Zdalny dostęp w małym palcu

Twoje prywatne łącze internetowe może ci się przydać nawet wtedy, gdy jesteś poza domem - na przykład w celu bezpiecznego przeglądania internetu podczas podróży lub do wymiany plików z innymi użytkownikami. Jak skonfigurować zdalny dostęp i jak z niego korzystać.


Będąc w podróży, użytkownicy nawiązują zdalne połączenie ze swoją domową siecią lokalną najczęściej po to, aby uzyskać dostęp do jednego z komputerów i ewentualnie dokonać wymiany plików. Wyjątkowo łatwo i wygodnie można wykonywać tę czynność za pomocą aplikacji TeamViewer (www.teamviewer.com/pl, na płycie wirtualnej), która jest bezpłatna do użytku prywatnego. Dużymi atutami narzędzia są przejrzysty interfejs w języku polskim i duża łatwość obsługi. Wystarczy zainstalować program TeamViewer w komputerze, do którego chcesz mieć zdalny dostęp, po czym kliknąć menu Połączenie | Konfiguracja ustawień nienadzorowanego dostępu i wykonać czynności konfiguracyjne. W większości wypadków można pozostawić wartości domyślne, więc proces zajmuje tylko chwilę. Program poprosi o zdefiniowanie tzw. osobistego hasła, które w odróżnieniu od hasła sesji zostaje na stałe. TeamViewer instaluje się domyślnie tak, aby był uruchamiany automatycznie wraz z systemem Windows. Teraz musisz tylko zanotować wyświetlony identyfikator (ID) i wprowadzić go w innych egzemplarzach TeamViewera, które znajdują się w urządzeniach, które mają odwoływać się zdalnie do wspomnianego peceta – może to być np. inny komputer, smartfon czy tablet. Wówczas zostanie samoczynnie nawiązane połączenie ze zdalnym pecetem i będziesz miał do niego prawie taki sam dostęp, jakbyś siedział tuż przed nim. W opisany sposób można także przesyłać pliki. Warto nadmienić, że w komputerach, które mają odwoływać się zdalnie do twojego peceta w domu, wcale nie trzeba instalować programu TeamViewer. Wystarczy pobrać wersję przenośną i rozpakować archiwum ZIP do dowolnego folderu.

Zdalny dostęp w małym palcu

Zadziwiająco łatwe – program TeamViewer umożliwia zdalny dostęp do komputera znajdującego się w domu, a także wygodną wymianę plików.

Zdalny dostęp – domowa sieć lokalna zazwyczaj niedostępna

Mimo najwygodniejszych programów i wszelkich udogodnień wcale nie jest oczywiste, że uda ci się łatwo i bezproblemowo dostawać do swojego domowego komputera z dowolnego łącza internetowego. W końcu urządzenia sieciowe podłączone do routera są niedostępne dla zapytań w połączeniach nadchodzących. Przyczyna jest bardzo prosta. Funkcja DHCP zaimplementowana w routerze przydziela każdemu komputerowi podłączonemu do sieci lokalnej (za pomocą kabla lub drogą bezprzewodową) wewnętrzny adres IP, np. 192.168.1.50. Taki wewnętrzny adres nie jest dostępny na zewnątrz, a więc nie można się do niego odwoływać z poziomu internetu.

Natomiast wspomniany adres wewnętrzny nie jest dostępny dla urządzeń z zewnątrz, bo podczas nawiązywania połączenia z internetem operator internetu przydziela routerowi tylko jeden publiczny adres IP. Korzystając z funkcji NAT (Network Address Translation, z ang. tłumaczenie adresów rodzimych) router przekazuje pakiety danych pomiędzy wewnętrzną siecią lokalną i internetem. Funkcja NAT zapamiętuje, które urządzenie z sieci lokalnej zgłasza zapotrzebowanie na dane od określonego serwera w internecie, a potem przekazuje odpowiedź serwera właśnie do tegoż urządzenia (w sieci lokalnej). Tymczasem nadchodzące pakiety danych, których nie poprzedzało zapytanie z sieci lokalnej, a więc nie zostały zamówione przez żadne z urządzeń wewnętrznej sieci, router odrzuca. Nawet nie wiedziałby, do jakiego urządzenia wewnątrz sieci miałby je przekazać. Oprócz tego router jest wyposażony w sprzętową zaporę sieciową dbającą o to, aby do sieci lokalnej nie trafiały dane, którym się do niej nie wolno dostać – chociażby szkodliwy kod, a niezamówione pakiety danych wydają się co najmniej bardzo podejrzane.

Kolejną przeszkodę w uzyskiwaniu dostępu z zewnątrz do sieci lokalnej stanowi zmienny adres IP. Większość zwyczajnych użytkowników internetu nie dysponuje stałym adresem IP, lecz zmienia się on przy każdym nawiązywaniu połączenia internetowego i/lub w określonym przedziale czasu (np. co 24 godziny). Niektórzy dostawcy internetu wymuszają wręcz taką zmianę, rozłączając połączenie. Przy kolejnym nawiązaniu połączenia (operacja ta następuje automatycznie) przydzielają routerowi inny adres IP z puli adresów, który ma do dyspozycji operator. Gdy zechcesz więc uzyskać zdalne połączenie ze swoją siecią lokalną (będąc np. w podróży), nie wiesz, pod jakim adresem IP jest w danym momencie dostępna twoja sieć lokalna.

Zdalny dostęp w małym palcu

Zawsze dostępny – abyś mógł zawsze nawiązywać połączenie ze swoją domową siecią, załóż sobie domenę dynamiczną w jednym z bezpłatnych serwisów DDNS.