Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i komputera

W internecie czai się rzesza cyberprzestępców, którzy tylko czekają na możliwość zaatakowania internauty. Nie bądź bierny i poznaj zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

AKTUALIZACJA

Opisane wcześniej zasady bezpiecznego korzystania z komputera są bardzo przydatne. Zabrakło wśród nich jednak jednego szalenie istotnego elementu. Mowa o koncie administratora, które zapewnia dostęp do wszystkich zasobów i ustawień systemu. Jak się nietrudno domyślić, jest w związku z tym szalenie łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Trzeba więc pamiętać, aby korzystać z niego rozsądnie i w przypadku komputera, do którego mają także dostęp inni użytkownicy, "nie szastać" hasłem dostępu na prawo i lewo. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie każdemu z nich osobnego konta (w tym również dla głównego użytkownika, aby nie korzystał na co dzień z konta administratora), co mocno ograniczy ewentualnemu złośliwemu kodowi wachlarz możliwości, a także zapewni, że użytkownicy nie będą mieli możliwości "grzebania" w poufnych danych swoich kolegów i koleżanek. Ponadto istnieje możliwość stworzenia konta z mocno ograniczonymi uprawnieniami, czyli np. dla kogoś kto tylko surfuje po internecie.

Jak tego dokonać? Np. w Windows 7 należy przejść do Panelu sterowania i następnie do Konta użytkowników i filtr rodzinny. Później wystarczy przejść do Konta użytkowników>Zarządzaj innym kontem i dokonać stosownych zmian.

O tym jak stworzyć nowe konto w różnych wersjach Windows, Microsoft pisze na stronie wsparcia.

_____________________

Obecnie praktyczne każdy komputer z Windows podłączony jest do globalnej sieci, pozwalając na korzystanie z jej przeogromnych zasobów, z których jednak tylko część jest widoczna. Internet jest bowiem głębszy i mroczniejszy niż nam się wydaje, o czym przekonacie się zgłębiając takie zagadnienia jak Dark Web czy Deep Web. To zaś oznacza, że internauci wystawiają się na atak ze strony rzeszy różnej maści cyberprzestępców o mniejszych lub większych umiejętnościach, z których każdy ma na celu przede wszystkim włamanie się na komputer i dobranie do znajdujących w nim cennych zasobów. Czy jednak nie ma możliwości pełnego zabezpieczenia się przed tym zagrożeniem? Niestety nie. Stosując się jednak do kilku cennych wskazówek możesz znacznie zmniejszyć ryzyko skutecznego ataku. Musisz przede wszystkim mieć świadomość z jakiego narzędzia korzystasz i sięgać po nie rozważnie, nie tak jak bohaterki tzw. afery The Fappening, która zakończyła się wyciekiem generujących ogromny ruch w internecie nagich zdjęć.

Bezpieczne korzystanie z internetu i komputera z Windows - cenne wskazówki

1. System

Jeżeli korzystasz z systemu Windows XP (ma on wciąż blisko 10% udziału w rynku) musisz pamiętać, że to "staruszek", który już od 2014 roku nie jest wspierany. Poprawki są jednak dostarczane dla wersji oprogramowania POSReady, która obecna jest w takich urządzeniach jak bankomaty. Masz więc możliwość oszukania usługi Windows Update, przekonując ją, że twój komputer pracuje pod kontrolą POSReady.

Wklej kod

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\PosReady]

"Installed"=dword:00000001

do Notatnika i zapisz jako instrukcję do wykonania w kodzie systemowym z rozszerzeniem .reg. Uruchom instrukcję, zrestartuj komputer i przejdź do Windows Update. Wyszukaj aktualizacje, które powinny być dostępne jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie. Twój system powinien mieć teoretycznie możliwość korzystania z krytycznych aktualizacji do 9 kwietnia 2019 roku. Niewykluczone jednak, że Microsoft zdecyduje się na zablokowanie tej możliwości. Wydał nawet komunikat, w którym przestrzega przed stosowaniem tego rozwiązania twierdząc, że:

- aktualizacje zostały opracowane dla Windows Embedded i Windows Server 2003 i nie są odpowiednie dla Windows XP

- aktualizacje mogą powodować problemy ze stabilnością pracy Windows XP

Tak czy siak masz jednak możliwość zwiększenia bezpieczeństwa systemu Windows XP, co jednak nie zmienia faktu, że jest on łatwiejszym celem dla cyberprzestępców. Dbając o swoje bezpieczeństwo powinieneś więc poważnie rozważyć przejście na jedną z nowszych wersji "okienek" - Windows 8.1 lub Windows 10 - które otrzymują regularnie aktualizacje bezpieczeństwa (sprawdź, czy w twoich "okienkach" włączona jest funkcja automatycznych aktualizacji). Ponadto pamiętaj, że korzystając z tak starego środowiska możesz przyczynić się do łatwiejszego rozprzestrzeniania złośliwego kodu w internecie - potęgujesz więc zagrożenie ze strony cyberprzestępców w odniesieniu do wszystkich platform Windows.

Nowsze wersje "okienek" zostały wyposażone w dodatkowe narzędzia dbające o bezpieczeństwo i otrzymują regularnie poprawki, co czyni je mniej podatnymi na ataki. Na przykład w Windows 7 obecny jest program Windows Defender, który ma chronić w czasie rzeczywistym przed oprogramowaniem szpiegującym. W Windows 8/8.1 i Windows 10 także dostępny jest Windows Defender, lecz w tym przypadku masz do czynienia z pełnoprawnym programem antywirusowym (to w zasadzie pakiet Microsoft Security Essentials, jaki za darmo możesz doinstalować do systemu Windows 7), który w przypadku części mniej wymagających użytkowników może okazać się całkiem wystarczającym rozwiązaniem. Ponadto w "dziesiątce" dostępny jest filtr SmartScreen (chroni przed stronami z wirusami i phishingiem internetowym), który cechuje się zwiększonymi możliwościami skanując uruchamiane z Internetu pliki wykonywalne bez względu na to z jakiej przeglądarki korzystasz.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w Windows, najlepszym wyborem będzie jego najnowsze dziecko, czyli Windows 10. Chyba, że bardzo zależy ci na prywatności, której ochrona w przypadku tej wersji "okienek" wymaga nieco zaangażowania z twojej strony ze względu na bulwersujące praktyki zbierania różnych wrażliwych informacji przez Microsoftu. Możesz jednak skutecznie je zablokować, korzystając z dedykowanych temu aplikacji, jak np. Win10 Spy Disabler, DoNotSpy 10 czy AntiTrack for Windows 10.

Chociaż ten artykuł dotyczy najpopularniejszego środowiska na rynku, czyli Windows, nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o innym propagowanym przez część internautów rozwiązaniu: przejściu na inne, znacznie bezpieczniejsze środowisko. Możesz tego dokonać za darmo decydując się na instalację jednej z dystrybucji Linuksa lub ponosząc znaczne koszty przy zakupie komputera Apple pracującego pod kontrolą OS X.

Aktualizacja: 16 września 2017 21:09