ułatwią ci korzystanie z komputera, błyskawicznie reagują na skróty klawiaturowe, a ponadto obsługują wtyczki i rozszerzenia pozwalające oszczędzić minuty lub wręcz godziny niezbędne na wykonywanie codziennych, uciążliwych obowiązków. Jednak odkrywanie tych skrótów i ukrytych możliwości wiąże się przeważnie z wertowaniem zakurzonych podręczników lub z przekopywaniem obszernych plików pomocy. A większość najbardziej przydatnych porad i tak tkwi tam, gdzie nie rozpocząłbyś swoich poszukiwań. Na szczęście nie musisz robić tego własnoręcznie - zdaj się na naszą pomoc. Poniżej znajdziesz kopalnię największych sekretów oprogramowania.

Sztuczki z Windows

Niezależnie od tego, jak wydajny jest obecnie twój system, dobrze spreparowane skróty mogą jeszcze bardziej usprawnić twoją pracę. Zebrane tu sztuczki i rozwiązania, w zdecydowanej większości odnoszące się do Windows Vista i 7 (w Windows XP nie były sprawdzane, niezależnie od tego, że w tym już leciwym systemie odpowiednie opcje mają inne nazwy niż przytoczone w tym artykule) pozwolą ci błyskawicznie uruchamiać aplikacje, szybciej znajdować pliki i prościej zarządzać swoim pecetem.

Zobacz również:

  • Tiny10 - Windows 10 także doczekał się odchudzenia [AKTUALIZACJA]

Korzystaj z klawisza [Windows]

Zapanować nad Windows

Naciśnij [Windows P], aby aktywować żądany tryb wyświetlania, gdy podłączasz do komputera projektor lub dodatkowy monitor.

Szybki dostęp do informacji o systemie. Naciśnij klawisze [Windows Pause], aby przywołać na ekran okno właściwości systemu. Ten skrót klawiaturowy przydaje się najbardziej wtedy, gdy trzeba szybko znaleźć usterkę w funkcjonowaniu systemu.

Uruchamiaj aplikacje z paska narzędzi. Umieść najczęściej używane programy na pasku zadań, a rzadziej będziesz musiał sięgać po mysz. Naciśnięciem [Windows] i dowolnego klawisza z cyfrą uruchomisz program z odpowiedniej "przegródki" na pasku zadań (kombinacją klawiszy [Windows 1] otworzysz Eksploratora Windows, kombinacją [Windows 2] uruchomisz aplikację znajdującą się po prawej stronie Eksploratora itd.).

Wykorzystaj możliwości panelu sterowania ekranami. Aby przełączać się na poszczególne tryby wyświetlania natychmiast po podłączeniu do komputera projektora lub zewnętrznego monitora, wystarczy naciskać klawisze [Windows P]. W ten sposób możesz decydować, które z urządzeń będzie wyświetlało obraz (monitor domyślny i/lub projektor bądź monitor zewnętrzny).

Uruchamiaj aplikacje z dowolnego miejsca. Możesz uruchamiać programy i ustawiać ich parametry, nie marnując czasu na przeszukiwanie menu Start. Wystarczy nacisnąć klawisze [Windows R] , a następnie wpisać nazwę żądanej aplikacji wraz z żądanymi parametrami.

Błyskawiczny dostęp do paska zadań. Naciśnij [Windows T] , aby szybko dostać się do paska zadań. Teraz możesz wybierać umieszczone na nim aplikacje klawiszami kursora i uruchamiać je, naciskając [Enter]. Wrócisz na pulpit po naciśnięciu [Esc].

Ukryty tryb Boga - włącz go i Windows jest twój!

Tryb Boga to tajne wejście do systemu, pozostawione przez programistów w celach testowych. To nic innego jak zmodyfikowana wersja Panelu sterowania.

Programiści Windows Vista i 7 zostawili po swoich testach "furtkę" - ukryty dostęp do scentralizowanej wersji Panelu sterowania. To specjalne okno, przywoływane na pulpit w wyjątkowy sposób, nazywa się God Mode (tryb Boga) i zawiera blisko 50 kategorii, z których prawie każda ma kilka lub kilkanaście opcji sterujących systemem. Znajdziesz tam wszystko: od ustawień kontrolujących tło pulpitu, przez opcje sieci VPN, po funkcje do partycjonowania twardego dysku.

Aby dostać się do wszystkich ustawień Windows za pomocą trybu Boga, musisz użyć specjalnego klucza (klimaty zupełnie jak w filmie "Matrix reaktywacja"). Oto przepis, jak to zrobić:

1. Utwórz nowy folder. Różne źródła podają, że jego lokalizacja nie ma znaczenia, równie dobrze możesz więc utworzyć go w Eksploratorze na dowolnej partycji, jak i bezpośrednio na pulpicie. (My przeprowadziliśmy eksperyment w całości, tworząc najpierw folder na pulpicie - zadziałało!)

2. Zmień nazwę tego folderu na:

God Mode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Oczywiście nawiasy {} też są częścią nazwy, nie wolno ich pominąć. Uwaga: fraza "God Mode" może być później zmieniona na jakąkolwiek. Właściwym kluczem do trybu Boga jest bowiem sekwencja literowo-numeryczna w nawiasie.

3. Po zatwierdzeniu zmiany nazwy domyślna ikona folderu automatycznie zmieni się na ikonę Panelu sterowania. Kliknij ją, aby uzyskać dostęp do wszystkich ustawień.

Niektórzy internauci podają, że powyższa procedura nie działa w 64-bitowej wersji Windows, postępuj więc ostrożnie. W redakcji udało się nam bez problemu uruchomić tryb Boga w Windows 7 Home Premium (32-bit) oraz Ultimate (64-bit).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: