Zdalny dostęp do komputera

Chciałbyś mieć zdalny dostęp do innego peceta. Jeśli jesteś użytkownikiem Windows Professional, Vista Business, Vista Enterprise lub Vista Ultimate masz problem z głowy. Te systemy zawierają serwer do zdalnego pulpitu. Tymczasem użytkownicy innych edycji Windows muszą szukać alternatyw. Na szczęście jest bezpłatne oprogramowanie typu VNC (Virtual Network Computing).

Freeware'owy TightVNC (dostępny pod adresem: http://www.tightvnc.com) to serwer i klient zdalnych połączeń. Możesz zainstalować oba te elementy lub jeden z nich. Zainstalowanie klienta zaleca się w komputerach, które mają odwoływać się do serwera VNC.

Serwer. Po uruchomieniu aplikacji serwera ujrzysz w obszarze powiadomień ikonę informującą, że został uaktywniony. Klikając ją dwukrotnie, przywołasz okno konfiguracyjne. Włącz tu Accept Socet Connections i zdefiniuj hasło. Już teraz możesz nawiązywać połączenia z pulpitem tego komputera z poziomu dowolnego klienta VNC. W odróżnieniu od zdalnego pulpitu Visty i XP nie wymaga to logowania w systemie operacyjnym, lecz wystarczy podać ustawione uprzednio hasło (bez nazwy użytkownika). Wówczas ujrzysz bieżący pulpit. Zatem jeśli w danej chwili nikt nie jest zalogowany w systemie docelowym, zobaczysz ekran powitalny i będziesz mógł rozpocząć nową sesję.

Ustawienia. W rubryce Advanced | Connection Priority konfiguracji serwera VNC ustawisz zachowanie programu TightVNC w sytuacji, gdy do komputera docelowego próbuje się zalogować kilka osób naraz. Opcja Disconnect existing connections powoduje przejęcie sesji przez ostatniego użytkownika i wyrzucenie poprzednich. Opcja Refuse concurrent connections dopuszcza połączenie, gdy w danej chwili nie ma żadnych innych sesji zdalnych z danym komputerem zdalnym. Natomiast przy zaznaczonej opcji Automatic shared sessions zezwala na kilka równoległych sesji, jednak użytkownicy zdalni muszą konkurować o możliwość sterowania klawiaturą i myszką.

Oprócz tego możesz przejść do sekcji Advanced | Query Settings | Query console on incoming connections i włączyć konieczność potwierdzania nadchodzącej sesji zdalnej przez użytkownika, który w danej chwili jest zalogowany w systemie docelowym.

Klient. Mieści się w menu Start | Programy | TightVNC. Występuje tu w trzech wariantach. Best Compression najbardziej kompresuje przesyłane zrzuty pulpitu, czym pochłania najmniejszą szerokość pasma sieciowego, za to obciąża procesor komputera, który pełni rolę serwera VNC. Stosuje kompresję JPEG, a jakość obrazu może być w tym wypadku równie niska jak w zbyt mocno skompresowanym obrazku JPEG.

Jeśli zależy ci na obrazie lepszej jakości, wybierz wariant Fast Compression. Domowa sieć LAN sprosta bez problemu takiemu wyzwaniu, ale w połączeniach poprzez DSL wydajność transferu upstream może okazać się zbyt niska.

Natomiast uruchamiając klienta w trybie Listen Mode, wcielisz się w rolę obserwatora. Będziesz widział, co się dzieje na pulpicie komputera zdalnego, jednak nie będziesz mógł go obsługiwać.

Klikając przycisk Options w kliencie VNC, możesz zmienić konfigurację każdego z tych trzech typów sesji. Jakość obrazu ustawia się w polach Allow JPEG Compression i Custom compression level. Im mniejsza wartość, tym szybsze generowanie obrazu, za to im większa, tym wyższa jego jakość. Jeśli masz mało wydajne łącze internetowe, możesz ponadto włączyć opcję Restrict Pixels to 8-bit, która redukuje paletę kolorów na zdalnym pulpicie do 8 bitów, czyli do 256 kolorów.

VNC to standaryzowany protokół, więc jako program kliencki nie trzeba używać TighVNC, lecz dowolnej innej aplikacji obsługującej VNC.

Przeglądarka jako klient. Gdy nie masz pod ręką żadnego programu klienckiego lub nie chcesz go instalować w komputerze, przy którym aktualnie pracujesz, otwórz zdalną sesję za pomocą przeglądarki internetowej. Wpisz w polu adresu http: //, a następnie adres IP, dwukropek i numer portu 5800. Na ekranie pojawi się okno apletu Java, a w nim pole do wpisania hasła i przycisk Options. Wystarczy podać hasło, aby ujrzeć pulpit zdalnego komputera.


Zobacz również