Złodziej nie ma szans

Jeśli często podróżujesz z notebookiem, prawdopodobnie twoim największym zmartwieniem nie jest to, czy zainstalować w końcu Windows Vistę. Raczej zastanawiasz się, jak zabezpieczyć cenny notebook przed kradzieżą.


Jeśli często podróżujesz z notebookiem, prawdopodobnie twoim największym zmartwieniem nie jest to, czy zainstalować w końcu Windows Vistę. Raczej zastanawiasz się, jak zabezpieczyć cenny notebook przed kradzieżą.

Kradzież notebooka, PDA czy pamięci USB to nie tylko problem utraty samego urządzenia. Często zebrane w przenośnych urządzeniachurządzeniachnim dane są cenniejsze od sprzętu, a notebooki to łakomy kąsek także dla złodziei danych osobowych. A corazcorazCoraz częściej używamy przenośnych komputerów, nie tylko w pracy. Wiele osób ma służbowego notebooka, któregoktóregosłużbowy notebook, który codziennie zabiera do domu. Temu zjawisku towarzyszy rosnącarosnącaTymczasem liczba kradzieży. Głośno jest z reguły o przypadkach kradzieży sprzętu rośnie - z zaparkowanych samochodów czy sal konferencyjnych, ale najwięcej takich zdarzeń jestjestnajczęściej zdarza się to w komunikacji publicznej i na lotniskach. Niepokojące jest to, że szybko rośnie liczba kradzieży sprzętu w biurach. Co ciekawe, właściciele często też po prostu gubią swój sprzęt. W biurze rzeczy znalezionych na lotnisku La Guardia w Nowym Jorku jest 70 tysięcy notebooków i PDA, po które odbiór których nikt się nie zgłosił.

Utratę notebooka jakoś można znieść, szczególnie jeślijeślizwłaszcza gdy był ubezpieczony. Gorzej z utraconymi plikami. Nawet jeśli nie mają dla złodzieja żadnej wartości, raczej ich już nie odzyskasz. To kolejny powód, by robić kopie zapasowe! Jednak skutki utraty plików zawierających poufne czy kompromitujące informacje mogą być dużo poważniejsze. Przykładowo, utrata firmowego notebooka jest z reguły bardzo kosztowna dla pracodawcy. Firmy McAfee i Datamonitor przeprowadziły w 2007 roku badania, na podstawiepodstawiez których obliczyływynika, że skradziony notebook pogarszał wynik finansowy średnio o 270 tysięcy dolarów. To właśnie efekt utraty plików z ważnymi danymi.

Oznakuj swój sprzęt

Złodziej nie ma szans

W witrynie www.znalezione.pl kupisz specjalne naklejki, które ułatwią odzyskanie skradzionego lub zgubionego laptopa.

Podstawowa sprawa to numer seryjny. Z reguły jest zapisany na gwarancji, więc warto ją trzymać nawet, gdy sprzęt już nie jest nią objęty. Numer seryjny pozwoli policji czy innym służbom ustalić, do kogo należy twój laptop, gdy uda się go odzyskać. A gwarancja czy dowód zakupu szybko przekona funkcjonariuszy, że jesteś prawowitym właścicielem. W przypadkuprzypadkuwypadku kradzieży notebooka wskazane jest też powiadomienie o tym fakcie producenta - utrudni to serwisowanieserwisowanienaprawianie skradzionego sprzętu w autoryzowanych serwisach. Wymienione wskazówki odnoszą się nie tylko do notebookanotebooków, ale też wszelkiej elektronikęelektronikęelektroniki czy innych wartościowych przedmiotów, kuszących przestępców, np. rowerów górskich.

Rozważ dodatkowe oznaczenie swojego sprzętu, np. specjalnymi naklejkami oferowanymioferowanymispecjalną naklejką oferowaną przez firmy zajmujące się odzyskiwaniem skradzionych lub zgubionych urządzeń. Po podpisaniu umowy z taką firmą otrzymasz naklejki, a także możliwość wprowadzenie numerów seryjnych swoich urządzeń do centralnej bazy danych. Skuteczność tychtychwspomnianych firm jest całkiem spora - udaje się odnaleźć ok.oło 75 procent zaginionych, ale oznakowanych wcześniej urządzeń. Naklejki z reguły zawierają informacje kontaktowe oraz o nagrodzie, co zachęca ewentualnego znalazcę do zwrotu notebooka.

Jak działają takie serwisy? Najpierw trzeba zarejestrować się na stronie internetowej, podając informacje kontaktowe, oraz wprowadzić dane identyfikacyjne swoich urządzeń. Naklejki nie są darmowe.bezpłatne. Amerykańskie serwisy, takie jakhttp://www.armortag.com czyhttp://www.trackitback.com , liczą sobie pięć do dziesięciu dolarów z sztukę, ale w przypadkuprzypadkuwypadku zniszczenia naklejki nową dostarczają bezpłatnie. Trzeba się też liczyć z niewielką opłatą za odzyskanie przedmiotu. W Polsce też można już skorzystać z podobnych usług, oferuje je m.in. serwishttp://www.znalezione.pl . Cena pojedynczej naklejki totowynosi 9 złotych za sztukę, ale są też dostępne w zestawach. Do wyboru masz dwa rozmiary naklejek przeznaczonych do przyklejenia na notebooku, telefonie komórkowym, aparacie cyfrowym lub portfelu. Są też specjalne bryloczkibryloczkibreloczki do kluczy, spełniające tę samą rolęfunkcję, co naklejki. Znalazcy przedmiotów z etykietkami mają do wyboru dwie drogi zgłoszenia faktu odnalezieniaodnalezieniadwa sposoby poinformowania o odnalezieniu zguby: telefonicznie lub przez formularzformularzza pomocą formularza na stronie internetowej. Naklejki bez wątpienia ułatwiają uczciwemu znalazcy przekazanie zguby we właściwe ręce, mogą też zniechęcać złodzieja do kradzieży.

Gdy już staniesz się ofiarą kradzieżyutracisz laptop, skorzystaj z serwisuhttp://www.skradzione.com.pl . Możesz bezpłatnie umieścić w nim swoje zgłoszenie, zawierające opis zdarzenia oraz informacje o skradzionym urządzeniu.

Program śledzący

Złodziej nie ma szans

ComputraceComplete regularnie łączy się przez Internet z centralnym serwerem, podając mu swoją pozycję (adres IP). Program instaluje się na twardym dysku, a także w BIOS-ie lub fi rmware notebooka, co pozwala mu przetrwać formatowanie lub ponowną instalację systemu operacyjnego.

WcześniejZapewne wcześniej czy później skradziony notebook prawie na pewno zostanie podłączony do Internetu, a wtedy można go namierzyć. Kilka firm oferuje specjalne oprogramowanie, które regularnie łączy się z centralnym serwerem. Gdy to nastąpi, można dość dokładnie określić jego geograficzną lokalizacjąlokalizację, a producenci programów oferują nawet usługą powiadamianie lokalnej policji o namierzeniu zguby. Do wyboru masz programy ComputraceComplete (http://www.absolute.com , roczny abonament 50 dolarów), PC PhoneHome (www.pcphonehome.com , jednorazowa opłata 30 dolarów), Inspice Trace (http://www.inspice.com , roczny abonament 30 dolarów), Laptop Tracker (http://www.xtool.com , roczny abonament 40 dolarów), zTrace Gold (www.ztrace.com , roczny abonament 50 dolarów).

Absolute Software, producent programu ComputraceComplete, przekonuje, że może on przetrwać nawet ponowną instalację systemu operacyjnego, formatowanie dysku, a nawet wyjęcie dysku go z notebooka. Jest to możliwe, ponieważ niektórzy producenci notebooków sprzętu umieszczają w BIOS'-ie lub firmwarze funkcje współpracy z programem ComputraceComplete. Dzięki temu po skasowaniu go przez nieupoważnionego użytkownika zostaje odtworzony. ComputraceComplete to w ogóle najbardziej rozbudowany i zaawansowany program w swojej kategorii. Jego producent gwarantuje odnalezienie zaginionego sprzętu w ciągu 30 dni, a jeśli się to nie uda, zwraca 90 procent jego wartości. Niestety, firma nie świadczy swoich usług w Polsce.

Niektóre programy oferują funkcję automatycznego skasowania poufnych plików, gdy notebook zostanie skradziony. Inne mogą zrobić złodziejowi zdjęcie z wykorzystaniem wbudowanej kamerki.kamery. Namierzenie notebook odbywa się z reguły na podstawie adresu IP, ale jest też możliwe z wykorzystaniem systemu GPS, jeśli odbiornik GPS jest wbudowany w notebooka.